Strona główna  |  Wiadomości  |  Konsekwencje braku prawa jazdy

Konsekwencje braku prawa jazdy

Data aktualizacji: 2014-08-18
Brak odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi to nagminne wykroczenie, z jakim spotyka się policja na polskich drogach. Jakie są konsekwencje prawne i finansowe nie posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów wymaganych od każdego kierowcy?

Każdy kierujący pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego jest - w myśl przepisów - zobowiązany do posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów, pozwalających na jednoznaczne potwierdzenie jego uprawnień do prowadzenia danego pojazdu. Dodatkowo, oprócz prawa jazdy, w Polsce musimy także legitymować się dokumentem potwierdzającym posiadanie ważnej polisy ubezpieczenia OC, a także dowodem rejestracyjnym pojazdu. Oczywiście, każdemu z nas może się zdarzyć zwykłe zapominalstwo i zostawienie odpowiednich dokumentów w domu, czy kieszeni innej marynarki. Niestety jak się okazuje, wielu z kontrolowanych rutynowo kierowców nie posiadających przy sobie dokumentów, nie ma ich, ponieważ... nie istnieją – są to osoby jeżdżące po naszych drogach bez uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Konsekwencje zapominalstwa

Prawo jazdy Jeśli podczas rutynowej kontroli, czy innych okoliczności, w których obowiązani jesteśmy do okazania prawa jazdy, ubezpieczenia OC, czy dowodu rejestracyjnego, okaże się, że nie mamy ich przy sobie, nie musimy się zbytnio martwić. Poinformujmy o tym legitymujące nas organy (najczęściej policję), a sprawdzą one, na podstawie naszych danych osobowych, czy takie dokumenty w ogóle posiadamy. Jeśli tak, możemy w najgorszym wypadku otrzymać mandat w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument. Mandat nie może jednak przekroczyć 250 zł (art. 95 kodeksu wykroczeń). Najczęściej jednak policjanci będą dla nas wyrozumiali i udzielą nam wyłącznie pouczenia. Na tym konsekwencje naszej niefrasobliwości się kończą.

Konsekwencje nieodpowiedzialności

Jeśli jeździmy jakimś pojazdem po drodze publicznej nie posiadając w ogóle uprawnień do kierowania nim, konsekwencje są dużo poważniejsze. Jeśli zostaniemy „złapani” podczas rutynowej kontroli, za brak uprawnień otrzymamy karę grzywny w wysokości:

  • za brak jakichkolwiek uprawnień do kierowania pojazdami – 500 zł,
  • za brak uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu (np. mamy prawo jazdy kategorii B, a kierujemy motocyklem) – 300 zł,
  • za kierowanie bez uprawnień rowerem lub pojazdem zaprzęgowym – 100 zł.

Jednak mandat jest niczym w sytuacji, w której bez odpowiednich uprawnień spowodujemy wypadek, czy kolizję na drodze.

Wypadek bez dokumentów, a ubezpieczenie

Konsekwencje braku prawa jazdy

Jeśli na drodze spowodujemy wypadek lub kolizję i okaże się, że nie mamy przy sobie odpowiednich dokumentów, powstaje obowiązek wezwania policji. Służby te maja wtedy obowiązek ustalenia, czy posiadamy w ogóle odpowiednie uprawnienia i dokumenty. Te informacje otrzyma również nasz ubezpieczyciel. Jeżeli tylko zapomnieliśmy dokumentów, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty należnego odszkodowania na tej podstawie.

Jeśli jednak nie posiadamy prawa jazdy w ogóle lub nie posiada go osoba, która kierowała pojazdem w momencie zdarzenia (np. daliśmy poprowadzić samochód synowi), wtedy ubezpieczyciel po wypłaceniu zadośćuczynienia poszkodowanym, zwróci się do nas w sprawie pokrycia całości wypłaconej kwoty. Klauzula o konieczności posiadania uprawnień do kierowania pojazdem w momencie wypadku znajduję się w każdej umowie ubezpieczenia OC oraz AC. Wniosek jest prosty: jeśli nie mamy prawa jazdy na pojazd, którym spowodowaliśmy wypadek, będziemy musieli pokryć wszystkie szkody z własnej kieszeni tak jakbyśmy w ogóle nie mieli ubezpieczenia.

