Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak ubezpieczyciel wylicza Twoje OC?

Jak ubezpieczyciel wylicza Twoje OC?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Raz do roku przychodzi dzień, który każdy kierowca chciałby wymazać ze swojego kalendarza – dzień ubezpieczenia samochodu, przynajmniej ubezpieczenia OC. Nigdy nie wiadomo, co się nam przydarzy (poza karą za brak obowiązkowego OC oczywiście). Można jednak nieco zaoszczędzić. Przyjrzyjmy się, czy najtańsze ubezpieczenie OC to dobre wyjście.

Zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 r., OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych (samochodów, motorowerów, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych), które są dopuszczone do ruchu drogowego. Ustawodawca określił jednak tylko główne zasady związane z wykupieniem polisy, z jej wypowiedzeniem oraz konsekwencjami w przypadku jej braku. Firmy ubezpieczeniowe mogą zatem zaproponować dowolną wysokość składki, oszacowaną w oparciu o potencjalne ryzyko wypadku. Z tego powodu musimy odpowiedzieć na wiele pytań ze strony agenta lub wypełnić odpowiednio długi i szczegółowy formularz.

Spis treści:

  1. Co wpływa na wysokość składki OC?
  2. Jak oszczędzić na OC auta?

Co wpływa na wysokość składki OC?

Kobieta i samochód Każdy ubezpieczyciel posiada własne tabele zniżek i zwyżek, które znacząco wpływają na wysokość składki. Pewne elementy są jednak wspólne dla wszystkich towarzystw:

  • bezszkodowość – agent sprawdzi przebieg ubezpieczenia w bazie UFG (można to również zrobić wcześniej samemu) i jeśli nasza historia poświadczy o bezszkodowej jeździe, możemy otrzymać całkiem sporą zniżkę;
  • liczba szkód z ostatnich lat – również pobierana z UFG, liczy się głównie 5-6 ostatnich lat, ale brane pod uwagę są również szkody spowodowane innym, kierowanym przez nas pojazdem (np. służbowym);
    • wiek właściciela pojazdu – na najlepsze warunki mogą liczyć osoby w wieku 30-50 lat;
    • staż kierowcy – czyli ile czasu mamy prawo jazdy – im dłużej, tym lepiej;
    • miejsce rejestracji auta (tzw. strefa regionalna) – w większych miastach jest większe ryzyko kolizji, więc składka może być wyższa;
    • liczba przejeżdżanych rocznie kilometrów – im mniej, tym lepiej;
    • czy jeździmy w kraju, czy za granicą – za jeżdżenie poza Polską zapłacimy dodatkowo;
    • czy samochód ma instalację gazową – jeśli tak, zapłacimy więcej;
    • stan cywilny, dzieci – małżonkowie są uważani za uważniejszych kierowców, ale dzieci często powodują zwyżkę ze względu na odciągnie naszej uwagi podczas jazdy;
    • rok produkcji pojazdu i data rejestracji – starsze auta są uważane za bardziej szkodowe, warto więc zastanowić się nad zmianą auta na nowsze;
    • marka i model samochodu – to kryterium może być dość mylące, gdyż powstało na podstawie statystycznego kierowcy danej marki (np. BMW może być utożsamiane z dynamicznie jeżdżącym kawalerem w młodym wieku);
    • rodzaj pojazdu – samochód osobowy, ciężarowy, przyczepa itd.;
    • pojemność silnika – im większa, tym wyższa składka;
    • przeznaczenie auta – cele prywatne czy zarobkowe;
    • płatność w całości czy w ratach – raty mogą podnieść wysokość polisy nawet o 20%!

Są to jedynie główne składowe, które wpływają na wysokość składki. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe życzą sobie jeszcze dodatkowych danych, jak np. kolor samochodu.

Jak oszczędzić na OC auta?

Jedno jest pewne – nawet jeśli wydanie kilkuset złotych na ubezpieczenie auta wydaje nam się zbędne, nie wolno z niego rezygnować. Pomijając ustawowe kary za jego brak (w 2014 r. nawet 3360 zł za samochód osobowy), w razie wypadku grożą nam dużo wyższe, kilkusettysięczne, a czasem nawet milionowe konsekwencje. Prawo bowiem szczególnie chroni ofiary wypadków spowodowanych przez kierowcę bez ważnego OC, gwarantując im wypłatę z należnego funduszu odszkodowawczego. Oczywiście, kwotę tę musi później spłacić sprawca. Lepiej więc szukać oszczędności zgodnych z prawem.

Jak łatwo zauważyć, wymienione wcześniej składowe wpływają na cenę polisy niejako niezależnie od nas (może poza bezszkodową jazdą). Czy istnieje zatem to mityczne najtańsze ubezpieczenie OC? Owszem, tak.

Każdy ubezpieczyciel, mimo podobnych wytycznych, ma ustaloną własną wysokość zniżek i zwyżek za poszczególne składowe. Opcji jest bardzo dużo, dlatego najlepszym wyjściem jest kalkulator OC. Dzięki niemu w domowym zaciszu porównamy propozycje wielu ubezpieczycieli i wybierzemy najodpowiedniejszą dla nas. Niektóre z porównywarek oferują dodatkowo wsparcie obiektywnych ekspertów, którzy wyjaśnią wszystkie ewentualne wątpliwości. Jedyne, co musimy zrobić, to skrupulatnie i uważnie odpowiedzieć na wszystkie pytania w formularzu – w końcu od tego zależy nasza przyszłość.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-23

Barometr Ubea.pl: ceny OC a inflacja

Lutowe polisy OC średnio były nieco droższe niż przed rokiem. Po uwzględnieniu inflacji sytuacja cenowa wyglądała jednak zupełnie inaczej.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2017-11-03

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2017 r.

We wrześniu 2017 r. zanotowaliśmy spadek przeciętnej składki za ubezpieczenie OC. Czy ten pozytywny dla kierowców trend utrzymał się w październiku?

Czytaj więcej
Komentarze