Wbrew temu, co mogą sądzić niektóre osoby, ubezpieczenie AC dotyczy nie tylko zupełnie nowych albo kilkuletnich samochodów. Istnieje również możliwość wykupienia ochrony pojazdu liczącego sobie na przykład 8 lat - 12 lat. Wiele części takiego auta uległo już znaczącemu zużyciu. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują ciekawą opcję, jaką jest amortyzacja części w AC.
Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl postanowili wyjaśnić, na czym dokładnie polega amortyzacja części w AC i jakie będzie miała ona skutki dla właściciela auta. Osoba kupująca ubezpieczenie AC dla starszego samochodu powinna poznać informacje na ten temat. W przeciwnym razie, po wypłacie odszkodowania z odliczoną amortyzacją może pojawić się przykra niespodzianka.
Spis treści:
- Amortyzacja samochodu w AC - na czym polega?
- Ile wynosi amortyzacja części w AC?
- Przykładowy poziom amortyzacji stosowanej w ramach ubezpieczenia autocasco
- Amortyzacja w OC - czy może być zastosowana?
- Amortyzacja w AC - jakich zasad musi przestrzegać ubezpieczyciel?
Amortyzacja samochodu w AC - na czym polega?
Amortyzacja samochodu to rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez ubezpieczycieli głównie z myślą o właścicielach starszych pojazdów. Takie osoby często uważają, że ubezpieczenie AC jest dla nich nieopłacalne ze względu na zbyt wysoki roczny koszt w stosunku do wartości auta. Amortyzacja części w AC rozwiązuje wspomniany problem poprzez obniżenie składki ubezpieczenia autocasco. Taki spadek składki AC będzie miał oczywiście wpływ na zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel pomniejszy jego sumę o odpowiedni procent odzwierciedlający wcześniejszą utratę wartości (amortyzację) tych części, które trzeba wymienić po szkodzie - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ile wynosi amortyzacja części w AC?
W przypadku starszego samochodu amortyzacja będzie miała o wiele wyższy poziom. Ubezpieczyciele zwykle podają informacje dotyczące amortyzacji w tabeli. Takie zestawienie można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) autocasco.
Poniżej zamieszczamy przykładową tabelę z OWU, która prezentuje zależność pomiędzy wiekiem pojazdu oraz poziomem amortyzacji. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku starszych aut amortyzacja części w AC może wynosić nawet 50% - 60%.
Nie stanowi to problemu na przykład dla osób, które w ramach wariantu kosztorysowego skorzystają z usług znajomego mechanika i spróbują naprawić uszkodzone części albo zastąpić je tańszymi zamiennikami - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Przykładowy poziom amortyzacji stosowanej w ramach ubezpieczenia autocasco
Okres eksploatacji samochodu ↓ | Procent pomniejszenia wartości części (amortyzacji) |
---|---|
Do 1 roku włącznie | 0% |
Dd 1 roku do 2 lat włącznie | -15% |
Od 2 lat do 3 lat włącznie | -25% |
Od 3 lat do 5 lat włącznie | -35% |
Od 5 lat do 7 lat włącznie | -45% |
Od 7 lat do 8 lat włącznie | -50% |
Od 8 lat do 10 lat włącznie | -55% |
Powyżej 10 lat | -60% |
Źródło: opracowanie Ubea.pl na podstawie OWU polisy autocasco (Warta AC Standard)
Oprócz amortyzacji w polisach AC ważna jest też franszyza.
Amortyzacja w OC - czy może być zastosowana?
W kontekście ważnego tematu, jakim jest amortyzacja samochodu, często przewija się nie tylko wątek ubezpieczenia AC. Warto zdawać sobie sprawę, że z amortyzacją mamy do czynienia również w przypadku obowiązkowych polis komunikacyjnych (OC). Trzeba zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ nadzór finansowy nieprzychylnie patrzy na stosowanie amortyzacji przy wypłacie odszkodowania z obowiązkowego OC.
Wytyczne KNF-u z grudnia 2014 r. dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych mówią wręcz, że amortyzacja samochodu w przypadku OC nie powinna być stosowana. Takie obniżanie wyceny części godzi bowiem w interes poszkodowanego.
Jeżeli natomiast chodzi o ubezpieczenia AC, to sytuacja przedstawia się inaczej. Zakłady ubezpieczeń mogą stosować amortyzację, bo wynika ona z wcześniejszej i świadomej decyzji ubezpieczającego. Klient ma wybór i może za dopłatą składki AC wyłączyć amortyzację - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Brak wytycznych KNF-u oczywiście nie oznacza, że zakład ubezpieczeń może zupełnie dowolnie określać, jak po szkodzie będzie wyglądała amortyzacja samochodu w ramach AC. Ta uwaga dotyczy przede wszystkim indywidualnej amortyzacji.
Amortyzacja w AC - jakich zasad musi przestrzegać ubezpieczyciel?
Zakłady ubezpieczeń w odniesieniu do niektórych części czasem zastrzegają, że amortyzacja będzie określana w sposób indywidualny (bez uwzględniania tabeli). Ogólne warunki ubezpieczenia AC powinny dokładnie wymieniać, których elementów samochodu dotyczy indywidualne określenie stopnia zużycia.
Najczęściej chodzi o akumulatory, elementy cierne hamulców i sprzęgła oraz układ wydechowy - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Indywidualna wycena nie może naruszać interesów właściciela samochodu poprzez zastosowanie zbyt dużych potrąceń. Jeżeli posiadacz polisy autocasco uważa, że amortyzacja części w AC jest naliczana niesprawiedliwie, to będzie mógł złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.
W skrajnym przypadku, związanym z dużymi stratami dla osoby posiadającej ubezpieczenie AC, polecane jest także wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym. Podczas takiego procesu pomocy także może udzielić Rzecznik Finansowy - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Sprawdź nasz kalkulator AC i dowiedz się, jak amortyzacja części wpłynie na składkę Twojego autocasco
W przypadku zastosowania amortyzacji w AC ubezpieczyciel pomniejsza odszkodowanie o procent odzwierciadlający utratę wartości części w samochodzie.
Wielkość amortyzacji zależy od wieku auta. Im starszy samochód, tym większy procent, o który zostanie pomniejszone odszkodowanie. W OWU AC zawsze znajdziesz tabelę przedstawiającą dokładną wysokość amortyzacji stosowanej przez ubezpieczyciela zależnie od wieku pojazdu.
Zgodnie z wytycznymi KNF w przypadku ubezpieczenia OC amortyzacja nie powinna być stosowana.