Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy wyższe składki do UFG w 2012 roku spowodują wzrost cen OC?

Czy wyższe składki do UFG w 2012 roku spowodują wzrost cen OC?

Data aktualizacji: 2014-04-06
Wzrost liczby szkód, wzrost wartości odszkodowań, rozwój bazy danych polis komunikacyjnych i zmiana zasad rachunkowości UFG - to główne powody podniesienia wysokości składki uiszczanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe na rzecz UFG z 1% do 1,3% składek ze sprzedaży obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wyższe składki do UFG w 2012 roku

Składka uiszczana przez towarzystwa ubezpieczeniowe będące członkami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do tej pory wynosiła 1% ze składek zebranych ze sprzedaży ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników.

Zarząd i Rada Funduszu na czwartkowym zgromadzeniu podjęli decyzję o wysunięciu wniosku do Ministra Finansów o podwyżkę składki uiszczanej do UFG o 0,3%. Wysokość owej określa rozporządzenie Ministra Finansów, który ostateczną decyzję podejmie po uzyskaniu opinii KNF.

Dlaczego składka do UFG ma wzrosnąć do 1,3%?

Na uzasadnienie podwyżki składa się kilka czynników:

Wyższe wartości odszkodowań

Zadaniem UFG jest wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców lub sprawców nieznanych. Składki odprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe są głównym źródłem finansowania tych świadczeń.

Od 2009 roku wartość odszkodowań wypłacanych przez UFG wzrosła o 20% (do ponad 70 mln zł). Rośnie również liczba szkód likwidowanych przez UFG - z 4,6 tys. w 2008 roku do 6,5 tys. w 2012.

Do powyższych przyczyniło się wprowadzenie do polskiego prawa zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby (w 2008 roku w Kodeksie cywilnym dodano art. 446 par.4). W wyniku tej zmiany wartość średniej szkody osobowej wypłacanej przez UFG wzrosła do ok. 15 tys. zł, a przy szkodzie rzeczowej do ok. 4 tys. zł.

Rozwój bazy danych polis OC i AC

Od marca 2010 roku działa ogólnopolska baza polis komunikacyjnych UFG. Ubezpieczyciele wykorzystują bazę przede wszystkim do weryfikacji zniżek za bezszkodową jazdę. System wymaga jednak dalszych inwestycji - zapewnienia bezpieczeństwa danych i wdrożenia nowych usług oraz opracowania narzędzi do wykrywania nieubezpieczonych kierowców i walki z przestępczością ubezpieczeniową.

Zmiana zasad rachunkowości UFG

Do tej pory UFG prowadził rachunkowość na podstawie przepisów dotyczących fundacji i stowarzyszeń, które nie uwzględniały wszystkich przyszłych zobowiązań Funduszu z tytułu odszkodowań (np. renty).

Od 2013 roku Fundusz na prowadzić swoje księgi rachunkowe podobnie jak firmy ubezpieczeniowe. Od tej pory po stronie pasywów pojawi się wartość wszystkich potencjalnych zobowiązań UFG. W wyniku tego w ciągu najbliższych 4 lat wysokość środków niezbędnych na pokrycie tych zobowiązań szacowana jest na ponad 260 mln zł. W efekcie wartość funduszy własnych UFG stanie się ujemna, co będzie wymagać odbudowy funduszu statutowego na pokrycie powstałej straty.

Pytanie jak odbije się podwyżka składki wnoszonej do UFG na składkach polis komunikacyjnych OC? Ubezpieczyciele zapowiadają podwyżki już od dawna, a KNF wzywa do kalkulowania składki za polisę OC odpowiednio do ryzyka i odejścia od rekompensaty taniego OC drogim autocasco.

Na podwyżki cen OC wpłyną jeszcze inne czynniki, które wymienia ekspert ubezpieczeniowy - Marcin Broda: – Skoro wysokość wypłat rośnie, to i składka powinna pójść w górę. To jednak nie jedyny powód, dla którego ceny mogą iść w górę. To także konieczność zapewnienia samochodu zastępczego w razie wypadku czy konieczność montowania oryginalnych zamienników podczas naprawy auta. I uspokaja jednocześnie: "Tych podwyżek nie należy się bać. Przy założeniu, że cena wzrośnie o 50 proc. – a takie podwyżki są potrzebne – miesięczna składka wzrośnie dla przeciętnego Kowalskiego o 15–20 zł."*

Źródło: UFG

Zobacz, co przede wszystkim wpływa na wysokość składki OC:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-04-02

Dlaczego polscy kierowcy nie kupują OC?

Lubuskie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie i świętokszyskie - w tych województwa jeździ najwięcej nieubezpieczonych kierowców. Według raportu UFG OC nie kupują najczęściej mężczyźni...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-11

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku maksymalna kara za brak OC dla właściciela samochodu osobowego wzrośnie do 3,2 tys. zł, czyli o 7% więcej niż w 2012. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy mający przerwę...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-04

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań...

Czytaj więcej
Komentarze
Edek
2012-12-11 10:43
Wszystko drożeje, tylko nam jakoś pieniędzy nie przybywa! Przyjdzie wiosna to zostaje rower i chodzenie pieszo.
odpowiedz