Strona główna  |  Wiadomości  |  Karanie z UFG coraz skuteczniejsze

Karanie z UFG coraz skuteczniejsze

Data publikacji: 2014-11-03
UFG jest coraz bardziej konsekwentne w karaniu kierowców za brak OC. W 2014 roku wartość nałożonych kar będzie 50% wyższa, a 2015 rok powita nas kolejną podwyżką stawek za brak OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prognozuje wzrost przychodów z kar za brak OC w 2014 roku do kwoty ponad 40 mln złotych, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Rośnie też wysokość samej sankcji. W 2015 roku za jazdę bez ubezpieczenia OC właściciel samochodu osobowego zapłaci 3,5 tysiąca złotych*.

Właściciel auta i samochód Przypomnijmy, że UFG jest instytucją, która stoi na straży szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC właścicieli pojazdów. Fundusz dba żeby każda ofiara wypadku drogowego – nawet z nieubezpieczonym sprawcą - miała równe szanse na otrzymanie odszkodowania. Jeśli mieliśmy wypadek spowodowany przez nieubezpieczonego lub niezidentyfikowanego sprawcę, UFG pokrywa nam szkodę, a następnie występuje o jej zwrot. Rocznie wypłaca ponad 70 mln złotych odszkodowań. Innym zadaniem tej instytucji jest identyfikowanie i karanie nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów.

Wzrost liczby postępowań i przychodów z kar wynika przede wszystkim z usprawnienia procesu kontroli nieubezpieczonych oraz procesu egzekwowania sankcji za brak polis OC – wyjaśnia Hubert Stoklas, wiceprezes zarządu UFG. – Co istotne, do wykrywania nieubezpieczonych, coraz skuteczniej wykorzystujemy prowadzoną przez Fundusz bazę danych komunikacyjnych polis OC. Z kolei optymalizacja samego procesu windykacji kar spowodowała istotne skrócenie niektórych etapów tego postępowania z kilkunastu do kilku miesięcy – dodaje wiceprezes Stoklas.

Fundusz od kilku lat posiada silną broń w walce z nieuczciwymi i nieodpowiedzialnymi kierowcami - ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC, którą zarządza Ośrodek Informacji UFG. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku wykryto brak OC u ponad 10,3 tysiąca kierowców, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, wszczęto łącznie 18,6 tysięcy postępowań windykacyjnych (o 2 tysiące więcej, niż na podstawie zawiadomień od policji). Do końca września, do zapłacenia kary za brak polisy OC, wezwano ponad 40 tysięcy właścicieli pojazdów (20 proc. więcej niż rok wcześniej).

W tym artykule piszemy szerzej o aktualnej wysokości kar za brak OC.

Bez OC najczęściej można spotkać młodych mężczyzn, w wieku do 25 lat. W tej grupie, ryzyko że posiadacz pojazdu nie ma obowiązkowej polisy jest aż trzykrotnie większe, niż u przeciętnego posiadacza pojazdu w Polsce. Kobiety natomiast rzadziej jeżdżą bez OC: o ile w grupie wszystkich właścicieli pojazdów ich udział wynosi 25 procent, to już w grupie nieubezpieczonych spada do 16 procent. Z tegorocznego raportu UFG wynika też, że największe ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Ryzyko to jest tam około 1,5 razy większe, niż przeciętnie w innych regionach Polski. Z dotychczasowych szacunków Funduszu wynika, że po polskich drogach może poruszać się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, czyli nieznacznie ponad 1 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce. Skala jest więc ogromna, koszty w przypadku spowodowania wypadku ze szkodą na osobie rujnujące, a ubezpieczenie przed tym relatywnie bardzo tanie. Korzystajmy więc z porównywarek ubezpieczeń i kupmy przynajmniej najtańsze oc dla swojego auta.

Źródło: UFG

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-30

Jeździsz bez OC? - sprawdź, o ile wzrosną kary z UFG

Mimo wzrastającej skuteczności wykrywania kierowców bez OC wciąż wiele osób nie wykupuje ubezpieczenia. W przyszłym roku słono zapłaci się za taką niefrasobliwość, bo kary z UFG ponownie wzrosną.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Jak zapłacić mandat i karę za brak OC w 2020 i 2021 roku?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda płatność kary za brak ubezpieczenia OC. Eksperci Ubea.pl tłumaczą tę kwestię, a także wyjaśniają, czy istnieje szansa na umorzenie kary po jej otrzymaniu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-22

W 2021 r. kara za brak OC będzie wyjątkowo bolesna

Kolejna podwyżka kar za brak OC jest przesądzona. O ile dokładnie wzrośnie stawka?

Czytaj więcej
Komentarze