Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2018 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2018 r.

Data publikacji: 2018-06-05
W kwietniu 2018 r. serwis Ubea.pl odnotował niewielką podwyżkę cen za obowiązkowe polisy OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy składki wzrosły również w maju.

Przez kilka ostatnich miesięcy do polskich kierowców docierały dość sprzeczne informacje dotyczące poziomu składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC. Trudno się temu dziwić, bo sytuacja na rynku była zmienna.

Cena OC - maj 2018 Dane Ubea.pl wskazują, że w lutym 2018 r. obowiązkowe polisy komunikacyjne potaniały o 5%. Po podwyżkach z marca i kwietnia bieżącego roku cena obowiązkowych ubezpieczeń OC była tylko o 2% mniejsza od styczniowego wyniku. Warto sprawdzić, czy w maju 2018 r. utrzymał się ten zwyżkowy trend z dwóch poprzednich miesięcy.

Wartość barometru cenowego z maja 2018 r. = 96↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 98↗)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:

Na wstępie warto przypomnieć, że barometr porównywarki Ubea.pl jako punkt odniesienia traktuje średnią składkę komunikacyjnych polis OC oferowanych przez dziewięciu ubezpieczycieli w styczniu 2018 r. Taka bazowa stawka wynosi 1853 zł i wyznacza poziom indeksu cenowego równy 100. Po sprawdzeniu wyników dla maja 2018 r. okazało się, że przeciętna cena obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców wynosiła 1786 zł.

Jak nietrudno obliczyć, majowy odczyt barometru Ubea.pl ukształtował się na poziomie 96 (1786 zł/1853 zł x 100). Ten wynik oznacza niewielką obniżkę kosztów zakupu obowiązkowych ubezpieczeń OC względem kwietnia bieżącego roku - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Sprawdź majowy ranking ubezpieczeń OC, AC i NNW

Barometr cen ubezpieczeń OC Obniżka przeciętnego kosztu ubezpieczeń OC z maja br. może cieszyć, ale oczywiście nie jest to zmiana satysfakcjonująca rodzimych kierowców. Niestety nic nie wskazuje na to, że majowy spadek średniej składki OC będzie początkiem dłuższego trendu.

Rodzimi kierowcy powinni się raczej spodziewać wzrostu cen obowiązkowych polis. Przyczyną będą koszty związane z orzecznictwem Sądu Najwyższego (SN) przyznającym prawo do zadośćuczynienia rodzinom osób znajdujących się w stanie wegetatywnym po wypadku drogowym.

Oblicz ubezpieczenie samochodu

Minimalny koszt wspomnianych zadośćuczynień to 6% składek obowiązkowego OC zebranych przez ubezpieczycieli w 2017 r. Może się jednak okazać, że wzrost kosztów polis OC spowodowany orzecznictwem SN będzie znacznie większy i wyniesie aż kilkanaście procent - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Zobacz, jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd na mundial do Rosji

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze