Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Co robić w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty należnego odszkodowania? Jako klient masz prawo do pełnego zapoznania się z dowodami i argumentacją towarzystwa ubezpieczyciela. Od decyzji ubezpieczyciela możesz się również odwoływać. Zobacz, jak przygotować się na taką ewentualność.

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty należnego odszkodowania? Jako klient masz prawo do pełnego zapoznania się z dowodami i argumentacją towarzystwa ubezpieczyciela. Od decyzji ubezpieczyciela możesz się również odwoływać. Zobacz, jak przygotować się na taką ewentualność.

W pierwszym kwartale 2014 roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 3,37 mld złotych odszkodowań tylko i wyłącznie z tytułu ubezpieczenia majątkowego w tym również ubezpieczenia OC,a sumę tą powiększają wypłaty z tytułu ubezpieczeń na życie. Jest to gigantyczna kwota, dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają oporów przed wykorzystaniem wszystkich możliwości, by obniżyć wysokość odszkodowania lub nawet odmówić jego wypłaty.

Spis treści:

 1. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
 2. Czy poszkodowany może złożyć odwołanie do ubezpieczyciela?
 3. Niezależny rzeczoznawca - kiedy skorzystać z jego pomocy?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Dokumentem, na który powołują się towarzystwa ubezpieczeniowe, argumentując decyzje odmowną jest najczęściej OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Właściciele polis powinni dokładnie zapoznać się z treścią OWU i przestrzegać zaleceń wynikających z dokumentu, by nie dać ubezpieczycielowi szansy do zakwestionowania słuszności wypłaty odszkodowania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej argumentują swoją decyzję tak zwanym „rażącym niedbalstwem”, co jest pojęciem bardzo szerokim i często niedoprecyzowanym. Warto więc dołożyć starań, by przestrzegać wszystkich przepisów oraz dokumentować swoje działania w procesie dochodzenia odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania również w sytuacji gdy:

 • ubezpieczony nie opłacił składki,
 • szkoda nie została wykazana prawidłowo,
 • poszkodowany zataił dane lub podał nieprawdziwe informacje,
 • szkoda została wyrządzona umyślnie,
 • ubezpieczony nie będzie miał wystarczających dowodów potwierdzających zaistnienie zdarzenia.

Oprócz zakwestionowania wypłaty odszkodowania, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą również próbować obniżyć wysokość należnego zadośćuczynienia.

Czy poszkodowany może złożyć odwołanie do ubezpieczyciela?

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, mamy pełne prawo dochodzić własnej racji. Pierwszym krokiem w tym celu jest zapoznanie się z pełną argumentacją ubezpieczyciela i odwołanie się od tej decyzji drogą pisemną. Reklamację można złożyć zarówno wtedy, kiedy ubezpieczyciel całkowicie odmówi wypłaty świadczenia, jak i wtedy, kiedy w Twojej ocenie odszkodowanie zostało zaniżone.

Poszkodowany może zażądać od towarzystwa dokumentów, na podstawie których ubezpieczyciel orzekł decyzję odmowną i są to między innymi opinie biegłych, protokoły oględzin, wyceny itp.). Odwołanie, w formie pisemnej, kieruje się do dyrektora jednostki, która wydała decyzję odmowną, a w dalszym kroku do nadrzędnej jednostki lub zarządu towarzystwa ubezpieczeń.

Odwołanie powinno zawierać:

 • numer polisy,
 • numer szkody,
 • przekonującą argumentację,
 • dowody (zdjęcia, wycena naprawy itp.).

Na złożenie odwołania mamy 3 lata, a po przekroczeniu tego terminu roszczenia ulegają przedawnieniu.

Niezależny rzeczoznawca - kiedy skorzystać z jego pomocy?

Jeżeli ubezpieczyciel nie powołał rzeczoznawcy w celu wykonania ekspertyzy lub nie zgadzamy się z przygotowanym raportem bądź proponowaną wyceną, możemy zażądać powołania niezależnego eksperta w celu wyjaśnienia sprawy lub też sami zlecić dokonanie ekspertyzy przez wybranego przez nas eksperta. Można również poprosić o pomoc rzecznika finansowego.

Jeżeli podjęte przez nas kroki nie doprowadziły do zmiany decyzji ubezpieczyciela, zostaje nam walczyć o swoje prawa na drodze sądowej.

