Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy 2017 rok będzie lepszy dla ubezpieczonych?

Czy 2017 rok będzie lepszy dla ubezpieczonych?

Data publikacji: 2017-01-18
Głównym tematem w 2016 r. na rynku ubezpieczeń był wzrost składek ubezpieczeń OC. Warto jednak zwrócić uwagę także na ważne zmiany w prawie.

Przez cały miniony rok nie mogliśmy narzekać na brak ciekawych doniesień z rynku ubezpieczeniowego. Priorytetową kwestią był szybki wzrost składek za polisy komunikacyjne OC oraz AC.

2017 - plany i cele Oprócz cenowych zmian ważne było jednak także m.in. wprowadzenie nowej ustawy ubezpieczeniowej i połowiczne rozwiązanie problemu polisolokat.

Kolejne 12 miesięcy też będzie obfitowało w ciekawe wydarzenia na rynku ubezpieczeń. Już teraz wiadomo, że polisy OC i AC nie przestaną drożeć, a pośredników ubezpieczeniowych prawdopodobnie czekają zmiany zasad działania.

Składka OC w dużych miastach wzrosła o 70-80%

Jeżeli przeanalizujemy ubiegłoroczne doniesienia na temat rynku ubezpieczeń, to większość z nich będzie dotyczyła wzrostu składek za ubezpieczenia komunikacyjne (głównie OC). Trudno się temu dziwić, bo zmiany cenowe zdecydowanie przyspieszyły w stosunku do 2015 roku.

Sprawdź prognozy dotyczące podwyżek OC w 2017

Świadczą o tym wyniki analizy, którą przeprowadziła porównywarka Ubea.pl. Po uwzględnieniu sytuacji przykładowych internautów i obliczeniu wysokości składek, które te osoby musiałyby zapłacić w październiku 2015 r. oraz październiku 2016 r. okazało się, że typowa podwyżka dla kierowców z dużych miast oscylowała na poziomie 70% - 80% (patrz poniższa tabela).

Przykłady typowych podwyżek składki za ubezpieczenie OC (październik 2015 r. – październik 2016 r.)


Rodzaj danych Doświadczony kierowca Młody kierowca
Miejsce zamieszkania ubezpieczającego Warszawa Szczecin
Model samochodu OPEL Vectra B 2.2 RENAULT Thalia 1.4
Rok produkcji samochodu 2001 r. 2004 r.
Data urodzenia ubezpieczającego 17 września 1969 r. 15 marca 1993 r.
Data otrzymania prawa jazdy przez ubezpieczającego 8 sierpień 1988 r. 22 luty 2012 r.
Stan cywilny ubezpieczającego panna /kawaler panna/kawaler
Liczba wcześniejszych polis OC/szkód 7/1 0/0
Zniżka u poprzedniego ubezpieczyciela -60% brak
Średnia składka w październiku 2016 r. 1597 zł 3759 zł
Roczny wzrost średniej składki +70,3% +83,6%


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Tempo podwyżek dodatkowo zwiększyły wytyczne KNF-u dotyczące likwidacji szkód majątkowych z OC, które wprowadzono jeszcze w kwietniu 2015 r.

Pewien wpływ na ceny polis miało też ubiegłoroczne orzeczenie Sądu Najwyższego, które w sposób korzystny dla poszkodowanych rozstrzygnęło kwestię finansowania prywatnych świadczeń medycznych przez ubezpieczycieli (zobacz Uchwała SN z 19 maja 2016 r. - sygn. akt III CZP 63/15).

Zobacz, jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC i AC

Podobnego znaczenia cenowego raczej nie będą miały zalecenia KNF-u dotyczące likwidacji szkód osobowych ofiar wypadków. Te regulacje ubezpieczyciele musieli wdrożyć do końca 2016 roku - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W 2016 r. wypracowano kompromis w sprawie polisolokat

Jeżeli chodzi o inne zmiany prawne, które w 2016 roku dotyczyły ubezpieczeń, to warto wymienić chociażby:

  • Wejście w życie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (1 styczeń 2016 r.)