Przyszłość bez dokumentów

Dzięki rozwojowi technologii, nasza przyszłość wygląda w różnych dziedzinach coraz lepiej i likwidowane są uciążliwe dla nas obowiązki. Tak samo jest w kwestii posiadania odpowiednich dokumentów. W sejmie trwają dyskusje na temat nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, które zniosą obowiązek posiadania przy sobie wymaganych do tej pory dokumentów. To, czy posiadamy prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy ubezpieczenie OC będzie sprawdzane na podstawie naszej tożsamości. Jest to duże ułatwienie dla nas - kierowców, które przy okazji wyeliminuje wszelkie możliwości fałszerstwa dokumentów, będą one bowiem istnieć wyłącznie w formie elektronicznej bazy danych.

Niefrasobliwość i zapomnienie zabrania ze sobą odpowiednich papierów podczas wsiadania do auta może zdarzyć się każdemu i nie jest to powód ani do zmartwień, ani do generowania niepotrzebnych kar i kłopotów. Jeśli jednak poruszamy się po drodze bez odpowiednich uprawnień, zastanówmy się dobrze, czy to nieodpowiedzialne zachowanie jest warte ryzyka oraz miejmy na uwadze kary jakie spotkają nas w razie wypadku. Na koniec dodam tylko, że według statystyk średnie odszkodowanie w kolizji samochodowej wynosi około 10 tysięcy złotych, zdarzają się jednak i takie, które dochodzą do stu-kilkudziesięciu tysięcy.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-28

Sprawdzenie OC sprawcy – jak sprawdzić OC po kolizji za darmo?

Brak konieczności wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem dla kierowców. Może jednak rodzić problemy w razie kolizji. Czy sprawdzenie OC sprawcy...

