Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Ubezpieczenia motocykli - rodzaje i gdzie kupować

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-10

Ilość motocykli jeżdżących po naszych drogach radykalnie się zwiększa. Kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla pasjonatów i ludzi zamożnych, teraz zaczynają być rekreacyjnym środkiem komunikacji. Część osób zastanawiających się nad kupnem motoru nie myśli jednak o kosztach jego utrzymania, takich jak np. ubezpieczenie.

Ubezpieczenia motocykli

Wygodna pozycja w siodełku, prędkość, wiatr we włosach i niekończąca się czarna nitka asfaltu przed sobą – to nasze najczęstsze wyobrażenia przed zakupem motocykla. Jest to coraz popularniejszy środek transportu rekreacyjnego. Musimy jednak pamiętać, że oprócz przyjemności związanych z użytkowaniem swojego mechanicznego rumaka będziemy mieć także nowe obowiązki. Bynajmniej nie tanie. Mowa między innymi o ubezpieczeniach, których część, tak jak w przypadku naszego samochodu jest prawnie wymagana od właściciela motocykla. Poza tym musimy pamiętać, że poruszanie się na motorze wiąże się z większym niż w przypadku auta ryzykiem, albowiem na naszym jednośladzie nie chroni nas żaden jego element konstrukcyjny. Co za tym idzie, dobre ubezpieczenie kierowcy motocykla jest kwestią bardzo istotną.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie OC
  2. Ubezpieczenie casco
  3. Ochrona kierowcy
  4. Gdzie kupować?

Ubezpieczenie OC

Podobnie jak w przypadku samochodów, właściciele motocykli są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. Działa ono w ten sam sposób, a więc zapewnia pokrycie kosztów odszkodowania za szkody, które wyrządziliśmy poprzez swoją niefrasobliwą jazdę. Ceny ubezpieczenia OC dla motocykli są zwykle niższe niż ich odpowiedniki dla samochodów i mieszczą się w okolicach stawki w wysokości 200 złotych rocznie. Są oczywiście droższe i tańsze wyjątki.

Ubezpieczenie casco

Casco dla naszego motocykla jest bardzo ważne, wie to każdy jego posiadacz. O takim ubezpieczeniu muszą myśleć w szczególności posiadacze drogich pojazdów, których wartość przekracza nierzadko cenę samochodu średniej klasy. Podobnie jak w przypadku samochodów, casco dla motoru pozwoli nam na odzyskanie kosztów uszkodzeń poniesionych w wyniku wypadków i kolizji, niezależnych od nas czynników zewnętrznych, a także kradzieży i zniszczeń podczas postoju i pozostawienia maszyny bez opieki.

Ubezpieczenia motocykli

Niestety ceny casco są również podobne jak w przypadku samochodów, innymi słowy - wysokie. Problem potęguje fakt, że motocykle są przez zakłady ubezpieczeniowe traktowane jako pojazdy luksusowe. Składki ubezpieczenia casco wylicza się na podstawie wielu czynników. Najważniejszymi są oczywiście wartość motocykla, liczba lat bezszkodowej jazdy kierowcy, jego doświadczenie i wiek, a także takie czynniki jak charakter wykorzystania maszyny, jej przeznaczenie, liczba zabezpieczeń, czy sposób garażowania. Jeśli nasz motocykl jest drogim ścigaczem lub jest naszym jedynym środkiem lokomocji, z którego korzystamy codziennie, wtedy casco będzie znacznie wyższe niż w przypadku kiedy jeździmy na nim wyłącznie rekreacyjnie, w sezonie i troskliwie garażujemy.

Ochrona kierowcy

Ponieważ kierowca motocykla nie posiada żadnej dodatkowej ochrony wynikającej z konstrukcji tego pojazdu, jest narażony na ciężkie uszkodzenia ciała w wyniku wypadku, dużo bardziej niż użytkownicy samochodów. Dlatego też dobre ubezpieczenie kierowcy jest bardzo istotne podczas użytkowania tego rodzaju pojazdu. Często ochrona taka jest oferowana przez ubezpieczenia casco, ale zawsze sprawdźmy, czy jest tak w naszym wypadku i jeśli nie, wykupmy osobne ubezpieczenie od takich sytuacji.

Gdzie kupować?

Ubezpieczenia dla motocyklistów oferuje większość ubezpieczycieli na rynku. Znalezienie odpowiedniego nie powinno być problemem. Możemy rozejrzeć się jednak za specjalnymi ofertami kierowanymi do posiadaczy tego rodzaju maszyn, które nierzadko pojawiają się w repertuarze poszczególnych, dużych towarzystw. OC jako ubezpieczenie regulowane przez ustawę wygląda u każdego ubezpieczyciela podobnie. Jeśli jednak chodzi o casco, tutaj poświęćmy trochę czasu na zakup najbardziej interesującej i najkorzystniejszej polisy. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach możemy trafić na oferty specjalne i zniżki np. za wykupienie w tej samej firmie innego ubezpieczenia itp. Dobrym sposobem na zakup jest zawsze konsultacja z agentem, albo wykorzystanie kalkulatora ubezpieczeniowego. Nie bądźmy też obojętni na rankingi ubezpieczycieli, które pomogą nam stwierdzić jakość ich usług jeszcze przed podpisaniem umowy.

Posiadanie motocykla to ogromna przyjemność, ale pamiętajmy o dość wysokich kosztach jego eksploatacji, takich jak właśnie ubezpieczenie. Miejmy na uwadze, że takie ubezpieczenia, nawet te nieobowiązkowe, są dla kierowcy motocykla bardzo ważne, z uwagi na charakter pojazdu, jakim się porusza. Motocykl łatwiej niż samochód uszkodzić, a kierowca jest gorzej chroniony. Te negatywne cechy musimy wziąć zawsze pod uwagę, przy kupnie jednośladu i ubezpieczenia.

Tagi:

Komentarze

2014-05-31 20:58

michacz

Motocykliści to dawcy - powinni być zwolnieni z wszelkich opłat

2014-02-25 01:49

oberKF

Ta strona jest po to by irytowac-udalo sie-super!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma Londynu - jest Ladek Zdroj !!!!!!!

2013-10-13 11:24

gość

Po prostu rewelacja! Szukam "ubezpieczenia-motocykli" a tu nie ma nic o ubezpieczeniu motocykla! A te trele-morele w zajawce, to sobie możecie w ogródku posadzić - co za porąbany kraj!

2013-08-24 22:25

dawca

Gówno warta strona skoro chowa sie pod główną stronà ubezpieczenia i kalkulator ubezpieczen MOTOCYKLI odświeźcie sobie strone

2013-07-02 15:36

agencjaTU

Zapraszam wszystkich do skorzystania z najtańszego pakietu na ubezpieczenie motocykli na rynku. Przykładowo pakiet na ubezpieczenie motocykla sportowo-turystycznego (nowego) o wartości 40 000 PLN to niecałe 3% (AC, OC, NW). Zapraszamy do kotaktu: moto@pl.greco.eu

2013-05-06 22:11

andzia

najardziej beznadziejna strona jaka widzialam!!!!!!!!!!! kupilam motocykl i nie moge przeliczyc polisy,kompletne zacofanie.

2013-04-15 13:47

mk

co za kretynizm? po co prowadzicie tego bloga i wpisujecie teksty o ubezpieczeniach motocykli - powodujecie tylko frustrację i zniechęcenie - mam też dwa samochody i może byłbym zainteresowany porównywarką, ale tak się wkurzyłem że nie macie motocykli choć indeksujecie się na googlu pod hasłem (ubezpieczenia motocykli), że już na pewno nie skorzystam... marketing macie do bani. pozdrawiam,

2013-04-02 10:05

paweł

Koledzy od zawsze ubezpieczam motory w PZU nie z sentymentu lecz chyba jest naj taniej-chociarz ze dwa lata temu podniesli składke prawie dwukrotnie. Z tabeli ALLIANZ wychodzi 250% drożej. Dziś jade zarejestrować drugi sprzet i szukam czegoś jeszcze tańszego ale zapukam do "starych" drzwi. PRZYCZEPNOŚCI

2013-03-26 08:07

Stratoliner

w ALLIANZ jest kalkulator na stronie www. Można obliczyć koszty ubezpieczenia AC i OC na motocykl. http://www.allianz.pl/obsluga-klienta/kalkulatory/kalkulator-oc-i-ac,940.html

