pon-pt godz 9:00-17:00

71 722 80 00

Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Czy można zmniejszyć karę za brak OC?

2016-09-14 09:03

dadi109.196.59.142

a jak auto nie jeżdzi bo jest uszkodzone i dowód zabrała policja to po co ubezpieczenie ?????????????????????????????

2016-09-19 09:53

Ubea81.190.208.17

Niestety, według polskiego prawa każde zarejestrowane auto musi posiadać ubezpieczenie. Można dyskutować nad sensownością takiego prawa w pewnych przypadkach, ale nie zmienia to faktu, że jeśli nie ma ważnego OC, to może zostać nałożona kara.

2016-09-29 13:23

kid.r212.109.146.44

Czy ja mogę poprosić o podstawę prawną, według której państwo podaliście tą informację? "Dla osób, które od kilku lat nie posiadają OC najważniejsza informacja jest taka, że kara jest nakładana jedynie za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli. Zatem jeżeli przykładowo kierowca nie miał polisy od października 2014 r. do maja 2016 r., to w wyniku kontroli UFG w 2016 r. otrzyma on jedynie karę za 2016 r."

2016-09-30 10:42

Ubea81.190.208.17

Wynika to m.in. z art. 90 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (tu cały tekst tej ustawy: https://ubea.pl/dokumenty/ustawa-o-ubezpieczeniach-obowiazkowych.pdf): "Po przeprowadzeniu kontroli (...) Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa osoby obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty, o której mowa w art. 88 ust. 1, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, określonego w art. 10 ust. 1.". Wezwany do zapłaty ma zatem albo zapłacić karę, albo przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie polisy w roku kontroli. Ciągłości ubezpieczenia w poprzednich latach nie trzeba potwierdzać.

2016-10-02 13:20

meadzia46.76.58.252

witam., mam pytanie. jak mąż zmarł. mój mąż zmarł 9.9.2016 kontrola była przeprowadzona 5.09.2016. list dostałam z wezwaniem o zapłatę za brak ważnej polisy 29.10.2016. Mój mąż był nieprzytomny od 1.09.2016 i zmarł 9.9.2016. czy w takim przypadku jest to umarzane ? gdy wezwany nie żyje ?

2017-03-05 00:08

hdi153.92.136.101

tak jest umażane

2017-03-07 10:26

zorzel188.146.143.158

Jestem posiadaczem skutera. Pojazd ten jest zarejestrowany i miałem opłacone ubezpieczenie do czerwca 2016r. Ponieważ uległ on uszkodzeniu, postanowiłem wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Nie mogłem poruszać się po drogach publicznych, ponieważ na skutek uszkodzenia nie posiadałem ważnych badań technicznych. Obecnie skuter ten naprawiłem , wykonałem badanie techniczne i chcę ponownie wznowić ubezpieczenie. Czy za okres od czerwca 2016 do chwili obecnej będę miał nałożoną karę za brak ubezpieczenia, jeżeli tak to w jakiej kwocie. Dziękuję, pozdrawiam.

2017-03-07 15:05

Ubea.pl83.3.106.181

Jeżeli UFG wykryje brak ubezpieczenia, to może nałożyć karę za brak polisy w roku kontroli. Dostaniesz zatem ewentualnie wezwanie do zapłaty kary za okres od 1 stycznia 2017 do dnia wykupu ubezpieczenia. W przypadku skutera i braku OC powyżej 14 dni kara w tym roku wynosi 670 zł. Dokładną tabelę ze stawkami znajdziesz tutaj: https://ubea.pl/Kara-za-brak-OC-w-2017-roku,artykul,850/

2017-05-04 18:49

Tomek83.28.222.48

Czy komuś umorzyli po złożeniu odwołania?