Strona główna  |  Wiadomości  |  OFE PZU najlepszym funduszem w Europie Centralnej i Wschodniej

OFE PZU najlepszym funduszem w Europie Centralnej i Wschodniej

Data publikacji: 2011-01-03
OFE PZU otrzymał od Europejskiego magazynu Investment & Pensions tytuł „Najlepszego Funduszu Emerytalnego w Centralnej i Wschodniej Europie”. W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Pozycja polskiego funduszu PTE PZU 'Złota Jesień' jest godna pozazdroszczenia, zwłaszcza z punktu widzenia funduszy emerytalnych Europy Zachodniej”.

Otwarty Fundusz Emerytalny PZU korzysta z przywilejów relatywnie młodego systemu emerytalnego, w którym wpływy do funduszy będą przewyższały wypływy jeszcze przez minimum 15 lat. W związku z tym, otwarte fundusze emerytalne będą wdrażać politykę inwestycyjną nastawioną na znaczny wzrost kapitału przez inwestowanie w zdywersyfikowany portfel zawierający obligacje, akcje, obligacje korporacyjne, a także inwestycje alternatywne z odpowiednim poziomem ryzyka i płynności.

Trofeum Magazyn Investment & Pensions docenił pozycję OFE PZU zarówno pod względem konkurencji, jak i benchmarku. Z aprobatą spotkał się wykorzystywany przez fundusz aparat analityczny, w tym własna mapa ryzyka, pozwalająca na podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

„Wdrażanie tych metod w ustalaniu zarówno taktycznej jak i strategicznej alokacji pozwoliło PTE PZU uzyskiwać lepsze wyniki niż konkurenci i wyznaczone benchmarki. Pod względem stopy zwrotu OFE PZU uzyskiwało lepsze wyniki niż średnia stopa zwrotu ważona aktywami w 18 z 24 przeprowadzonych rankingów” – podkreśla Andrzej Sołdek, Prezes Zarządu PTE PZU. „Oceniam, że ta nagroda to także wyróżnienie dla całego rynku otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. Zachodni eksperci pilnie obserwują ten region Europy i doceniają najlepszych graczy. Wierzę, że poprzez wytężoną pracę jesteśmy w stanie osiągać jeszcze lepsze wyniki”.

IPE docenił także zarządzanie ryzykiem rynkowym i zasady ładu korporacyjnego wdrażanego przez OFE PZU.

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w przygotowywanie projektów i wdrażanie zasad dobrych praktyk, które stopniowo są przyjmowane przez większość polskich instytucji finansowych. Zasady te opisują między innymi w jaki sposób powinniśmy uczestniczyć w walnych zgromadzeniach spółek, których akcje posiadamy. Dotyczy to wykonywania prawa głosu, zgłaszania i wyboru członków rad nadzorczych, czy kryteriów akceptowania menedżerskich opcyjnych programów motywacyjnych. Nie chodzi o to, by cokolwiek wymuszać, ale by zachęcać zarządy do działania we właściwym kierunku. Tak widzimy naszą rolę i obowiązki jako akcjonariusza. Angażujemy się również w poprawianie przejrzystości spółek” – dodaje Andrzej Sołdek.

„Dziękuję OFE PZU za udział w konkursie i przekazuję gorące gratulacje za wyjątkowe osiągnięcia” – powiedział Piers Diacre, wydawca i Chief Executive Officer IPE podczas jubileuszowej, 10-tej uroczystości wręczenia dorocznych nagród IPE dla europejskich funduszy emerytalnych. Wydarzenie zgromadziło ponad 600 gości reprezentujących firmy consultingowe, fundusze emerytalne, globalne firmy zarządzające aktywami.

IPE AWARDS to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana funduszom inwestycyjnym i emerytalnym w Europie. Nagroda dla OFE PZU potwierdza wysoką pozycję ubezpieczyciela na polskim rynku kapitałowym w ramach funduszy emerytalnych.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-21

Ubezpieczenie od przepięć – jak chroni dom i mieszkanie?

Trudno sobie obecnie wyobrazić dom bez choćby jednego urządzenia elektrycznego. Tymczasem nawet małe przepięcie może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Na szczęście proste i tanie ubezpieczenie...

Czytaj więcej
Komentarze