2013-03-14 10:24

janek

ta strona to ewidentne wprowadzanie konsumenta (motocyklisty) w błąd, co do posiadania kalkulatora ubezpieczeń na motory - skieruję stosowne zawiadomienie

2013-01-16 23:56

m

Brak wiedzy lub tępota albo żyjecie w 19-tym wieku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2013-01-03 13:25

mike

Przykra sprawa... Prowadzić bloga na którym piszecie o ubezpieczeniach dla motocykli ale sami nic z tej dziedziny nie oferujecie... Po cholere takie coś?

2012-11-17 14:31

Andrzej

To jest w ogole jest chore!!! "Niestety nie posiadamy taryfikatorow na motocykle"- to gdzie my zyjemy? Afryka? to zamknijcie ta strone. gdzie najlepszy interes, tam cos mozna znalezc, a wiec samochody. jak to sie mowilo: 30-lat za murzynami... przepraszam za "murzynow", bo tam jest juz powoli tez lepiej jak w tym dziwnym kraju...

2012-09-14 17:41

zm

naklika się człowiek jak głupi, a na koniec tylko linki do stron towarzystw ubezpieczeniowych. SZKODA CZASU NA TĘ IPOLISĘ !!!

2012-08-26 01:48

rweer

Zupelna nieprawda o ochronie przez ubezpieczenie kierowcy. NNW wymyslono po to by zrekompensowac sobie straty na oc. Generalnie w razie wypadku to sprawca jest zobowiazany by Tobie wyplacic zadoscuczynienie. NNW bedzie tylko takim dodatkiem limitowanym jak sie da przez ubezpieczalnie(bo przeciez dostajesz od sprawcy). Po to wlasnie wymyslono OC - by kierowca nie musial do konca zycia splacac osoby ktorej zrobil krzywde. Generalnie OC chroni bodajze do 2 milionow, a za przeproszeniem "podkladac sie" kierowcom z dobrym OC to bardziej umiejetnosc jasnowidzenia czy skrajnej glupoty.

2012-08-12 00:24

Kajdaniarz

@radek zadka od dawna chorujesz na głowę, czy tak już masz od urodzenia? Motocyklista to równie dobrze człowiek poruszający się "maszyną" o pojemności 125ccm, a to prędkość maksymalna 100km/h, więc te twoje bzdury są takie same jak gdybym zaproponował żeby osoby posiadające samochody z silnikiem powyżej 2 litrów miały ubezpieczenie 2x droższe. Co ty masz się stresować? W razie wypadku motocyklista ginie na miejscu, ty w swojej puszce przeżywasz. Ot i wielki stres idioty.

2014-02-09 21:01

wojtek

radek ma mózg z zadka

2011-11-26 08:53

Mateusz Krauze

Skoro można mieć kartę motorowerową od lat 13, to OC na motorower można też wykupić od lat 13? Ja mam 15 i skuter 50cm3 czyli motorower i każda ubezpieczalnia piszę, że muszę być pełnoletni, to jest jakiś bezsens...

2012-06-20 11:19

PiterM

Wydaje mi się że w tym przypadku, musi być jeszcze współwłaściciel pojazdu mający mim.18 lat wtedy możesz ubezpieczyć pojazd.

2012-07-06 09:02

znafca

16 musisz mieć:P

2013-04-09 10:01

worldexplorer

Wydaje mi się że do ukonczenia pelnoletniosci nie mozesz zawierac umów cywilno-prawnych a raczej w twoim imieniu zawiera je opiekun prawny.

2011-09-28 11:58

radek zadka

Motory w ogóle nie powinny jeździć po drogach bez autocasco!!! To przez motocyklistów człowiek stresuje się na drodze, że zmieniając pas, skręcając albo wyprzedzając nieumyślnie zderzy się z jadącym ponad 200km/h motorem. Ubezpieczenia motocyklisótów powinny być droższe, a prawo dla nich surowsze. PS. Głosujcie na PJN

2014-02-14 10:39

daRIUSZ

PJN jest bardzo liberalne w tej kwestii więc nie sądze, że restrykcje związane z ograniczaniem prędkości są głównym postulatem tej partii!

