Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile wynosi cena OC w polskich aglomeracjach?

Ile wynosi cena OC w polskich aglomeracjach?

Data publikacji: 2019-11-26
W największych polskich aglomeracjach mieszka bardzo wielu kierowców. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak wyglądają średnie ceny OC pod Warszawą czy na Górnym Śląsku.

Analizy dotyczące średnich cen ubezpieczeń OC zwykle obejmują tylko kilka największych metropolii albo kilkanaście miast wojewódzkich. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ przeanalizowanie np. kilkudziesięciu największych miast w Polsce byłoby dość trudne.

Wydaje się jednak, że pewne ważne części naszego kraju są zwykle pomijane przez analityków. Chodzi o miasta, które razem z Warszawą, Krakowem i Trójmiastem tworzą trzy duże aglomeracje. Dość rzadko podaje się też informacje o średnich cenach polis OC z mniejszych niż Katowice miast konurbacji górnośląskiej. Jako przykład można wymienić Bytom lub Zabrze.

W odpowiedzi na brak wyników z wszystkich wcześniej wymienionych ośrodków miejskich eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak na terenie aglomeracji warszawskiej, krakowskiej oraz trójmiejskiej kształtują się średnie ceny obowiązkowych polis OC dla kierowców. Analizie poddaliśmy także informacje dotyczące konurbacji górnośląskiej. Wnioski z analizy Ubea.pl dotyczącej trzech obszarów (okolice Warszawy, Trójmiasta i Katowic) są dość zaskakujące.

Sprawdź także, czy cena OC zależy od terminu zakupu ubezpieczenia

Warto sprawdzić ofertę OC najtańszego towarzystwa

Ile wynosi cena OC w Warszawie, a ile pod Warszawą? Poniższa tabela przygotowana na podstawie danych Ubea.pl przedstawia średni koszt obowiązkowych polis OC z najważniejszych ośrodków miejskich aglomeracji warszawskiej, krakowskiej, trójmiejskiej oraz konurbacji górnośląskiej. Warto nadmienić, że w ramach swojej analizy eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wzięli pod uwagę średni poziom składki OC oferowanej przez „najtańszego” ubezpieczyciela.

Co ważne, najniższa uśredniona składka polis OC opiera się na rzeczywistych kalkulacjach użytkowników porównywarki Ubea.pl z ostatnich 30 dni - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przyjęty przez ekspertów Ubea.pl wariant analizy wynika z faktu, że zdecydowana większość kierowców wybiera ofertę ubezpieczenia OC z najniższą roczną składką.

W porównywanych miastach najniższym kosztem OC cechowały się następujące firmy oraz marki ubezpieczeniowe: Aviva, Benefia, Generali, Link4 oraz Proama. Szczególnie dobrze wypadli następujący trzej ubezpieczyciele: Aviva (oferta najtańsza w 5 miastach), Link4 (oferta najtańsza w 5 miastach) oraz Proama (oferta najtańsza w 8 miastach) - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, które towarzystwa ubezpieczeniowe miały najtańsze OC w miastach wojewódzkich

Centrum aglomeracji nie zawsze ma „najdroższe” OC

Po sprawdzeniu średniego poziomu najniższej składki OC okazało się, że największe miasta z czterech analizowanych obszarów niekoniecznie są „najdroższe” dla kierowców. Przykładowo na terenie aglomeracji warszawskiej i trójmiejskiej najwyższe ceny OC odnotowano odpowiednio dla Legionowa oraz Wejherowa.

Jeżeli natomiast chodzi o konurbację śląską, to od Katowic znacznie „droższy” okazał się Sosnowiec. Wyższy poziom składki OC niż w Katowicach odnotowano również na terenie Zabrza. Tylko w przypadku analizowanej części aglomeracji krakowskiej największe miasto jest jednocześnie „najdroższe” dla kierowców - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie kosztów OC w okolicach Warszawy, Krakowa, Trójmiasta oraz Katowic (listopad 2019 r.)

Analizowany obszar Średnia cena najtańszego OC z ostatnich 30 dni Firma oferująca najtańsze OC

Aglomeracja warszawska

Warszawa

726 zł

Generali

Legionowo

876 zł

Benefia

Otwock

588 zł

Aviva

Piaseczno

482 zł

Proama

Pruszków

491 zł

Proama

Wołomin

587 zł

Proama

Aglomeracja krakowska

Kraków

587 zł

Proama

Niepołomice

554 zł

Aviva

Skawina

536 zł

Link4

Wieliczka

518 zł

Link4

Aglomeracja trójmiejska

Gdańsk

743 zł

Proama

Gdynia

790 zł

Aviva

Sopot

689 zł

Link4

Rumia

549 zł

Proama

Tczew

703 zł

Benefia

Wejherowo

864 zł

Aviva

Konurbacja górnośląska

Katowice

592 zł

Proama

Bytom

486 zł

Proama

Gliwice

561 zł

Aviva

Sosnowiec

711 zł

Link4

Zabrze

622 zł

Link4

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 25 listopada 2019 r.

Zobacz, ile kosztuje OC w Twoim mieście

Cena OC zależy nie tylko od wielkości miasta

Fakt, że niewielkie miasto takie jak np. Legionowo cechuje się wyższym poziomem składki OC niż Warszawa, może wydawać się nieco zaskakujący. Taka sama sytuacja dotyczy również „składkowej” relacji Wejherowa i Gdańska. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie tylko wielkość danej miejscowości wpływa na średni poziom składek OC (również tych najniższych).

Spore znaczenie mają także historyczne statystyki ubezpieczycieli dotyczące wypadkowości na danym obszarze i kosztów likwidacji szkód - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wydaje się, że wpływ na wyniki notowane w poszczególnych miastach mogą mieć również cechy ich mieszkańców. Już od pewnego czasu obserwujemy trend polegający na przeprowadzkach zamożniejszych osób do mniejszych miejscowości położonych blisko metropolii (np. Warszawy oraz Gdańska). Bardziej zamożne osoby częściej użytkują samochody posiadające duże silniki. Jak wiadomo, ubezpieczenie OC dla właścicieli aut z dużymi jednostkami napędowymi jest wyraźnie droższe.

Taka ciekawa zależność również może wpływać na średni poziom składek OC notowanych w obrębie poszczególnych aglomeracji - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-20

W którym mieście jest najtańsze OC? - ceny OC październik 2021

W skali całego kraju OC drożało przez ostatnie miesiące. Warto sprawdzić, czy właściciele aut z większych miast też mieli powody do narzekań.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-08

Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Niewielka sierpniowa obniżka średniej składki za OC była pozytywnym sygnałem dla kierowców. Niestety, wrześniowe dane nie napawają już optymizmem. Czemu ceny OC znowu rosną?

Czytaj więcej
Komentarze