Strona główna  |  Wiadomości  |  Kara za brak OC w 2023 r. sięgnie 7000 zł?

Kara za brak OC w 2023 r. sięgnie 7000 zł?

Data publikacji: 2022-08-08
W 2023 r. minimalna płaca ma się zmienić dwukrotnie. Wyjaśniamy, jak w takiej sytuacji będą wyglądały nowe stawki karne za brak OC.

Decyzja rządu o dwukrotnej zmianie płacy minimalnej w 2023 r. wzbudza pewne kontrowersje. Jej przeciwnicy argumentują, że dwie zmiany „najniższej krajowej” (w dniu 1 stycznia oraz 1 lipca 2023 r.) wprowadzą dodatkowe zamieszanie prawne i będą miały proinflacyjny wpływ. Warto zdawać sobie sprawę, że konsekwencje dwukrotnej zmiany minimalnego wynagrodzenia odczują również kierowcy. Mowa o osobach nieposiadających obowiązkowej polisy. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają, jaka może być wysokość kar za brak OC w 2023 roku.

Podwyżka płacy minimalnej ma liczne konsekwencje

Przypuszczenia dotyczące wysokości przyszłorocznych kar za brak OC bazują na niedawno opublikowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie płacy minimalnej na 2023 r. Rząd planuje, że „najniższa krajowa” od 1 stycznia 2023 r. wyniesie 3383 zł brutto, a pół roku później jej poziom wzrośnie do 3450 zł. Warto przypomnieć, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych uzależnia kary za brak OC kierowców od minimalnego wynagrodzenia za pracę. „Poza tym wiele innych ustaw odwołuje się do najniższej płacy jako ważnego wskaźnika” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przepisy wskazują, że w przypadku ponad dwutygodniowego przerwania ciągłości ochrony z OC, kierowca auta zapłaci 200% „najniższej krajowej”, a samochodu ciężarowego, autobusu i ciągnika samochodowego - 300%. Bazowa kara dla motocyklistów to natomiast jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę. Brak ciągłości ochrony ubezpieczeniowej przez okres wynoszący do 3 dni włącznie oraz 4 dni - 14 dni skutkuje obniżeniem kary naliczanej przez UFG - odpowiednio o 80% i 50%. Te zasady nie zmieniają się już od lat. „Rośnie jedynie poziom najniższej krajowej płacy. Zasady jej podnoszenia regulują przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nie tylko kara dotycząca samochodów pobije rekord

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile będzie wynosiła kara za brak OC jeśli podwyżki płacy minimalnej okażą się zgodne z planami rządu. Poniżej widzimy dwie tabele. Pierwsza z nich informuje, jakie stawki kar za brak OC nadal obowiązują (do końca 2022 r.). Kolejne zestawienie pokazuje kary, które mogą obowiązywać w przyszłym roku. Oczywiście, nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że 3383 zł oraz 3450 zł brutto będą stawkami najniższej krajowej płacy na przyszły rok. „Nie można wykluczyć, że rząd jeszcze bardziej podniesie minimalne wynagrodzenie. Korekta w dół wydaje się mniej prawdopodobna” - uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeżeli natomiast zmian nie będzie, to w 2023 r. kierowca samochodu osobowego nieposiadający OC przez ponad dwa tygodnie, zapłaci odpowiednio 6770 zł (od 1 stycznia 2023 r.) oraz 6900 zł (od 1 lipca 2023 r.). Podane w tabeli, inne wyniki też uwzględniają już zaokrąglenia do pełnych dziesiątek złotych wynikające z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W ramach porównania wyliczonych kwot do obecnych kar, warto przypomnieć, że tegoroczna podstawowa stawka kary za brak OC dotyczącego auta to 6020 zł. Nie tylko kary dla kierowców samochodów osobowych pobiją rekord w 2023 r. „Przyszłoroczna stawka kary za brak OC dla ciężkich pojazdów będzie już pięciocyfrowa w przypadku przerwania ochrony przez ponad dwa tygodnie. Dokładna kwota najprawdopodobniej wyniesie 10 150 zł/10 350 zł” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kary za brak OC 2022

Kary za brak OC 2023

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-12-31

Kary za brak OC w 2023 r. - teraz są już oficjalne

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny potwierdził kary za brak OC w 2023 r. Dla kierowców bez obowiązkowego ubezpieczenia będzie naprawdę drogo.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-09-19

Kary za brak OC będą wyższe niż myśleliśmy

Okazuje się, że kary za brak OC w 2023 r. będą jeszcze wyższe niż sądziliśmy. Analizujemy nowy poziom tych kar oraz ich wzrost względem przeciętnego wynagrodzenia.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-12-27

Brak OC w 2022 r. - za auto kara większa niż w 2017 r. za autobus

Kary za brak OC w 2022 roku znów będą wyraźnie wyższe niż poprzednio. Eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili, jak te stawki karne rosły przez ostatnie lata.

Czytaj więcej
Komentarze