Ułatwia ona m.in. pozywanie ubezpieczycieli z UE przez poszkodowanych Polaków.

  • Wypracowanie kompromisu dotyczącego polis inwestycyjnych

Pod naciskiem UOKiK-u ubezpieczyciele zgodzili się na znaczącą obniżkę opłat likwidacyjnych w tzw. polisolokatach.

  • Wprowadzenie podatku bankowego

Był to czynnik negatywnie wpływający na ceny polis oferowanych przez największych ubezpieczycieli (od lutego 2016 roku ubezpieczyciele płacą miesięczny podatek w wysokości 0,0366% od aktywów wynoszących ponad 2 mld zł).

Warto zwrócić uwagę, że szybkie podwyżki dotyczące polis OC zahamowały zapędy polityków, którzy chcieli reaktywować tzw. podatek Religi. Wydaje się, że w 2017 r. temat zmian prawnych związanych z nowym podatkiem raczej nie będzie poruszany - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W bieżącym roku poważne zmiany będą dotyczyły m.in. pośredników

Wyniki finansowe ubezpieczycieli z pierwszych trzech kwartałów 2016 roku wskazują, że kierowcy wciąż powinni być gotowi na podwyżki składek obowiązkowych polis OC. Tempo zmian cenowych nie spadnie przynajmniej w pierwszej połowie 2017 roku.

Kolejne podwyżki składek OC to nie jedyne zmiany, których można się spodziewać w 2017 roku. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed końcem bieżącego roku będzie miała miejsce podwyżka maksymalnych limitów odpowiedzialności ubezpieczycieli w ramach obowiązkowych polis OC dla kierowców. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nowe sumy gwarancyjne mają wynosić:

  • dla szkód majątkowych – 1,22 mln euro niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie 1,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)
  • dla szkód osobowych – 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego i 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe (obecnie 5,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)

Poczytaj więcej o sumach gwarancyjnych OC

Inne oczekiwane zmiany w przepisach będą miały wpływ nie tylko na rynek komunikacyjny. Coraz bardziej krystalizuje się kwestia zmian dotyczących zasad działania pośredników ubezpieczeniowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje wprowadzenie całkowitego zakazu wypłacania pośrednikom prowizji (przez ubezpieczycieli).

Takie rozwiązanie zupełnie „wywróciłoby” rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Dlatego bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie zmian proponowanych przez NBP i KNF. Wspomniane instytucje uważają, że obowiązek ujawniania przez pośrednika wysokości prowizji za sprzedaż oferowanych produktów pozytywnie wpłynie na sytuację konsumentów.

W kontekście przyszłorocznych zmian prawnych warto również wspomnieć o ustawie regulującej zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Ustawa o kredycie hipotecznym prawdopodobnie zostanie wprowadzona jeszcze przed końcem 2017 roku.

W projekcie tego aktu prawnego znajduje się przepis zabraniający bankom sprzedaży innych produktów finansowych razem z „hipoteką”. Jedyny wyjątek ma dotyczyć bezpłatnego konta do obsługi kredytu. Taki zakaz sprzedaży wiązanej przy kredytach hipotecznych, byłby poważnym ciosem dla polskiego sektora bancassurance - ocenia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-03-28

Ubezpieczyciele zarabiają na OC więcej i dużo płacą za wypadki

Wiemy już, jakie były wyniki finansowe ze sprzedaży OC dla kierowców w 2018 r. Czy wyniki zapowiadają obniżki składek?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-12-21

Jaki był 2018 r. w ubezpieczeniach?

Rok 2018 był czasem wielu zmian dotyczących krajowego rynku ubezpieczeń. Eksperci Ubea.pl postanowili podsumować te wydarzenia.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-06-05

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2018 r.

W kwietniu 2018 r. serwis Ubea.pl odnotował niewielką podwyżkę cen za obowiązkowe polisy OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy składki wzrosły również w maju.

Czytaj więcej
Komentarze