2014-02-16 12:39

bezwypadkowy

puknij się w ten swój bezdennie pusty łeb i zastanów się co wypisujesz .Jesteś żałosny .

2014-03-06 19:31

soka

walnij sie w łeb pajacu. patrz co robisz , a jak auto jedzie 200 to tez musisz biedaku znowu uważać.

2014-03-23 17:51

motocyklista

patrz w lusterka głąbie

2014-06-12 13:27

ja

to pisał zapewne 70 letni niedzielny kierowca - który swojego "malucha" używa tylko do kościoła...

2014-07-25 08:43

Kastor

Jesteś idiotą czy tylko udajesz ??

2014-09-07 21:06

TWOJA STARA

No chyba nie , to przez takich puszkarzy jak ty są wypadki z udziałem motocyklistów , ponieważ nie zwracacie uwagi co się dzieje wokół was i to wy najczęściej wymuszacie pierwszeństwo!!!

2012-01-08 23:55

magicore

Podane przez Ciebie przykłady nie uzasadniają Twojej tezy o "konieczności posiadania polisy AC" przez kierującego motocyklem...

2012-01-24 22:04

Motocyklista

jak słyszę takie wypowiedzi to krew z żyłach mi się gotuje : po pierwsze co ma autocasco do jazdy po drogach ono jest od sytuacji z winy posiadacza więc to co piszesz jest bez sensu po drugie jak się nie umie jeździć i ma się refleks szachisty to lepiej w domu zostać lub po wioskach jeździć bo tam ruchu nie ma , większe miasto i cię człowieku nie ma . " zmieniając pas, skręcając albo wyprzedzając nieumyślnie zderzy się z jadącym ponad 200km/h motorem" tak dla jasności z tego co zauważyłem nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz jak ktoś już jezdzi z taką prędkością to napewno nie na naszych polskich drogach wyjątkami są jakieś nowe odcinki , obwodnice lub autostrady gdzie faktycznie idzie się rozbujać poza tym 200 to połowa motocykli w polsce wyciąga na granicy możliwości a żadko kto piłuje do odcięcie . Pod jakim wzglądem oc motocykli ma być droższe ? skoro 60 % wypadków z udziałem motocyklistów powodują kierowcy samochodów ? prawo surowsze : żal dupe ściska jak motocyklista przejeżdża środkiem pasa a ty siedzisz w puszcze i czekasz na zielone :D końcówki nie skomentuje żal , ale podkreśla poziom wypowiedzi.

2012-02-12 17:33

arczi

to zacznij patrzec w lusterka

2012-02-12 22:39

PrX

Wiesz, moim zdaniem osoby, które się nadto stresują i są niepewne swojej jazdy nie powinny w ogóle dostawać prawa jazdy, bo są największym zagrożeniem na drodze.

2012-02-28 20:30

motor

debil jeste i tyle matka powunna cie wyskrobac czanim urodzila ty pierdolony pedale

2012-03-16 12:30

kon

chyba jestes chory gosciu.Wystarczy patrzec w lusterka przy wyprzedzaniu i skrecaniu i bedzie ok.

2012-03-24 07:53

super tenere

Sa osoby ktore potrafia zdenerwowac czlowieka... Kolego nie masz pojecia o jezdzie to nie wypowiadaj sie i tak bedzie najlepiej..

2012-03-26 12:44

ghnbgf

pop%ierd0l0ny gościu jesteś jak jedziesz swoją ładą

2012-04-18 14:59

asior

ptasi mózg....

2012-06-19 18:23

ja

raczej nie, ale jak masz jakieś fobie moto-strachy to może wizyta u psychiatry

2012-06-21 14:00

PIHER

Sorki ale ten co pisał ten post to po prostu Id....a nie będę pisał dosłownie jak chce to niech sprawdzi sobie w statystykach wszystkie wypadki z udziałem motocyklistów ile jest spowodowane właśnie przez tak myślących ludzi jak ty, jakoś nie słychać ani nikt nie zajmuje się tymi użytkownikami 4kółek co przekraczają prędkość w końcu my jeździmy tylko przez 1sezon w roku a samochody przez cały rok i !