Tagi:

Komentarze

2021-03-20 09:24

Tomek83.194.x.x

Zderzyło się 5 samochodów na autostradzie Policja mówi że każda osoba jest winna nie zachowała odległości czy ubezpieczyciel nie wypłaci w 100 % odszkodowanie z oc sprawcy jak to wygląda każdy pojazd jest z przodu i tyłu uszkodzony

2021-03-17 22:19

Ania31.60.x.x

Witam. Syn miał operacje przepukliny kresy białej i pępkowej. Ubezpieczyciel odmówil wypłaty świadczenia gdyż twierdzi że choroba była już wcześniej i nie obejmuje teraźniejszego ubezpieczenia. Syn 5 lat. A ubezpieczenie przedszkolne. Czy mogę coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.

2021-04-12 23:34

Adam95.160.x.x

Witam. Jestem w podobnej sytuacji, tylko, że syn miał operacje kręgosłupa. Ten sam powód odmowy.

2021-03-17 15:49

Natalia5.184.x.x

Witam W ubiegłym roku moja córka uderzyła się o bramę, chciałam ja przytulić więc podeszłam i w momencie uklęknięcia wyskoczyła mi rzepka w kolanie zrywając troczki. Złożyłam papiery o odszkodowanie ale ubezpieczyciel nie widzi powodu zewnętrznego i nie uznał uszczerbku. Czy jest szansa żeby coś ugrać pisząc odwołanie.

2021-03-17 09:52

Asia37.190.x.x

Witam mam ubezpieczenie grupowe, niedawno samoczynnie bez żadnego urazu powstal mi w oku ktwotok wewnetrzny. Z tego powodu ostatnio mialam operacje na to oko. Czy mogę starać się od PZU o trwaly uszczerbek na zdrowiu?

2021-03-15 22:35

Jarosław91.224.x.x

Witam PZU odmowiło mi wypłaty odszkodowania z polisy zdrowotnej za złośliwego raka trzonu macicy bo po wycięciu macicy jajników wezłów chłonnych nie stwierdzono przerzutów a w polisie zawarta jest rubryka cyt. Nowotwór złośliwy. Tzn u mojej żony.

2021-03-16 07:28

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, czy w umowie ubezpieczenia jest zawarty gdziekolwiek zapis, że warunkiem wypłaty odszkodowania za raka jest wystąpienie przerzutów? Jeśli nie, to jak najbardziej proszę pisać odwołanie do ubezpieczyciela. Na pewno warto do niego dołączyć kopię dokumentacji medycznej jednoznacznie określającej, że u Pana żony wystąpił rak złośliwy. Dobrze byłoby także podkreślić, że już sama zdolność do dawania przerzutów, a nie faktyczne wystąpienie przerzutów, oznacza, że mamy do czynienia z rakiem złośliwym.

2021-03-16 09:27

Jarosław46.134.x.x

Bardzo dziękuję za odpowiedż w umowie nie napisano o przerzutach Pozdr. Jarek

2021-03-10 11:21

Klaudiusz188.146.x.x

Dzień dobry złożyłem w tym samym dniu dwa wnioski o roszczenie z polisy na życie, jeden został już wypłacony, natomiast na drugi mam informację o przyjęciu wniosku, ale do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, s minęło już 30 dni. Czy ubezpieczyciel powinien poinformować mnie o tym jakimś listem, czy musi to być polecony, co robić dalej w tej sytuacji ?

2021-03-10 15:44

Ubea.pl78.8.x.x

Jeżeli w ciągu 30 dni nie udało się ustalić wszystkich ważnych okoliczności, ubezpieczyciel powinien wypłacić pieniądze w ciągu 2 tygodni od momentu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Wypłata świadczenia nie powinna jednak trwać dłużej niż 90 dni. Ubezpieczyciel powinien też poinformować, czemu zwleka z wypłatą świadczenia. Warto więc skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zapytać, z czego wynika zwłoka.

2021-03-07 22:08

marta37.248.x.x

witam Mam pytanie w pracy przewrocilam sie o palete i cala soba wywróciłam się na palete gdzie mam zbite plecy . Czy warto skaldac o odszkodowanie z ubezpieczalni

2021-03-08 08:09

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, opisane zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek w pracy. Może więc Pani wnioskować o odszkodowanie do ubezpieczyciela.

