Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC a inflacja

Barometr Ubea.pl: ceny OC a inflacja

Data publikacji: 2023-03-23
Lutowe polisy OC średnio były nieco droższe niż przed rokiem. Po uwzględnieniu inflacji sytuacja cenowa wyglądała jednak zupełnie inaczej.

Już od dłuższego czasu do rodzimych kierowców docierają informacje na temat drożejących polis OC. Trudno się dziwić, bo trend jest jednoznaczny pomimo niezbyt szybkiego tempa podwyżek. Nie można jednak zapominać, że cały czas mówimy o nominalnych wzrostach cen, czyli takich, które nie uwzględniają rekordowego poziomu inflacji. Kierowcy komentując temat spadających lub rosnących składek OC zwykle biorą pod uwagę tylko wartości nominalne. Tym niemniej, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak w ujęciu rocznym zmieniła się średnia cena OC po uwzględnieniu skumulowanej inflacji. Wyniki takiej analizy wielu osobom mogą wydawać się nieco zaskakujące.

Skumulowana inflacja z ostatniego roku jest bardzo wysoka

W normalnych warunkach uwzględnianie inflacji podczas analizy zmian cenowych na rynku OC zwykle nie jest konieczne. Chodzi o sytuację, w której roczny poziom inflacji odpowiada celowi NBP (2,5% +/- 1,0 punkt procentowy). Niestety, aktualne warunki gospodarcze pod względem poziomu inflacji na pewno nie mieszczą się w szeroko pojętej normie. Potwierdzenie mogą stanowić wyniki obliczeń wykonanych przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Wspomniane wyniki wskazują bowiem, że skumulowana stopa inflacji za okres od marca 2022 r. do lutego 2023 r. wyniosła około 19%. Taki wynik otrzymamy dzięki odpowiedniemu przemnożeniu miesięcznych stóp inflacji podawanych przez GUS. Ważna jest też jednomiesięczna inflacja, o którą skorygowaliśmy średnie składki OC. „Mowa o składkach oferowanych przez ubezpieczycieli współpracujących z Ubea.pl. Miesięczne średnie składki OC to rezultat ponad 100 000 kalkulacji wykonanych co miesiąc przez kierowców” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po uwzględnieniu inflacji OC średnio potaniało aż o 13% …

Skumulowana inflacja na poziomie niemal 20% rocznie to zjawisko, którego na pewno nie należy lekceważyć. Poniższy wykres przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdza, że tak wysoki poziom inflacji zupełnie skompensował notowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwyżki składek OC. Innymi słowy, waloryzacja średniej kwoty za OC proponowanej kierowcom przez ubezpieczycieli nie miała miejsca. Zamiast tego widoczny był realny spadek średniej składki OC aż o 13% od lutego 2022 r. do lutego 2023 r. „To dobra wiadomość, ale tylko dla kierowców, których dochody wzrosły w stopniu większym niż odczuwalny poziom inflacji” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Analiza przygotowana przez ekspertów Ubea.pl wydaje się ciekawa nie tylko z punktu widzenia kierowców. Realny spadek średniej składki OC będzie miał bowiem ważne konsekwencje również dla ubezpieczycieli. Taka sytuacja pogłębia bowiem problemy związane ze spadkiem zysku technicznego na sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń OC. Komisja Nadzoru Finansowego niestety nie podała jeszcze podsumowania wyników finansowych zakładów ubezpieczeń z całego 2022 r. Sytuacja dotycząca pierwszych trzech kwartałów minionego roku sugeruje jednak, że zysk techniczny ubezpieczycieli ze sprzedaży OC był najniższy od lat. „W związku z tym rośnie ryzyko szybkich podwyżek cen OC - być może dokonanych nawet pod presją KNF-u, który zamierza dbać o stabilność całego rynku obowiązkowych polis” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea.pl luty 2023

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-28

Barometr Ubea.pl: czy najtańsze OC też drożeje?

Najtańsze ubezpieczenia OC są często wybierane przez kierowców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy one również ostatnio podrożały.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-28

Sprzedaż OC: po rekordowych zyskach nie ma śladu

Wiemy, jak dużo ubezpieczyciele zarobili w 2022 r. na sprzedaży obowiązkowego OC. Miniony rok z pewnością nie był dla nich bardzo dobry.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
Komentarze