2012-07-26 22:02

krzychu553

Proponuje przesiąść się do autobusu. Zawsze stres mniejszy.

2012-08-01 14:41

radbezel

czlowieku ocknij sie, kierowca powinien sprawdzac lusterka co 5 sekund, to ze 99% kierowcow tego nei robi to nie oznacza, ze to jest norma... od kiedy sam zaczalem jezdzic na motorze jako kierowca samochodu, jestem bardziej uwazny. A sam egzamin na motor w pewnych aspektach polega na przygotowaniu motocyklisty na reakcje na bledy, ktore sa powodowane przez kierowcow samochodow (podwazylem kilka sytuacji na moim egzaminie i to bylo stanowisko egzaminatora)... to samo mowi, za siebie pozdro

2012-08-02 00:29

Grucha

to tak jak byś był wędkarzem i twoja wędka haczyk i żyłka powinna być droższa bo robisz krzywdę rybom

2012-08-05 11:40

ccc

weż TY się pier****

2012-10-07 13:40

600RR

Jak slysze takich ludzi jak ty to zastanawiam sie kto ci dal prawko chyba za gale co? Jak spojrzysz w lusterko to nie bedzie nieumyslnych wypadkow no ale moge cie pocieszyc nie jestes jedyna sierota na drodze! Rada na przyszlosc skoro sie stresujesz jazda albo nie umiesz zmieniac kierunku jazdy to niepchaj sie za kolko

2012-11-28 10:44

km

Przez motocyklistow? A co, gdyby nie motocyklisci moglbys zmieniac pas bez upewniania sie? Nie ma czegos takiego jak nieumyslne zderzenie, kazde zderzenie wynika z glupoty i braku uwaznosci. Smiem twierdzic, ze ta druga motocyklisci maja z koniecznosci lepiej rozwinieta niz kierowcy czterech kolek.

2012-12-04 15:33

Em

Dzięki takim jak Ty partia nie zyska więcej głosów. Aby się wypowiadać trzeba użyć mózgu - czym się nie wykazałeś. Brawo za reklamę PJN

2012-12-22 19:26

Marcin K...

Radek przestań pisać takie polityczne bzdury. Nie wszyscy motocykliście jeżdżą jak szaleni. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. A co do PJN to możesz sobie nimi dupę podetrzeć tak samo jak Pisowcami. Ci " ludzie" wprowadzają tylko zamęt. Oby nie doszli do władzy bo to by był kres Państwa Polskiego. PS. Oświadczam, że nie należę do żadnego ugrupowania politycznego.

2013-01-25 09:57

wlkpducati

wystarczy przeczytac ostatnie zdanie i wszystko jasne!!!!!! jak tam sosna??

2013-01-26 15:19

ANDY HONDA

Jeżdżę Hondą "SHADOV" 750cm i jeszcze nie spotkałem kierowcy żeby nie pokręcił głową jak Go "dostojnie" wyprzedzam albo omijam. Jazda 200km/h to faktycznie idiotyzm. Ja na autostradzie w Niemczech jechałem tyle i powiedziałem sobie NIGDY WIĘCEJ ot wciąga gożej niż narkotyk albo palenie. ZWOLNIJ i płać małe składki to moje motto.

2013-02-14 22:03

lewa w góre

człowieku weź idz do psychologa bo z twoją głowka jest coś nie tak ja jezdze tym i tym a ze ty nie patrzysz sie w lusterka to twoja sprawa takich jak ty powinni zamykac w psychiatryku i na krzesło

2013-02-22 22:59

Sławek

Nonsens, Radziu. 1) Prawo musi być jednakowe dla wszystkich. 2) Zwracasz uwagę, że motocykliści zagrażają INNYM uczestnikom ruchu, a od szkody cudzej przecież ubezpiecza OC sprawcy, nie Casco! 3) Casco zabezpiecza własną skórę ubezpieczonego (nie cudzą), więc pozwól, ze nadal będzie dobrowolne. 4) Ze swej perspektywy powiadam: potrzebne są rozwinięte ubezpieczenia NNW dla użytkowników jednośladów. Zwłaszcza dla rowerzystów, ale także dla motocyklistów - pasażerów oraz kierowców doraźnych, tj. innych, niż właściciel jednośladu. BTW: Mam 51 lat, jestem sympatykiem prawicy, m.in. PJN. Sporo się najeździłem samochodami, ale od kilku lat wolę jednoślady: motocykl, rower i snowboard ;)

2013-03-02 13:13

Max

MOTOR jest w pompie od szamba pajacu jeden.... Tobie powinni w ogóle zabronić wychodzenia z domu z takim podejściem, gdyż możesz spowodować dużo gorsze rzeczy samym pojawieniem sie na ulicy......