2021-03-07 14:00

Marcin83.27.x.x

Witam, uleglem wypadkowi, ktorego wynikiem bylo poparzenie termiczne II stopnia twarzy, ubezpieczalnia napisala ze nie jest to trwaly uszczerbek na zdrowiu wiec pieniadze mi sie nie naleza. Co w tym przypadku mam zrobic, odwolywac sie od tej decyzji?

2021-03-08 08:12

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, warto byłoby zacząć od uzyskania pisemnej opinii lekarza na temat Pana urazu. Jeśli lekarz stwierdzi, że doszło do jakiegoś trwałego uszczerbku na zdrowiu, to jak najbardziej warto złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

2021-02-27 11:17

Zuzanna N31.0.x.x

Witam, mama uległa wypadkowi przy pracy. Prasa zmiażdzyła jej 4 palce które miała amputowane. Pzu wysłało na komisje lekarska i 2 dni później dostała decyzję odmowną ponieważ była to wina wzrostu ciśnienia i utraty świadomości co nie kwalifikuje się jako nieszczęśliwy wypadek, natomiast kilka dni wcześniej Pzu wypłaciło za pobyt w szpitalu spowodowany NW. Co w takim przypadku zrobić czy odwoływać się?

2021-02-26 16:51

Paulina D95.160.x.x

Witam, podczas wykonywania pracy "źle" stąpnęlam na schodach w związku z czym doszło o skręcenia stawu skokowego Posiadam ubezpieczenie grupowe A mimo to ubezpieczyciel odmówił mi wypłaty odszkodowania czy ma do tego prawo

2021-02-25 18:57

Katarzyna89.151.x.x

Witam.Posiadam ubezpieczenie NW w Pzu.W grudniu 2020 uleglam wypadkowi komunikacyjnemu jako pasazer auta osobowego.Wwyniku wypadku doznalam urazow od pasa samochodowego tj zlamania w dwoch miejscach kregoslupa ledzwiowego oraz stluczenia kregow szyjnych i piersi.przebywalam 1,5 miesiaca na chorobowym.Lewa piers ulegla deformacji w skutek krwiaka zlamania kregoslupa pogorszyly moja sprawnosc motoryczna,dzis dostalam odpowiedz z PZU ze odszkodowanie mi sie nie nalezy gdyz moje dolegliwosci sa wynikiem dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych kregoslupa a reszta to dolegliwosci o charakterze przejsciowym.A swiadczenie z NW przysluguje tylko przy trwalym uszczerbku na zdrowiu.Co robic jak sie odwolac

2021-02-26 07:57

Ubea.pl83.3.x.x

Aby odwołanie miało szanse powodzenia, warto byłoby udać się do lekarza i poprosić o jego opinię na temat przyczyn oraz trwałości dolegliwości odczuwanych po wypadku.

2021-02-22 17:40

Marzena89.79.x.x

Witam. Po złych decyzjach spółdzielni mieszkaniowej nasze mieszkanie zostało uszkodzone (zezwolili na przekształcenie mieszkania sąsiedniego w lokal użytkowy, dopóki to się nie stało zadnych uszkodzeń w mieszkaniu nie było). Od tego momentu ściana pęka , w zeszłym roku tynk z sufitu spadł, udało nam się uzyskać dane z ubezpieczalni spółdzielni i walczyć o remont pokoju dzieci (byliśmy dobre pół roku zbywani przez spółdzielnie). W pierwszej decyzji przyznali nam kwotę 250 zł gdy złożylismy reklamacje o reszte kwoty remontu stwierdzili jednak, że się pomylili, bo to skutek długotrwały i karzą nam zwrócić te pieniądze. Oprócz rzecznika finansowego myślimy o drodze sądowej, mają państwo jakiś pomysł z której to strony uchwycić ?

2021-02-23 08:51

Ubea.pl83.3.x.x

Pomoc Rzecznika Finansowego jest bezpłatna, więc warto zacząć od konsultacji z nim. Jeśli interwencja Rzecznika nie pomoże, pozostanie droga sądowa. Na pewno przydałoby się także uzyskanie opinii od rzeczoznawcy na temat przyczyny uszkodzeń w mieszkaniu.

