Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC? Ceny ubezpieczeń OC

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC? Ceny ubezpieczeń OC

Data publikacji: 2017-11-30
Cena to podstawowe kryterium, które kierowcy biorą pod uwagę, kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak znaleźć tanią polisę OC? Czy droższe ubezpieczenie OC różni się czymkolwiek od najtańszej oferty?

Kalkulator OC umożliwi oszczędzenie pieniędzy Popularność porównywarek ubezpieczeniowych (takich jak Ubea.pl) wynika z faktu, że kierowcy, kupując ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość rocznej składki obowiązkowej polisy.

Kwestie cenowe nabrały szczególnego znaczenia po podwyżkach kosztu OC w latach 2015-2017. Trudno się temu dziwić, gdyż w samym 2016 r. składki dla wielu kierowców wzrosły nawet o 40% - 60%. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu kalkulatora ubezpieczeń podwyżka kosztów OC może być jednak mniej dotkliwa. Osoba wybierająca najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie dla kierowców może zapłacić składkę mniejszą nawet o 50% - 60% (w stosunku do najmniej atrakcyjnej oferty).

Sprawdź już teraz, gdzie znajdziesz najtańsze OC

Niższa składka ubezpieczenia OC daje taki sam zakres ochrony

W przypadku większości ubezpieczeń oferowanych na polskim rynku cena (składka) jest mocno powiązana z zakresem ochrony. Inaczej jest jednak w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, których zakres działania został jednoznacznie i „sztywno” określony przez odpowiednie przepisy (patrz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r.). Najpopularniejszym ubezpieczeniem obowiązkowym jest oczywiście polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie obowiązkowe polisy OC dla kierowców muszą zapewnić taki sam minimalny zakres ochrony. Ubezpieczyciele oczywiście mogą dobrowolnie rozszerzyć swoją odpowiedzialność z tytułu OC, ale żadna firma nie decyduje się na taki krok, który skutkowałby podwyżką składki i mniejszą konkurencyjnością oferty.

Ile wynosi suma gwarancyjna ubezpieczenia OC?

Według obecnych przepisów ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych powinno zapewnić poszkodowanym wypłatę świadczenia do kwoty wynoszącej:

  • dla szkód osobowych - 5,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych
  • dla szkód majątkowych - 1,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej rząd niebawem będzie musiał podwyższyć minimalne limity ochrony w OC do następującej wysokości:

  • dla szkód osobowych - 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego i 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe
  • dla szkód majątkowych - 1,22 mln euro niezależnie od liczby poszkodowanych

System BLS podnosi atrakcyjność ubezpieczenia OC

Nowe limity zasadniczo nie zmienią sytuacji kierowców kupujących obowiązkowe polisy OC. Każdy z takich ubezpieczonych będzie mógł liczyć na identyczną ochronę (niezależnie od wyboru ubezpieczyciela). Jedyne różnice w ofercie zakładów ubezpieczeń mogą być widoczne, jeżeli właściciel auta:

Wspomniany system BLS umożliwia zlikwidowanie szkody majątkowej wyrządzonej przez innego kierowcę za pośrednictwem własnego ubezpieczyciela (aktualnie świadczącego ochronę w ramach polisy OC). Po wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel poszkodowanego kierowcy samodzielnie rozlicza się z firmą chroniącą odpowiedzialność sprawcy wypadku.

Dowiedz się więcej:

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych - jak można ochronić samochód?

Ceny ubezpieczeń OC mogą różnić się nawet o 100%

Wielu kierowców uważa, że przepłacanie za polisę, która de facto chroni innych uczestników ruchu drogowego, jest po prostu bezsensowne. Trudno nie zgodzić się z taką opinią.

Dodatkową motywacją do poszukiwania najtańszego OC są bardzo duże różnice wysokości składek ubezpieczenia. Zróżnicowanie cenowe polis OC można przeanalizować na przykładzie czterdziestosiedmioletniego właściciela Fiata Grande Punto 1.4 (2009 r.) z Warszawy, który w ostatnich siedmiu latach spowodował tylko jedną szkodę. Pod koniec listopada 2017 r. roczne składki obowiązkowego ubezpieczenia OC dla takiego kierowcy wynosiły od 1050 zł (Link4) do nawet 1725 zł (Uniqa). Warto zwrócić uwagę, że mówimy jedynie o obowiązkowych ubezpieczeniach OC bez żadnych pakietowych dodatków (np. polis NNW).

Propozycja firmy Uniqa jest zatem o 64% droższa niż oferta Link4. Uważacie, że to dużo? W wielu przypadkach taka różnica cenowa przekracza 100%. Tak jest często w przypadku obowiązkowych polis dla młodych kierowców oraz osób, które niedawno spowodowały szkodę. Każde towarzystwo stosuje bowiem nieco inną politykę cenową. Niektóre podchodzą z wielką ostrożnością do osób, które dopiero co otrzymały prawko. Proponują więc im OC w zaporowych cenach, by zniechęcić ich do siebie. Inni ubezpieczyciele decydują się na większe ryzyko i oferują bardziej przystępne składki.

Warto jeszcze dodać, że w październiku 2017 r. średnia różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC oferowanym przez „najdroższego” i „najtańszego” ubezpieczyciela wynosiła aż 1115 zł. Takiej kwoty z pewnością nie warto dopłacać za identyczny zakres ochrony.

Sprawdź też:

O ile wzrasta OC po kolizji?

Poznaj 10 czynników najbardziej wpływających na cenę OC:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-08

Ranking OC, AC i NNW - gdzie najtańsze ubezpieczenie w kwietniu 2020?

W kwietniu 2020 r. na rynku polis OC miały miejsce ciekawe zmiany. Sprawdzamy, czy mocno zmieniły one kolejność towarzystw w naszym rankingu ubezpieczeń.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-16

W którym mieście było najtańsze OC na początku wiosny?

Miniony kwartał upłynął pod znakiem dość dużych zmian cenowych na rynku obowiązkowego OC. Sprawdzamy, w którym mieście wojewódzkim ubezpieczenia samochodu były najtańsze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2018 r.

Eksperci Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili miesięczną zmianę składek OC. Warto dowiedzieć się, czy nowe wiadomości są dobre dla kierowców.

Czytaj więcej
Komentarze