Czytaj więcej
Komentarze
shelter
2017-01-09 20:21
IP: 80.54.x.x
witam mam zabrane prawo jazdy na rok za jazde pod wpływem, ale nie miałem żadnej stłuczki a muszę zapłacic OC, czy mogę zapłacic OC i nie ponieśc konsekwencji?
odpowiedz
Ubea.pl
2017-01-10 08:18
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczyciel obliczając składkę OC, bierze przede wszystkim pod uwagę historię szkód, zatem jeżeli nie miałeś żadnej stłuczki, podwyżka nie powinna być zbyt dotkliwa (na naszym kalkulatorze https://kalkulator.ubea.pl możesz sprawdzić, kto będzie miał dla Ciebie najtańszą polisę). Zgodnie z prawem w okresie kiedy masz odebrane prawo jazdy, możesz wykupić OC na swój samochód, ale oczywiście nie możesz nim kierować.
odpowiedz
Ergo
2014-07-25 13:16
Nie wiem czy to ktoś jeszcze przegląda ALE : w ustawie mówi się o wyłączeniu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w wypadku gdy kierujący : "(...)nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym (...)" i teraz następuje wątpliwość prawna : czy ustawodawczy chodziło o brak uprawnień danej kategorii (np kat. C ale posiadając kat B) czy generalny brak uprawnień.
odpowiedz
Ela
2014-07-16 09:42
Kupiliśmy z mężęm samochód który był ubezpieczony w AXA. OC skonczyło się w sierpniu zeszłego roku, było ono na poprzedniego właściciela. Nie opłacaliśmy go, chcieliśmy zrobić to teraz. Czy jest to możliwe? Czy bedziemy ponosić jakąs kare za to że nie był opłacony prawie rok? Dodaje że OC nadal chyba jest na poprzednirgo właściciela. Co mamy w tej sytuacji zrobić? Prosze o pomoc.
odpowiedz
Rozczarowana
2014-07-15 11:27
Po co prawo jazdy jak i tak wiecej wypadków powodują ci którzy je mają
odpowiedz
ha
2014-01-20 21:31
witam, mąż spowodował wypadek, a ponieważ miał już sporo puntów karnych, policja zabrała mu prawo jazdy. Czy ubezpieczyciel uzna to, jako jazdę bez uprawnień do kierowania pojazdem?
odpowiedz
rycho
2012-12-04 17:15
adi ty społeczniaku idz na policjanta
odpowiedz
FArFoceL
2012-09-01 11:15
Na prawo jazdy w polsce czeka się za długo. Dlatego jak ktoś potrzebuje auto do roboty to powinien mieć pełne prawo jeżdzić autem po zaliczonym kursie przy okazji ucząc się na egzamin w WORD ie a nie płacić jakimś głupkowatym instruktorom po 50zł za godzine
odpowiedz
pijany kierowca bez prawa jazdy
2012-06-27 20:45
110 funtow za brak prawka zero zabrania samochodu polska to kraj piekny
odpowiedz
ja2
2012-06-19 22:30
Co zrobić kiedy auto prowadziła osoba bez prawa jazdy kategorii B, (posiadała jednak prawko na A1) i nie była właścicielem pojazdu, która wjeżdżając na rondo zahaczyła o znak drogowy, przy którym było plastikowe coś ochraniające znak drogowy? To cos się połamało, a kierowca pojechał dalej nie zauważając zniszczenia? Po prostu wjechał na krawężnik, coś zagruchotoło, był przekonany że felgą zahaczył o krawężnik i pojechał dalej. W obecnej chwili przyszedł dzielnicowy do właściciela pojazdu i prosi o wskazanie sprawcy. Jakie konsekwencje czekają prowadzącego samochód i jakie jest ryzyko, iz odbiorą mu prawo jazdy? W tym momencie ma prawko na A1, A i B?
odpowiedz
ipolisa
2012-06-20 08:15
Witam, w takich sprawach zalecałabym kontakt z prawnikiem, który przedstawi Państwu sytuację prawną sprawcy i właściciela pojazdu.
odpowiedz
ja
2012-06-01 16:05
Czy Sejm uchwalił tą ustawę na 2012r ?
odpowiedz
adi
2012-05-03 23:27
Właśnie dzisiaj miałem taki przypadek. Chłopaki bez prawka cofali spod świateł. Wezwałem policję gdyż widziałem, że próbują się przesiadać. Myślałem, że kierowca był pijany, a okazało się że bez prawka. Dostał 500zł za brak uprawnień i 300zł za spowodowanie kolizji. Teraz czeka go jeszcze moja naprawa bo ubezpieczyciel go ścignie. Szkoda chłopaka, ale kiedyś się musi nauczyć.
odpowiedz
zeman
2012-03-28 12:21
Ty chyba w ogóle po drodze nie jeździsz. Skoro teraz ręce i nogi opadają na widok wyczynów niektórych kierowców - to co by było gdyby można było jeździć tak sobie bez żadnej wiedzy, praktyki i kontroli umiejętności? Pewnie mówiłbyś inaczej gdyby jakaś paniusia zamiast potrącić pachołek na placu potrąciła Ciebie (oczywiście Ci tego nie życzę) na przejściu? Zresztą w ogóle dziwny jest ten kraj w którym aby opiekować się np. osobami niepełnosprawnymi trzeba się uczyć kilkanaście lat, a obywatele twierdzą że do kierowania maszyną którą można zabić to właściwie nie potrzeba nic...