2021-02-22 10:37

Monika91.188.x.x

Dzień dobry, podczas jednej operacji (planowanej) miałam operowanych kilka narządów (jelita, jajniki, macica, jajowody, moczowody). Mój ubezpieczyciel AVIVA wypłacił mi tylko za operację jednego z narządów tłumacząc że : "że jeżeli podczas jednej hospitalizacji przeprowadzono więcej niż jedno postępowanie medyczne opisane w 1. i 2. części wykazu (związane z leczeniem i postawieniem diagnozy), wypłacamy najwyższe ze świadczeń. " Czy taki zapis jest zasadny i poprawny prawnie? Czy naprawdę nie mam szans na wyższe odszkodowanie?

2021-02-22 15:43

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych czy na życie ubezpieczyciele mają pewną swobodę w formowaniu warunków umowy. Taki zapis, jaki Pani podała, nie jest zakazany przez prawo. Jeżeli więc znalazł się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, na którego zawarcie się Pani zgodziła, to ubezpieczyciel ma prawo powołać się na ten zapis.

2021-02-16 15:13

Paweł109.231.x.x

Dzień dobry, czy TU może odmówić wypłatę odszkodowania z polisy grupowego ubezpieczenia twierdząc że zle zostala wypelniona deklaracja przystapienia. A mianowicie w styczniu 2020 roku mialem udar zylny. Bylem na zwolnieniu lekarskim 180 dni. W miedzy czasie firma postanowila zmienic TU w kwietniu 2020r.Firma skontaktowala sie ze mna zeby podpisac deklaracje z nowym TU. Przyjechalem podpisalem tam gdzie mi kazano. W grudniu 2020 mialem udar niedokrwienny i lezalem w spitalu. Teraz nowa firma odmawia mi odszkodowania, bo twierdzi ze bylem na zwolnieniu lekarskim i takiego zgłoszenia zgodnie z O W U nie mogli przyjac. Nadmieniam ze skladki byly pobierane co miesiec i nikt nie poinformowal ze nie moge byc objety tym nowym ubezpieczeniem grupowym.

2021-02-16 15:22

Ubea.pl83.3.x.x

Proszę najpierw sprawdzić, czy faktycznie w OWU jest mowa o tym, że pracownik na zwolnieniu lekarskim nie może przystąpić do polisy. Jeśli taki zapis faktycznie się znajduje, należy skontaktować się ze swoją firmą i ustalić, dlaczego dano Panu do podpisania deklarację przystąpienia do ubezpieczenia, do którego nie mógł Pan zgodnie z OWU przystąpić.

2021-02-16 15:32

Paweł109.231.x.x

Tak teraz mówi przedstawiciel TU. Moim zdaniem nie zweryfikował poprawnosci przyjetej dekleracji powołujac sie na covid ze do firmy nie mogl przyjechac i to nastapilo w spisób mailowy. Twierdzi ze powinienem zspoznac sie z dokumentem przed podpisaniem. W firmie bylem ale zwala wine na T U ze nie zweryfikowalo poprawnosci deklaracji. Czy mam jaką kolwiek szanse na odszkodowanie? Jesli tak co musze zrobic.

2021-02-14 08:49

Ja5.184.x.x

Witam pod koniec stycznia po 3 latach użytkowanie komina, kilka z jego wkładów rozsypalo się i zatkało przewód kominowy. Wezwałem kominiarza który wystawił opinie że komin nie nadaje się do użytku, ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania twierdząc że nie ma przyczyny uszkodzenia komina

2021-02-15 08:50

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, jeśli posiada Pan ubezpieczenie od zdarzeń losowych, a komin uległ uszkodzeniu samoistnie, są małe szanse na wypłatę odszkodowania. Cyz w opinii wystawionej przez kominiarza jest mowa o potencjalnych powodach rozsypania wkładów?

2021-02-15 09:34

Ja46.134.x.x

Kominiarz wystawił pismo w którym jest tylko ze komin uszkodzony na całej długości i nie nadaje się do użytku

2021-02-15 15:26

Ubea.pl83.3.x.x

Aby mieć szansę na odszkodowanie, musiałby Pan uzyskać opinię kominiarza / rzeczoznawcy, że uszkodzenie komina było spowodowane zdarzeniami zewnętrznymi. Bez tego nie ma szans na odszkodowanie z ubezpieczenia od zdarzeń losowych.

