Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy OC się nie przedłuża?

Kiedy OC się nie przedłuża?

Data publikacji: 2021-06-15
Automatyczne przedłużenie OC to rozwiązanie, które uchroniło wielu zapominalskich kierowców przed karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Nie zawsze jednak polisa OC przedłuży się automatycznie. Kiedy OC się nie przedłuża?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi dotkliwa kara za brak OC nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W utrzymaniu ciągłości ubezpieczenia pomaga fakt, że obowiązkowe ubezpieczenie przedłuża się zazwyczaj automatycznie. Nie zawsze jednak tak jest, a nie wszyscy kierowcy są tego świadomi. Przez niewiedzę narażają się więc na kary z UFG. Nie chcesz płacić kary za brak OC? Sprawdź, kiedy obowiązkowa polisa nie przedłuży się sama.

Sprawdź, ile kara za brak OC wynosi w tym roku.

Spis treści

  1. Automatyczne przedłużenie OC – jak działa?
  2. Podwójne ubezpieczenie – kiedy Ci grozi?
  3. Kiedy OC się nie przedłuży?
  4. Nieprzedłużenie OC – jakie konsekwencje Ci grożą?

Automatyczne przedłużenie OC – jak działa?

Brak przedłużonego OC Możliwość automatycznego przedłużenia OC wypływa z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W Art. 28 ust. 1 tej ustawy znajdziemy następujący zapis: jeśli posiadacz danego pojazdu najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia zawartej na 12 miesięcy nie złoży do ubezpieczyciela wypowiedzenia OC, to umowa ta przedłuża się automatycznie na kolejny rok w tym samym towarzystwie.

Jeżeli więc nie wykażesz żadnej aktywności względem posiadanego OC, to ubezpieczyciel przedłuży umowę na kolejny rok.

Oczywiście, po automatycznym przedłużeniu OC na kolejny rok należy opłacić składkę za ubezpieczenie. Ubezpieczyciel na pewno przyśle Ci powiadomienie o kwocie, którą masz do zapłacenia. Jeśli będziesz zwlekać z wpłatą, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dochodzić swoich praw. W ostateczności może nawet skorzystać z drogi sądowej.

Podwójne ubezpieczenie – kiedy Ci grozi?

Z automatycznym przedłużeniem OC na kolejny rok wiąże się ryzyko podwójnego ubezpieczenia samochodu. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji?

Niekiedy kierowcy zapominają o tym, że jeśli nie wypowie się OC, to przedłuża się ono automatycznie na kolejny rok. Nie składają więc wypowiedzenia OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, a mimo to kupują nową polisę w innym towarzystwie, w którym znaleźli atrakcyjną propozycję. Efektem jest podwójne ubezpieczenie: auto ma jedną polisę u nowego ubezpieczyciela oraz drugą przedłużoną w dotychczasowej firmie.

Posiadanie dwóch OC na jedno auto nie ma ekonomicznego sensu. W razie szkody poszkodowany i tak nie może otrzymać odszkodowania większego od doznanej krzywdy. Ustawodawca przewidział więc możliwość wypowiedzenia tego OC, które przedłużyło się automatycznie, jeśli auto ma dwie polisy.

Czy w takim przypadku nie jesteś nic winny ubezpieczycielowi, który przedłużył Ci automatycznie OC? Za tę polisę musisz zapłacić, ale jedynie za te dni, kiedy ubezpieczyciel udzielał Ci faktycznej ochrony. Dla przykładu pan Wojciech zapomniał złożyć wypowiedzenia OC. Jednocześnie kupił polisę w innym towarzystwie. Po tygodniu kolega uświadomił mu, że posiada obecnie dwa ubezpieczenia OC. Pan Wojciech jeszcze tego samego dnia złożył wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC. W efekcie dotychczasowemu ubezpieczycielowi będzie musiał zapłacić jedynie za 7 dni ochrony.

Kiedy ubezpieczenie OC się nie przedłuży?

Rozumiesz już, jak działa podwójne ubezpieczenie OC? Czas więc odrobinę skomplikować sytuację. Od zasady automatycznego przedłużenia OC przewidziano bowiem pewne wyjątki.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?


  • Zakup samochodu – z brakiem automatycznego przedłużenia OC większość kierowców styka się właśnie w momencie zakupu samochodu. OC poprzedniego właściciela przechodzi na nowego kierowcę i można z niego korzystać do końca ważności polisy, ale nie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok. Kupując auto, sprawdź więc koniecznie, do kiedy polisa jest ważna i w odpowiednim momencie wykup nowe OC w tym samym lub innym towarzystwie.
  • Spadek lub darowizna – jeśli samochód otrzymujesz w spadku lub dzięki umowie darowizny, zasady dotyczące OC są takie same jak w przypadku zakupu auta. OC po poprzednim właścicielu przechodzi na Ciebie, ale nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.
  • Składka za dotychczasowe OC nie została w pełni uregulowana – do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj wtedy, kiedy wybierze się płatność za OC na raty. Kierowca opłaca pierwszą ratę, ale potem zapomina lub celowo nie opłaca drugiej raty za OC. Ubezpieczenie zachowuje wtedy ważność i w razie szkody ubezpieczyciel pokrywa koszty. Takie OC nie przedłuży się jednak na kolejny rok. Jeśli więc nie opłaciłeś którejś z rat, musisz się liczyć z odsetkami naliczonymi do zaległych opłat (a także postępowaniem windykacyjnym, które może zakończyć się w sądzie) oraz z tym, że ubezpieczyciel nie zapewni automatycznej ochrony na następne 12 miesięcy.
  • Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – automatyczne przedłużenie OC nie dotyczy krótkoterminowych polis. Takie ubezpieczenia kupuje się np. dla aut zabytkowych lub takich, które mają jeszcze zagraniczne tablice. Ubezpieczenie krótkoterminowe kończy się, kiedy upłynie data jego ważności i nigdy nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres.

Nieprzedłużenie OC – jakie konsekwencje Ci grożą?

Co się stanie, jeśli będziesz w jednej z sytuacji, w których OC nie przedłuża się automatycznie, a zapomnisz wykupić ubezpieczenie? Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Już za jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia grozi Ci kara za brak OC. Nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętaj, że UFG korzysta obecnie z pomocy wirtualnego policjanta, który przeszukuje bazę online i wyłapuje auta z przerwą w ciągłości OC. UFG nie musi już więc polegać jedynie na wyrywkowych kontrolach przeprowadzanych przez policję. W efekcie skuteczność karania kierowców bez OC rośnie z każdym rokiem.

Kara za brak OC, mimo że dotkliwa, nie jest jednak najgorszą rzeczą, która Ci grozi. Najbardziej kosztowny scenariusz jest taki, że nieubezpieczonym autem spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy. W takim przypadku będziesz musiał sam pokryć koszty wyrządzonych szkód. A one mogą sięgnąć nawet milionów złotych.

Nie wykupiłeś jeszcze OC? Twoja poprzednia polisa nie przedłużyła się automatycznie? A może propozycja przedłużenia przedstawiona przez dotychczasowego ubezpieczyciela jest zupełnie nieatrakcyjna? Wejdź już teraz na kalkulator OC i policz ubezpieczenie dla swojego auta.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-16

Brak ubezpieczenia OC samochodu nieużywanego

Uszkodzone auto stoi od roku w garażu? A może właściciel wyjechał za granicę i samochód tymczasowo nie jest używany? Kusi Cię więc, by zrezygnować z ubezpieczenia OC? Uważaj! Jeśli nieużywany...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-23

Podwójne OC – co zrobić?

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
Komentarze