Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy musisz płacić OC dla samochodu, którym nie jeździsz?

Czy musisz płacić OC dla samochodu, którym nie jeździsz?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Jak wyrejestrować samochód i zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC? Sprawdź czy musisz opłacać OC jeśli nie jeździsz autem.

Każdy, kto posiada samochód według polskiego prawa musi płacić OC. Nawet jeśli samochód czy też inny pojazd nie jest używany i tak musi mieć opłaconą polisę. Za brak ważnego OC można ponieść konsekwencje finansowe. Czy istnieje możliwość, aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych opłat?

Zdarzają się przypadki, że kierowcy świadomie nie wykupują polisy OC , licząc, że nie trafią na kontrolę policyjną, oraz że uda im się uniknąć wypadku. Kary za brak ważnego OC corocznie są zwiększane, aby dostatecznie ukarać kierowców. Niestety nawet zwiększone kary nie zawsze skutkują.

Samochód w garażu Z pewnością nie jeden właściciel samochodu zadaje sobie pytanie, co jeśli nie korzysta już pojazdu? Ubezpieczyciel nie liczy się z deklaracją kierowcy. Bez względu na to, czy pojazd jest używany, czy nie właściciel musi wykupić polisę ubezpieczeniową. Składka na OC będzie obowiązywać go tak długo, jak długo będzie formalnie właścicielem tego pojazdu.

Spis treści:

  1. Jak poradzić sobie z nieużywanym samochodem?
  2. Dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu

Jak poradzić sobie z nieużywanym samochodem?

W przypadku, kiedy jesteś właścicielem nieużywanego pojazdu najprostszym sposobem, aby nie ponosić zbędnych kosztów, jest wyrejestrowanie samochodu. Dlatego jeśli np. wyjeżdżasz za granicę, pojazd jest w złym stanie technicznym lub nie możesz prowadzić ze względu na stan zdrowia, wyrejestruj samochód. Unikniesz w ten sposób wydatków związanych z ubezpieczeniem OC.

Wyrejestrowanie lub sprzedaż samochodu rozwiąże problem składek na ubezpieczenie OC. Jeżeli samochód jest stary i w złym stanie technicznym, najłatwiej będzie oddać go do składnicy złomu, a następnie wyrejestrować. Dodatkowo istotną informacją może też okazać się, że ubezpieczyciele zwracają składki, które pozostają po wyrejestrowaniu pojazdu.

Dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu

W celu wyrejestrowania samochodu należy posiadać komplet dokumentów:

  • Dokument, który potwierdza zawarcie umowy polisy OC
  • dowód i tablice rejestracyjne,
  • kartę pojazdu,
  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę.

Bez posiadanych wyżej dokumentów proces wyrejestrowania pojazdu może okazać się niemożliwy. Dlatego warto od razu przyjść do urzędu z gotowym i kompletnym pakietem dokumentów.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-26

Czy czasowe wycofanie aut z ruchu podniesie składki ubezpieczenia OC?

Niedawno znów pojawiły się informacje o wprowadzeniu możliwości czasowego wycofania samochodów osobowych z ruchu. Analizujemy rzadko opisywane aspekty takiej zmiany.

Czytaj więcej
Komentarze
Kara
2017-11-28 14:53
IP: 185.168.x.x
Witam, czy trzeba płacić OC za samochód będący w zastawie skarbowym? Nie mogę go wyrejestrować ani zezłomować. Nie jest używany
odpowiedz
Ubea.pl
2017-11-28 15:48
IP: 81.190.x.x
Każdy zarejestrowany samochód osobowy (o ile nie jest zarejestrowane jako zabytek) powinien mieć przez cały czas ubezpieczenie OC, bez ani jednego dnia przerwy. Nie ma znaczenia, czy auto jest używane czy nie. Na kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pani sprawdzić, kto będzie miał propozycję najtańszego OC dla Pani auta.
odpowiedz
Marek
2016-10-19 18:26
IP: 46.112.x.x
Jak wyrejestrować auto gdy jesteś współwłaścicielem a właściciej jest za granicą i nie ma z nim kontaktu.
odpowiedz
Ubea
2016-10-20 12:09
IP: 81.190.x.x
Niestety, aby wyrejestrować pojazd potrzebna jest obecność / pełnomocnictwo wszystkich właścicieli samochodu. Bez takiej zgody wszystkich współwłaścicieli wyrejestrowanie nie jest możliwe.
odpowiedz