2021-02-15 16:21

Ja46.134.x.x

Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

2021-02-12 07:14

Karola196.219.x.x

Dzień dobry, 10 listopada wjechał we mnie pijany kierowca. Przyjechała policja, sprawca szkody dostał mandat i moja szkoda została wyceniona na 11 tys. Sprawca poszedł do sądu i wczoraj od ubezpieczyciela dostałam informacje, ze mandat został uchylony tamtemu kierowcy i będzie wyznaczona kolejna sprawa o sprawstwo w szkodzie. Ubezpieczyciel oczywiście odmówił wypłaty odszkodowania. Co mam teraz robić ? Czy to oznacza, iż nie zostanie mi wypłacone odszkodowanie w ogóle ? I może się jeszcze okazać, iż to js byłam sprawcą? Dodam jeszcze tylko, ze sprawy da toczone zaocznie i ja w ogóle nie jestem o nich informowana.

2021-02-12 14:50

Ubea.pl78.8.x.x

Dzień dobry, w takim przypadku musi Pani niestety poczekać do rozstrzygnięcia sprawy o sprawstwo w szkodzie. Przed jej zakończeniem ubezpieczyciel tego pijanego kierowcy nie wypłaci Pani odszkodowania. Jeśli posiada Pani ubezpieczenie AC, może Pani zgłosić się po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela. Jeśli potem w sądzie pijany kierowca zostanie uznany za winnego, Pani ubezpieczyciel zwróci się z odpowiednim regresem do niego.

2021-02-11 14:43

Mieczysław37.47.x.x

Dzień dobry Tata płacił składki Polisy na życie na kwotę całkowitą 50 tyś wskazał uposażonych 4 osoby czyli swoje dzieci tak jak w polisie było zawarte na kwotę każdego 12,5 tyś ,w styczniu tego roku Tato zmarł przyczynę szpital wpisał Covid. Ubezpieczalnia wypłaciła tylko kwotę 2,5 tyś co w tej kwesti mam zrobić?

2021-02-11 15:25

Ubea.pl83.3.x.x

Czy przy wypłacie świadczenia ubezpieczyciel podał przyczynę, dla której wypłaca jedynie taką kwotę?

2021-02-12 18:31

Rafal85.190.x.x

Po co się godziles na covid bo lekarz poprosił to teraz masz za swoje

2021-02-10 15:50

Robert46.174.x.x

Dzień dobry,w pracy naderwalem mięsień dwuglowy ramienia lewego co było potraktowane jako wypadek przy pracy,ubezpieczyciel odmowił wyplaty świadczenia z tego powodu że z dokumentacji medycznej nie wynika że był to wypadek.Czy można jeszcze raz starać się o odszkodowanie Ale tylko jako uszkodzenie ramienia bez wypadku przy pracy.Pozdrawiam

2021-02-11 08:13

Ubea.pl83.3.x.x

Wszystko zależy od tego, czy w polisie ma Pan przewidziane także świadczenie za samo uszkodzenie, do którego nie doszło w wyniku wypadku. Jeżeli jednak okoliczności zdarzenia wskazują, że powinno ono zostać uznane za wypadek, a jedynie nie zostało to wpisane do dokumentacji medycznej, to warto jeszcze skontaktować się z lekarzem i poprosić o uzupełnienie dokumentacji.

2021-02-10 06:08

Maciek5.173.x.x

Dzień dobry,byłem w szpitalu cztery dni miałem robiona artroskopię , ubezpieczyciel odmawia odszkodowania bo nie mam zaświadczenia z pierwszej pomocy tylko dokumenty ze szpitala

2021-02-10 08:13

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, o jakie dokładnie świadczenie się Pan ubiegał? Świadczenie za pobyt w szpitalu czy za operację czy za jeszcze coś innego?

2021-02-10 13:26

Maciek5.173.x.x

Pobyt w szpitalu,operacje.

2021-02-10 15:47

Ubea.pl83.3.x.x

W takim przypadku warto zacząć od złożenia odwołania, załączając kopie całej posiadanej dokumentacji i wskazując, o jakie dokładnie świadczenia się Pan ubiega. Jeśli odwołanie nie pomoże, można zwrócić się po pomoc do Rzecznika Finansowego.

