Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile kosztuje dzień ochrony w ubezpieczeniu turystycznym?

Ile kosztuje dzień ochrony w ubezpieczeniu turystycznym?

Data publikacji: 2018-06-20
Dłuższa wycieczka oznacza nie tylko wyższą wpłatę na rzecz biura podróży. Warto sprawdzić, jak przedłużenie urlopu (np. o jeden dzień), zmienia koszt polisy turystycznej.

Wiele osób w kontekście najbliższych wakacji bierze pod uwagę różną długość planowanej podróży zagranicznej. Dłuższy wyjazd oczywiście skutkuje wzrostem ponoszonych kosztów. Osoby korzystające z usług biura podróży będą musiały więcej zapłacić za kilka dodatkowych dni wypoczynku.

Takich kosztów związanych z przedłużeniem wyjazdu nie unikną również wycieczkowicze samodzielnie planujący swój wypoczynek. Po stronie kosztów dłuższej wycieczki warto uwzględnić również wyższą składkę ubezpieczenia turystycznego. Analiza przeprowadzona przez ekspertów porównywarki Ubea.pl wskazuje na szczęście, że wydłużenie wyjazdu np. o 3 - 4 dni nie będzie skutkowało drastycznym wzrostem kosztów ubezpieczenia.

Wydłużenie polisy o jeden dzień nie kosztuje dużo

Koszt ochrony ubezpieczeniowej na wakacjach Koszty ochrony ubezpieczeniowej związane z wydłużeniem wyjazdu warto przeanalizować na konkretnym przykładzie. W przypadku analizy przeprowadzonej przez porównywarkę Ubea.pl mówimy o wyjeździe rodziny „2+1” (ojciec - 36 lat, matka - 34 lata, dziecko - 7 lat) do jednego z krajów najczęściej wybieranych przez Polaków w czasie letnich wakacji. Mowa o:

  • Grecji,
  • Bułgarii,
  • Hiszpanii,
  • Turcji
  • oraz Egipcie.

Warto podkreślić, że każdy spośród przykładowych ubezpieczycieli oferujących polisy turystyczne online (Allianz Direct, AVIVA, Generali, Link4, Signal Iduna, Warta oraz UNIQA) stosuje identyczną kalkulację ryzyka dla wymienionych krajów.

To oznacza, że koszt ubezpieczenia z danej firmy o ustalonym okresie ochrony będzie taki sam dla dwutygodniowego wyjazdu na przykład do Grecji lub Hiszpanii. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli potwierdziły, że porównywani ubezpieczyciele zbiorczo ustalają składki dotyczące wyjazdu do krajów położonych nad Morzem Śródziemnym - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W kontekście ubezpieczeniowych kosztów wydłużenia wyjazdu warto wiedzieć o innym aspekcie związanym ze składkami. Okazuje się, że jednodniowe przedłużenie polisy o danym zakresie ochrony będzie skutkowało wzrostem kosztów o mniej więcej identyczną sumę. W opisywanej sytuacji większego znaczenia nie ma to, czy rozważamy wydłużenie czasu planowanego wyjazdu z 7 dni do 8 dni albo z 14 dni do 15 dni. Koszty ubezpieczenia w stosunku do liczby dni wyjazdu rosną bowiem liniowo lub niemal liniowo.

Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje we Francji

Dobra polisa dla jednej osoby może kosztować mniej niż 10 zł za dzień

Dzięki informacjom zgromadzonym w poniższej tabeli można dowiedzieć się, jaki jest dzienny koszt ochrony przykładowej rodziny „2+1” wybierającej się do jednego z popularnych turystycznie krajów. W przypadku ubezpieczeń zapewniających akceptowalny zakres ochrony taki dzienny koszt waha się w przedziale 12 zł (AVIVA) - 35 zł (Allianz Direct).

Jeżeli dzienny koszt ochrony przeliczymy na osobę, to w analizowanym przykładzie taka jednostkowa stawka wyniesie ok. 4 zł - 12 zł. Z pewnością jest to nieduża suma w porównaniu do pozostałych wydatków ponoszonych podczas wakacyjnego wyjazdu - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie dziennego kosztu ubezpieczeń turystycznych na wyjazd do najpopularniejszych krajów (czerwiec 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela

*Nazwa polisy**
Dzienna składka dla rodziny „2+1” przy wyjeździe do: Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Turcji lub Egiptu Dodatkowe informacje o polisie

Allianz Direct

Rodzina w podróży

35,07 zł za dzień (cała rodzina)

11,69 zł za dzień (jedna osoba)

- Koszty leczenia (KL) i Assistance (AS): 200 000 zł
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW): 20 000 zł
- Odpowiedzialność cywilna (OC): 50 000 zł
- Ubezpieczenie bagażu (UB): 1800 zł
- Polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych oraz amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka i dodatkowo uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego

AVIVA

Twoja podróż

12,14 zł za dzień (cała rodzina)

