Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Koniec dyskryminacji mężczyzn w ubezpieczeniach

Data publikacji: 2011-03-02

Zgodnie z wydanym wczoraj wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości od dnia 21 grudnia 2012 roku nie będzie możliwe różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć klientów.

Oblicz ubezpieczenie

SAMOCHÓD DOM TURYSTYCZNE ŻYCIE

Koniec różnicowania składek ubezpieczeń ze względu na płeć

Burzę na rynku ubezpieczeń wywołała skarga, jaką do Trybunału Sprawiedliwości wniosło belgijskie stowarzyszenie Test Achats. Zdaniem organizacji nie ma żadnej podstawy prawnej, która pozwalałaby firmom ubezpieczeniowym decydować o wysokości ceny ubezpieczenia w oparciu o płeć tudzież rasę, czy pochodzenie etniczne. Odpowiedzią ETS był wyrok o zakazie różnicowania składek ubezpieczeń ze względu na płeć klientów od dnia 21 grudnia 2012 roku.

Decyzja ETS budzi wiele kontrowersji w środowisku towarzystw ubezpieczeniowych, reasekurantów, brokerów oraz organizacji samorządowych. Od kilkuset lat bowiem obowiązywała naczelna zasada stosowana w ubezpieczeniach, która zakładała że ryzyko musi być kalkulowanie w oparciu o wszelkie istotne z punktu widzenia ubezpieczeniowego informacje.

W opinii Polskiej Izby Ubezpieczeń różnicowanie stawek ubezpieczeniowych ze względu na płeć nie jest aktem dyskryminacji, a raczej wyrazem troski ubezpieczycieli o jak najlepszą ocenę ryzyka, dzięki czemu mogą oni oferować produkty optymalnie dostosowane do potrzeb klientów. Ubezpieczyciele różnicują stawki tylko wówczas, gdy wyliczenia aktuarialne w sposób niepodważalny dowodzą zależności zdarzenia ubezpieczeniowego od płci lub innych cech.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uniemożliwia klientom nabycie ubezpieczeń, w których ryzyko i cena są skrojone dokładnie wg ich potrzeb. Decyzja ETS będzie miała największy wydźwięk w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych, gdzie za taką samą polisę kobiety, ze względu na mniejszą szkodowość, płacą niższe składki niż mężczyźni.

Polska Izba Ubezpieczeń przewiduje, że wyrok ETS spowoduje w Polsce wzrost średnich stawek we wszystkich liniach produktowych, w których stosowane było kryterium płci. Poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi, wzrost stawek może dotyczyć również indywidualnych ubezpieczeń na życie.

Oficjalne stanowisko Europejskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli CEA zakłada, że płeć jest potwierdzonym statystycznie czynnikiem wpływającym na ryzyko ubezpieczeniowe, natomiast decyzja ETS będzie mieć znaczny wpływ na podwyżkę cen ubezpieczeń na terenie całej Europy.

Tagi:

Komentarze

2012-10-26 16:06

Solidny Doradca AXA

Witam Zachęcam do zapoznania się z ofertą AXA Polska. Zapraszam na spotkanie, gdzie szczegółowo i kompetentnie omówimy temat zabezpieczenia Pań, rodzin i np. firm. Od kilku lat współpracuję bezpośrednio z AXA dlatego oferuję pełen profesjonalizm i etyczne działanie. Moi klienci nie narzekają na słaby kontakt, każde pytanie ma odpowiedź i śpią spokojni o swych bliskich. Obsługuję teren od Łodzi do Zakopanego, dlatego proszę o kontakt a na pewno ustalimy dogodne miejsce i czas spotkania (dojeżdżam do klienta). W pracy, prócz ubezpieczeń, moją specjalizacją są programy systematycznego oszczędzania. To mój konik, więc tematów do rozmów jest wiele. Może Pani podjąć bardzo ważne kroki w życiu i być szczęśliwa z decyzji w przyszłości! :) Wszelkie informacje pod telefonem: 697 607 672 lub e-mailem: rafal.mazerant@axa-polska.com.pl www.axa.pl Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia! Rafał Mazerant