2021-02-08 20:49

Dariusz109.231.x.x

Dzień dobry. Podczas pstrykniecia doznałem uszkodzenia prostownik palca w wyniku czego nosiłem trzy tygodnie szynę. Ubezpieczyciel nie przyznał mi odszkodowania stwierdzając że nie był to nieszczęśliwy wypadek .Proszę o pomoc.

2021-02-09 08:10

Ubea.pl83.3.x.x

Zgodnie z definicjami używanymi przez ubezpieczycieli nieszczęśliwy wypadek musi być wywołany przyczyną zewnętrzną i niezależny od woli ubezpieczonego. Jeśli uszkodzenie było wynikiem jedynie pstryknięcia palcami, to niestety trudno będzie przekonać ubezpieczyciela, że zostały spełnione warunki dotyczące nieszczęśliwego wypadku.

2021-02-06 09:45

Agnieszka79.186.x.x

Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem co mam zrobić, mój ojciec w 2014 wziął z banku kredyt na 84 raty. Spłacił 74 raty, w listopadzie zmarł, gdzie w akcie zgonu wpisano że przyczyną był covid, ubezpieczenie tego kredytu to kwota 5.544,00 nie mała. Raty były płacone w terminie. Ubezpieczyciel nie uznaje za nieszczęśliwy wypadek infekcji oraz innych chorób, w tym występujących nagle. Ja otrzymałam w spadku po ojcu mieszkanie i chciałam załatwić też ten kredyt z ubezpieczenia, ale otrzymałam odmowę. Proszę mi pomóc, co mam zrobić w tej sytuacji

2021-02-08 08:27

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, faktycznie zgodnie z terminologią używaną w ubezpieczeniach choroba nie jest uznawana za nieszczęśliwy wypadek. Jeśli ubezpieczenie kredytu było jedynie od zdarzeń spowodowanych nieszczęśliwymi wypadkami, to w Pani przypadku trudno będzie uzyskać świadczenie z tej polisy. Zawsze jednak warto skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i poprosić o jego konsultację w tej sprawie.

2021-02-08 15:06

Agnieszka79.186.x.x

Dziękuję bardzo za odpowiedź, będę próbowała. Pozdrawiam

2021-02-04 19:11

Dorota193.242.x.x

Dzień dobry.Chcislam zapytać w sprawie mojego 9 letniego syna które mi ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania za pobyt w szpitalu.Syn choruje na padaczkę zdiagnozowano w 2013 roku.Przebywal 6 dni na oddziale neurologicznym w celu podania wlewów sterydu.Ubezpieczyciel odmówił wypłaty ubezpieczenia z powodu faktu że choroba zaistniała przed zawarciem polisy.Syn nie był jednak hospitalizowany z powodu napadu czy stanu padaczkowego.Czy jest sens złożyć odwołanie?Pozdrawiam

2021-02-05 08:29

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, w takim przypadku warto poprosić lekarza o wystawienie opinii, w której opisze, jakie były dokładne przyczyny hospitalizacji. Taką opinię należy potem przesłać do ubezpieczyciela.

2021-02-05 10:09

Dorota5.173.x.x

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2021-02-02 19:33

Marzena5.173.x.x

Witam, chciałam się dowiedzieć czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania z tytułu ciężkiej choroby mojego męża, który przystąpił do ubezpieczenia już jako osoba po usunięciu pieprzyka na udzie, który okazał się czerniakiem ( w 2009 r.) Po usunięciu zmiany nie było żadnego leczenia jedynie kontrola przez 5 lat, która nie wykazała żadnych zmian. Przez następne 5 lat nie leczył się również z powodu czerniaka. Przystępując do ubezpieczenia był więc osobą zdrową . W 2020 roku zachorował ponownie na czerniaka , który umiejscowił się w lewej pachwinie uda czyli po tej samej stronie co wcześniej. Odmowa - uzasadnienie: przed przystąpieniem do ubezpieczenia rozpoznano i leczono czerniaka uda lewego. Nie wiem czy warto się odwoływać czy jest jakaś szansa na uzyskania odszkodowania, mąż przez 10 lat był przecież zdrowy i czy nie można uznać że zachorował ponownie?

2021-02-03 08:17

Ubea.pl83.3.x.x

Niestety, w tym przypadku ubezpieczyciel może raczej stwierdzić, że ma do czynienia z nawrotem choroby rozpoznanej jeszcze przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Warto jednak poprosić jeszcze o opinię lekarza prowadzącego leczenie. Życzymy dużo zdrowia.

