Strona główna  |  Wiadomości  |  Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?

Data publikacji: 2022-07-20
Wynajem aut w czasie wakacji stanowi częste rozwiązanie. Wyjaśniamy zatem, czy wypadek wynajętym autem może skutkować poważnymi kosztami dla kierującego.

Wynajem aut w czasie wakacji to dość często wybierane rozwiązanie. Jest ono wygodne, ponieważ klient wypożyczalni oszczędza sobie długotrwałej i męczącej podróży własnym samochodem (np. na południe Europy). Jednocześnie wycieczkowicz może korzystać z niezależności i swobody, jaką zapewnia własny samochód. Jest to szczególnie ważne w tych krajach, gdzie oferta komunikacji publicznej wygląda po prostu kiepsko. Warto oczywiście mieć świadomość, że podczas prowadzenia wynajętego samochodu również może zdarzyć się wypadek. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśnili zatem, co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni. Warto również wytłumaczyć, czy wypadek wynajętym autem generuje jakieś koszty dla pechowego kierowcy.

Wynajęty samochód na pewno będzie miał obowiązkowe OC?

Wynajem auta na czas wakacji to wariant, z którego nasi rodacy korzystają przede wszystkim w trakcie zagranicznych podróży. Warto zatem wyjaśnić, że wymóg posiadania obowiązkowego ubezpieczenia kierowców jest powszechny w krajach Starego Kontynentu. Przymusowe ubezpieczenia OC z państw Unii Europejskiej działają w bardzo podobny sposób, jak polskie polisy OC. Jeżeli skorzystamy z usług popularnej zagranicznej wypożyczalni aut, to można mieć pewność, że taka firma wykupiła polisę zapewniającą odszkodowanie z ubezpieczenia wynajętego samochodu. „Nie zaszkodzi jednak zapytać wynajmującego auto o obowiązkowe OC” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Autocasco również jest standardową polisą przy najmie auta

Obowiązkowe OC oferowane wypożyczalniom samochodów zwykle jest nieco droższe, co wynika z podwyższonego ryzyka spowodowania wypadku (np. przez cudzoziemców i osoby nieznające terenu). Taka wyższa składka ubezpieczeniowa OC oczywiście przekłada się na ostateczny koszt wypożyczenia auta. Podobna sytuacja dotyczy autocasco, które także jest standardowym ubezpieczeniem wykupywanym przez wypożyczalnie aut (jako właścicieli tych pojazdów). Czasem może się okazać, że zakres ochrony zbliżony do AC i NNW łącznie pokrywają następujące ubezpieczenia dla wypożyczalni:

  • ubezpieczenie wynajętego pojazdu od uszkodzeń wynikających z kolizji - polisa CDW (ang. Collision Damage Waiver)
  • ubezpieczenie od kradzieży i utraty pojazdu - polisa TW (ang. Theft Waiver)
  • rozszerzone ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń wyłączające jakąkolwiek odpowiedzialność wypożyczającego za pojazd - polisa SCDW (ang. Super Collision Damage Waiver)
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów - PAI ( Personal Accident Insurance)

Przed podpisaniem umowy wynajmu samochodu na wakacje, warto sprawdzić, czy polisy CDW i TW nie uwzględniają konieczności pokrycia niewielkiej części kosztów likwidacji szkody z kieszeni klienta wypożyczalni. Takie rozwiązanie ma zachęcać do większej dbałości o pojazd i bezpieczeństwo drogowe. Oczywiście, dla turysty bardziej korzystny jest wariant, w którym odszkodowanie z ubezpieczenia wynajętego samochodu pokrywa wszystkie koszty. „Może się jednak niestety okazać, że za taką ochronę (na przykład w ramach polisy SCDW) trzeba będzie dopłacić” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Odszkodowanie z ubezpieczenia wynajętego samochodu - jakie wyjątki?

Zróżnicowanie oferty wypożyczalni aut działających w różnych krajach globu jest oczywiście duże. To samo dotyczy również krajowych przepisów określających zasady obowiązkowego OC dla kierowców. Może się na przykład okazać, że tak jak w przypadku Polski, obowiązkowe OC dla kierowców nie zapewnia ochrony w razie prowadzenia pojazdu z zawartością alkoholu we krwi przekraczającą limit lub po zbiegnięciu z miejsca kolizji. W takiej sytuacji, wypadek wynajętym autem faktycznie będzie problemem - ze względu na konieczność pokrycia kosztów wszystkich szkód wyrządzonych osobie trzeciej. „Może się zdarzyć, że naganne zachowanie kierującego wykluczy również ochronę z tytułu autocasco/polisy CDW. Wówczas kierowca zapłaci również za szkody dotyczące wynajętego auta” - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni i czego unikać?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub ucieczka z miejsca kolizji to nie jedyne zachowania, które mogą przysporzyć wiele problemów klientowi wypożyczalni samochodów. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre takie firmy wypożyczające pojazdy przewidują sankcje i kary jeśli klient nie powiadomi ich o wypadku w ciągu 12 godzin - 24 godzin. Trzeba zatem niezwłocznie zawiadomić właściciela auta, motocykla lub skutera o kolizji. W pierwszej kolejności informujemy jednak lokalną policję. „Warto to zrobić również jeśli wydaje się, że kolizja nie skutkowała szkodami osobowymi” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kluczyki

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-02-09

Droższe OC za punkty karne - na razie nie ma się czego bać?

Zakłady ubezpieczeń muszą czekać na możliwość sprawdzania punktów karnych. Nie oznacza to jednak, że piraci drogowi unikną wyższych składek OC.

Czytaj więcej
Komentarze