2013-03-14 11:01

motorowerzysta

PJN Teraz wiem dlaczego nikt ich nie popiera. Skupiają samych frustratów!!!

2013-03-26 22:41

Zadek

Złej tanecznicy przeszkadza rąbek u spódnicy.

2013-03-28 11:02

gotaddy111

Pewnie jesteś starym zgoszknialcem, któremu już nie staje -współczuję ci chory człowieku

2013-04-03 12:34

DK

Zanim kolejny raz napiszesz takie bzdury sięgnij do statystyk - ale pewnie nawet nie wiesz co to takiego. To własnie z powodu takich "nieumyslnych" zachowań kierujacych samochodami zdarza się większość wypadków z udziałem motocyklisty. Życzę trochę więcej pokory na przyszłość.

2013-04-05 11:13

tom

Debil jesteś. Pewno jesteś tym co jedzie 50km/h po za miastem ze strachem w oczach . Przez takich jest więcej wypadków niż przez motocykistów.

2013-05-16 22:11

zadek radka

idiota jestes i tyle ... jedzij autobusem dziadu !

2013-05-20 18:06

Artur nie motocyklista

No i właśnie przez takich pieniaczy nie będę głosował na PJN !!! Nie trzeba się stresować, wystarczy patrzeć w lusterka, a przez takich "zestresowanych" kierowców motocykliści tracą życie. Nawet na stronie z polisami musisz swoją pianę wytoczyć...

2013-06-11 18:36

Pawel

naucz sie jezdzic samochodem to nie bedziesz miał problemow ze skrecaniem w lewo.. Mi tu smierdzi beretem i PiSem

2016-10-06 13:13

Anonim213.192.x.x

Kukiz, to ty?.

2013-07-17 11:16

motocyklista

Przede wszystkim najpierw udaj się do specjalisty, może ci jeszcze pomoże. A, jak się zmienia pas i nie tylko, to za każdym razem należy zachować szczególną ostrożność. Do tego służą lusterka, wystarczy spojrzeć. Ale jak się prawo jazdy kupiło za świniaka to...

2014-01-06 17:23

Shorty

I tutaj mamy do czynienia z powszechnie obecną opinią, że każdy motocyklista jeździ ponad 200km/h. zawsze wina na motocyklistę, a prawda jest taka, że kierowcy samochodów osobowych potrafią być wybitnie chamscy, zajeżdżać drogę byle go nie wyprzedził motocykl. Z jakiej racji ubezpieczenia powinny być droższe? Obowiązek AC? Przecież to już indywidualna kwestia użytkownika. Mała poprawka motocykl , a nie motor.

2014-02-01 12:22

Tommy

Tacy jak Ty nie powinni mieć w ogóle prawa jazdy. Skoro nie patrzysz w lusterka, i nie sprawdzasz czy nie zajeżdżasz komuś drogi to oznacza że nie powinieneś mieć prawa jazdy jakiegokolwiek. Dla ciebie nawet hulaj noga to byłoby za dużo. Lepiej ogranicz się do poruszania pieszo a i to dobrze się rozglądaj bo "wpadnie na ciebie słup". A od motocyklistów to się lepiej od stosnkuj.

2011-09-13 16:49

Ipolisa.pl

Niestety nie posiadamy w naszej porównywarce zaimplementowanych taryfikatorów ubezpieczeń motocykli. W kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych mogą Państwo obliczyć jedynie ubezpieczenia samochodów osobowych.

2011-09-13 16:07

CBR 1100 RR

Czy w Waszej porównywarce można porównać ubezpieczenia motorów? Nie znajduje swojego modelu na liście pojazdów w kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych, a w przyszły poniedziałek kończy mi się polisa OC na moją Hondę.