Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy spóźnialscy podróżni dopłacą za polisę turystyczną?

Czy spóźnialscy podróżni dopłacą za polisę turystyczną?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Krajowi ubezpieczyciele pozwalają na zakup polisy dla turystów znajdujących się już za granicą. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest dość kłopotliwe.

Osoby sprawdzające koszty ubezpieczeń turystycznych w kalkulatorach udostępnianych przez krajowych ubezpieczycieli mogą zauważyć jedną ciekawą kwestię. Rodzime zakłady ubezpieczeń zwykle pytają o to, czy ubezpieczeni w chwili zakupu polisy znajdują się na terenie Polski.

Takie pytanie ubezpieczyciela, na które oczywiście trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą, wywołuje liczne wątpliwości wśród wycieczkowiczów. Dlatego eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili wyjaśnić, z czym wiąże się zakup polisy turystycznej dla osoby przebywającej za granicą. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy urlopowicze dopiero na pokładzie samolotu przypomną sobie o konieczności zakupu ubezpieczenia turystycznego.

Spis treści:

  1. Spóźniony zakup polisy nie oznacza wyższej składki ubezpieczenia
  2. Karencja ogranicza korzyści ubezpieczenia turystycznego
  3. Turyści będą bez ochrony nawet przez 3 dni

Spóźniony zakup polisy nie oznacza wyższej składki ubezpieczenia

Wakacje za granicą Pewne obawy turystów dotyczące zakupu polisy dla przynajmniej jednej osoby będącej za granicą mogą się wiązać z ewentualnym wzrostem kosztów ubezpieczenia turystycznego. Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, jak ewentualny pobyt ubezpieczonych za granicą wpływa na składkę polisy podróżnej. W ramach analizy uwzględniono sytuację rodziny „2 + 1”, która chce uzyskać odpowiednią ochronę podczas dwutygodniowego urlopu w Chorwacji.

Pierwszy ze sprawdzanych wariantów zakłada, że wszyscy ubezpieczeni znajdują się na terenie Polski. Drugi wariant uwzględnia natomiast pobyt członków rodziny za granicą w momencie zakupu ubezpieczenia - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazało się, że analizowani ubezpieczyciele nie uzależniają poziomu składki od miejsca aktualnego pobytu ubezpieczonych. Mowa o następujących firmach ubezpieczeniowych:

  • Allianz Direct,
  • AVIVA,
  • Generali,
  • Link4,
  • Signal Iduna,
  • Warta
  • oraz UNIQA.

W przypadku wymienionych zakładów ubezpieczeń możemy zaobserwować duże zróżnicowanie kosztów dwutygodniowej ochrony (od 153,00 zł do 541,00 zł). Ubezpieczyciele nie obciążają jednak klientów wyższą składką za zakup polisy turystycznej podczas pobytu za granicą.

Sprawdź, jakie jest najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny

Karencja ogranicza korzyści ubezpieczenia turystycznego

Polityka zakładów ubezpieczeń wobec klientów wydaje się mniej liberalna, jeżeli uświadomimy sobie pewną kwestię. Chodzi o tak zwaną karencję ubezpieczeniową, która przewiduje rozpoczęcie ochrony dopiero po upływie pewnego czasu od zakupu ubezpieczenia turystycznego. Takie rozwiązanie chroni ubezpieczyciela przed hipotetyczną sytuacją, w której klient przebywający za granicą kupuje polisę zaraz po wystąpieniu szkody, szybko zgłasza wypadek i korzysta z odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Warto pamiętać, że zbyt późny zakup ubezpieczenia turystycznego (np. już po rozpoczęciu podróży) może skutkować brakiem ochrony ubezpieczeniowej na początku wyjazdu. Na szczęście kalkulatory polis turystycznych kupowanych online zwykle posiadają algorytm, który poprzez odpowiednie przesunięcie początku ochrony skutecznie uniemożliwia zapłatę składki za okres objęty karencją - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie kosztu ubezpieczeń turystycznych przy ich zakupie w kraju oraz za granicą (sierpień 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa polisy ↓
Koszt ochrony dla rodziny „2+1” jeśli ubezpieczeni znajdują się w Polsce Koszt ochrony dla rodziny „2+1” jeśli ubezpieczeni znajdują się za granicą Zakres ochrony Dodatkowe informacje o polisie

Allianz Direct

Rodzina w podróży

492,24 zł

492,24 zł

- Koszty leczenia (KL) i Assistance (AS): 200 000 zł
- Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW): 20 000 zł
- Odpowiedzialność cywilna (OC): 50000 zł
- Ubezpieczenie bagażu (UB) i sprzętu elektronicznego: 1800 zł

- polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych oraz amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka
- ubezpieczenie uwzględnia też koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego.