4,05 zł za dzień (jedna osoba)

- KL i AS: 300 000 zł
- NNW: 60 000 zł
- OC: 150 000 zł
- UB: 1500 zł
- Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego

Generali

Ubezpieczenie podróży zagranicznych

14,79 zł za dzień (cała rodzina)

4,93 zł za dzień (jedna osoba)

- KL i AS: 200 000 zł
- NNW (uszczerbek na zdrowiu): 40 000 zł
- OC: 100 000 zł
- UB: 1000 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i ochronę ruchomości domowych (5000 zł)

Link4

Ubezpieczenie turystyczne

26,54 zł za dzień (cała rodzina)

8,85 zł za dzień (jedna osoba)

- KL i AS: 200 000 zł
- NNW: 50 000 zł
- OC: 100 000 zł
- Polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów letnich i uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego

Signal Iduna

Bezpieczne podróże

20,43 zł za dzień (cała rodzina)

6,81 zł za dzień (jedna osoba)

- KL i AS: 60 000 euro
- NNW: 30 000 zł
- OC: 60 000 euro
UB: 2000 zł
- Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i pomoc prawną

Warta

Pakiet podróżnik

32,93 zł za dzień (cała rodzina)

10,98 zł za dzień (jedna osoba)

- KL: 250 000 zł
- NNW: 20 000 zł
- OC: 100 000 zł
- UB: 3000 zł
- Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i koszty ratownictwa

UNIQA

Radość odkrywania

22,95 zł za dzień (cała rodzina)

7,65 zł za dzień (jedna osoba)

- KL: 200 000 zł
- NNW: 60 000 zł
- OC: 200 000 zł
- Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i koszty ratownictwa

Założenia: ubezpieczyciel zapewnia ochronę dla rodziców (36 lat i 34 lata) oraz jednego dziecka (7 lat). Ubezpieczeni nie cierpią na przewlekłe choroby. Rodzina wyjeżdża za granicę na 14 dni (czas podróży od 1 lipca 2018 r. do 14 lipca 2018 r.). Wszyscy ubezpieczeni obecnie znajdują się na terenie Polski. Członkowie rodziny nie będą uprawiać ryzykownych sportów. Podana stawka uwzględnia jednorazową płatność przez Internet. Klienci nie otrzymują dodatkowych rabatów (np. za inne polisy wykupione u tego samego ubezpieczyciela).
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli (dane z 18 czerwca 2018 r.)

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie

Wydłużając okres ochrony trzeba uważać na karencję

Informacje zaprezentowane w powyższej tabeli udowadniają, że przedłużenie okresu turystycznej ochrony o kilka dni zwykle nie będzie wiązało się z dużym kosztem. Osoby zamierzające wydłużyć czas ochrony ubezpieczeniowej dotyczącej wyjazdu mają do wyboru dwa warianty.

Pierwszy z nich polega na korekcie informacji przekazanych ubezpieczycielowi podczas wcześniejszego zakupu polisy turystycznej. W przypadku wydłużenia okresu ochrony oprócz takiej korekty potrzebna będzie również dopłata składki. Często może się jednak okazać, że ubezpieczyciel nie pozwala na zmiany okresu ochrony (zwłaszcza już po rozpoczęciu wyjazdu). Na szczęście istnieje wyjście z takiej sytuacji.

Mowa o zakupie kolejnego ubezpieczenia turystycznego, które obejmie tylko wydłużony czas wyjazdu (np. 4 dni). Podczas podawania informacji dotyczących takiej polisy ubezpieczyciel będzie się pytał (np. poprzez formularz internetowy), czy chronione osoby już znajdują się za granicą.

Kupowanie ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu zagranicznego często wiąże się z wyższą składką. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest tak zwana karencja. Z uwagi na różne klauzule umowne stosowane przez ubezpieczycieli ochrona osób przebywających za granicą może się rozpocząć dopiero po trzech dniach od zakupu nowej polisy. Trzeba zwracać na to baczną uwagę - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o karencji w ubezpieczeniach turystycznych

O tym, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne, opowiadaliśmy tutaj:

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Czy spóźnialscy podróżni dopłacą za polisę turystyczną?

Krajowi ubezpieczyciele pozwalają na zakup polisy dla turystów znajdujących się już za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest dość kłopotliwe.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Karencja w ubezpieczeniu turystycznym - od kiedy działa polisa podróżna?

Kupowanie polisy turystycznej „na ostatnią chwilę” nie jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczyciele stosują bowiem tzw. okres karencji, który przesuwa aktywację ochrony nawet o 3 dni.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-03-30

Wariant Zdobywca ubezpieczenia turystycznego AXA Assistance

Marzy Ci się dwumiesięczna tułaczka po USA? A może jedziesz do Japonii, odkrywać tamtejszą kulturę? Albo jedziesz do Tajlandii? Dla miłośników takich wypraw AXA Assistance przygotowała najbardziej...

Czytaj więcej
Komentarze