odpowiedz
Jacek
2014-04-07 07:06
Moja kobieta jeździ bez prawka oraz wielu moich znajomych porównując kierujących z papierami to 1000 razy by ich przeskoczyła i w każde auto w jakie wejdzie jedzie czy manual czy automat czy osobówka czy bus czy cięższe maszyny. Ja mam uprawnienia i jak jeżdżę na polskich drogach i nie tylko bo zagranicą jest też apogeum to chu............ mnie strzela czy ci co mają te prawo jazdy to mają je chyba za kury!!! haha nie ma dnia abym nie kurwo...ł na tych królów szos!!! także zanim wyrazisz opinie o kimś i niepotrzebnie narazisz się na sprostowujące odpowiedzi pod twoim komentarzem to sam porównaj kierujących z prawkiem a bez bo nie kieruje pojazdem papier tylko człowiek.... wydaję mi się że każdy człowiek powinien mieć wyobraźnie i talent manualny do prowadzenia pojazdów, np; porównując Boksera który ma talent wrodzony a boksera który na siłę chciałby być bokserem a nie ma do tego predyspozycji nigdy nie będzie tak dobry jak ten z talent . Więc porównujesz opiekę nad niepełnosprawnymi i do kilkudziesięciu lat praktyki by pomagać takim osobą do tego że ktoś twierdzi że nie potrzebne są uprawnienia do maszyny która zabija a zabijają najczęściej osoby mające uprawnienia na 2 gazach albo świeżo upieczeni kierowcy wiec spójrz na statystyki kto zabija na szosach bo na pewno nie ci bez PRAWO JAZDY!!!
odpowiedz
mm
2012-01-24 15:14
Ubezpieczenia mogłyby zostać tylko nie powinny być obowiązkowe, a prawa jazdy wydają się rzeczywiście zbędne.
odpowiedz
agent
2012-05-03 23:02
nie wiem czy byś chciał mieć wypadek z sprawcą którego nie stać na polise ani na przegląd bo wtedy wyobraź sobie jak z takiego człowieka ściągnął odszkodowanie za szkody powstałe podczas wypadku??? miał by ci taki sprawca odrobić w polu czy oddać ci się w naturze?? a pomyślałeś jak by ci miał zwrócić za uszkodzenie twojego pojazdu jeśli by zmarł podczas wypadku ??
odpowiedz
aatu
2011-12-08 12:06
to jest chore wszystko, wogule niepowinno byc praw jazdy ani ubezpieczen
odpowiedz
kierowca
2015-02-21 14:23
IP: 46.169.x.x
zgadzam sie powinny byc tylko kary za spowodowany wypadek. to naciągacze na kase wymyslili prawa jazdy
odpowiedz
marimar
2012-11-25 23:30
jestem za bez prawka jezdza bezpieczniej niz ci z prawkiem
odpowiedz
Zawiercie
2012-12-23 22:09
ubezpieczenie powinno być dobrowolne w Polsce, natomiast prawo jazdy ? hmm... na pewno egzaminy państwowe powinny być normalne w zdawaniu - umiesz jeździć, to masz, nie umiesz, to musisz poćwiczyć :)
odpowiedz
anonimek
2011-09-21 13:38
a ja mam pytanie , wypadek autem zrobilem z mojej winy , przyjechala policcja dalem prawo jazdy na motor nie skapneli sie ze to tylko kat A, dostalem mandat 500 zl za kolizje, nie zanotowali o zadnym braku kategori, jezeli wysle ubezpieczalni moje prawko z wbita kategoria B to chyba nie maja jak tego spawdzic?
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-09-28 12:03
Trudno nam odpowiedzieć na to pytanie. Nie miał Pan uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego, więc ubezpieczyciel może chcieć Pana obciążyć karą. Data uzyskania uprawnień jest informacją jawną, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że brak właściwego prawa jazdy będzie dla Pana bardzo kosztowne. Ipolisa.pl nie popiera wykorzystywania pojazdów mechanicznych przez osoby bez właściwych uprawnień.
odpowiedz
Łukasz
2011-08-18 16:15
Niestety są ludzie (szczególnie młodzi), którym wydaje się że nigdy nie spotka ich nic złego na drodze. W dużych miastach o kolizję nie problem i wcale nie musimy być jej sprawcami. Bez prawa jazdy (w sensie uprawnień) przyjdzie nam wtedy słono zapłacić. Chyba nie o to chodzi młodym. Róbcie prawka i szanujcie je. Pamiętajcie też o innych użytkownikach dróg i chodników. Oni też chcą żyć.
odpowiedz