AVIVA

Twoja podróż

153,00 zł

153,00 zł

- KL i AS: 300 000 zł
- NNW: 60 000 zł
- OC: 150 000 zł
- UB: 1500 zł

- polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego

Generali

Ubezpieczenie podróży zagranicznych

165,00 zł

165,00 zł

- KL i AS: 200 000 zł
- NNW (uszczerbek na zdrowiu): 40 000 zł
- OC: 100 000 zł
- UB: 1000 zł

- polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego
- ubezpieczenie zawiera ochronę ruchomości domowych (5000 zł)

Link4

Ubezpieczenie turystyczne

227,15 zł

227,15 zł

- KL i AS: 200 000 zł
- NNW: 50 000 zł
- OC: 100 000 zł

- polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów letnich
- ubezpieczenie uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego

Signal Iduna

Bezpieczne podróże

283,74 zł

283,74 zł

- KL i AS: 60 000 euro
- NNW: 30 000 zł
- OC: 60 000 euro
- UB: 2000 zł

- polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego
- polisa zawiera pomoc prawną

Warta

Pakiet podróżnik

541,00 zł

541,00 zł

- KL: 250 000 zł
- NNW: 20 000 zł
- OC: 100 000 zł
- UB: 3000 zł

- polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego
- ubezpieczenie pokrywa koszty ratownictwa.

UNIQA

Radość odkrywania

368,91 zł

368,91 zł

- KL: 200 000 zł
- NNW: 60 000 zł
- OC: 200 000 zł

- polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego
- ubezpieczenie pokrywa koszty ratownictwa

Założenia ubezpieczenia: ochrona ubezpieczeniowa obejmuje rodziców (37 lat i 35 lat) oraz jedno dziecko (8 lat). Turyści nie cierpią na przewlekłe choroby. Ochrona podczas wyjazdu do Chorwacji ma trwać 14 dni (od 14 sierpnia 2018 r. do 27 sierpnia 2018 r.). Ubezpieczeni nie zamierzają uprawiać ryzykownych sportów. Podana stawka uwzględnia jednorazową płatność przez Internet. Klienci nie otrzymują dodatkowych rabatów (np. za inne polisy wykupione u tego samego ubezpieczyciela).

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli

Zobacz, gdzie znajdziesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne na swój wyjazd

Turyści będą bez ochrony nawet przez 3 dni

Wspomniana już kwestia karencji jest bardzo ważna dla wszystkich osób, które kupują polisę obejmującą wycieczkowiczów znajdujących się za granicą. Z punktu widzenia takich klientów problem stanowi różnorodna polityka ubezpieczycieli.

W ogólnych warunkach ubezpieczeń turystycznych (OWU) można niestety znaleźć dość różne zasady dotyczące karencji. Zróżnicowana bywa nie tylko długość takiego okresu wyłączenia ochrony (zwykle od 1 dnia do 3 dni). Trzeba również zdawać sobie sprawę, że poszczególni ubezpieczyciele przyjmują różny czas rozpoczęcia okresu karencji (np. dzień opłacenia składki lub złożenia wniosku o zawarcie umowy).

Właśnie dlatego spóźnialscy turyści powinni sprawdzić OWU lub zapytać o zasady karencji na infolinii ubezpieczyciela. W internetowych kalkulatorach polis turystycznych raczej nie znajdziemy szczegółowych informacji dotyczących długości okresu karencji - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj więcej o karencji w ubezpieczeniach turystycznych i sprawdź, jakie zasady stosują poszczególne towarzystwa

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-06-20

Ile kosztuje dzień ochrony w ubezpieczeniu turystycznym?

Dłuższa wycieczka oznacza nie tylko wyższą wpłatę na rzecz biura podróży. Warto sprawdzić, jak przedłużenie urlopu (np. o jeden dzień), zmienia koszt polisy turystycznej.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Karencja w ubezpieczeniu turystycznym - od kiedy działa polisa podróżna?

Kupowanie polisy turystycznej „na ostatnią chwilę” nie jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczyciele stosują bowiem tzw. okres karencji, który przesuwa aktywację ochrony nawet o 3 dni.

Czytaj więcej
Komentarze