2021-01-28 18:38

Darek7083.26.x.x

Witam w 2017 miałem operację usunięcia guza mózgu operacja była 1stopnia. Polisa w PZU była na 10,000zł. Z OWU PZU wynikało, że mam otrzymać wypłatę 50% polisy czyli 5,000zł dostałem 2,500zł. W oddziale PZU we Wrocławiu przedstawiono mi wewnętrzne przepisy OWU z OWU gdzie wskazano wysokość polisy 5000zł. Jaka jest prawda? Czy mogę ubiegać się jeszcze o podniesienie odszkodowania albo inne zdośćuczynienie?

2021-01-29 08:16

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, czy w umowie polisy, którą Pan podpisał i posiada, ma Pan wpisaną sumę ubezpieczenia wynoszącą 10 000 zł? Czy gdziekolwiek w umowie jest wskazana możliwość obniżenia sumy ubezpieczenia do 5000 zł pod jakimiś warunkami?

2021-01-31 21:28

Darek 7083.26.x.x

Dzień dobry. Kadry wydały mi dokumentację dot. polisy PZU tam była suma ubezpieczenia 10.000zł Umowę podpisywał zakład pracy mi przekazano polisę i informacje do polisy oraz OWU. Przenalizowałem OWU pkt po punkcie i nie znalazłem wpisów o obniżeniu sumy do 5.000zł. Czy to się przedawniło?

2021-02-01 09:01

Ubea.pl83.3.x.x

W takim przypadku proszę napisać odwołanie do PZU, wskazując na konkretny zapis w umowie określający sumę ubezpieczenia na 10 000 zł. Jeśli PZU odmówi zwiększenia odszkodowania, warto zgłosić się po bezpłatną pomoc do Rzecznika Finansowego.

2021-01-28 16:13

Katia37.47.x.x

Witam 3 miesięcy temu na parkingu przed domem został uderzony skuter przez samochód, sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, ale mamy świadka, sprawa jest zgłoszona do policji i ubezpieczeni. Teraz ubezpieczenia nie chce wypłacić odszkodowania bo sprawcą sprawcą nie przyznaje się do winy. Co można z tym zrobić?

2021-01-29 08:12

Ubea.pl83.3.x.x

Czy w Pani sprawie jest toczone postępowanie sądowe? W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci ewentualnie odszkodowanie dopiero po rozstrzygnięciu jej przez sąd. Wcześniej niestety na nic nie można liczyć. Jeśli skuter posiada ubezpieczenie AC, to można zgłosić się po odszkodowanie z tej polisy. Po rozstrzygnięciu sprawy Pani ubezpieczyciel będzie mógł się zwrócić z regresem do ubezpieczyciela sprawcy.

2021-01-25 15:48

Marcin 76188.146.x.x

Witam.. Żona po podaniu leków przeciwbólowych stracila przytomność i rozbila sobie glowe.. Szycie.. 10 szwów.. Pzu nie chce wypłacić odszkodowania poniewaz bylo to omdlenie nie spowodowane zewnetrzym zdarzeniem.. Co robic?

2021-01-25 16:37

Ubea.pl78.8.x.x

Jeśli faktycznie w warunkach ubezpieczenia jest zaznaczone, że odszkodowanie dotyczy tylko szkód spowodowanych zewnętrznymi zdarzeniami, to niestety PZU ma rację, odmawiając wypłaty odszkodowania.

2021-01-25 19:43

Marcn76188.146.x.x

No tak.. Ale podanie leków przez lekarza spowodowalo taka reakcje.. Jak dla mnie to czynnik zewnętrzny... Ktos sie do tego przyczynil w tym wypadku lakarz

2021-01-24 13:30

BOGDAN31.0.x.x

Witam serdecznie 5 września huragan i silną ulewa przyczyniła się do zerwania dachu na obroże. Pzu odmówiło mi wypłaty odszkodowania powołując się na słabe pokrywy wiatru tego dnia jak i zły stan techniczny budynku.Do sprawy swojej zslaczylem ekspertyzę z I MG z Warszawy z pogody i wziąłem eksperta budowlanego i wydał opinie techniczną, że dach nie uległ sam zawaleniu.PZu nadal odnawia wypłaty odszkodowania powołując się na zły stan techniczny .Nadmienię , że był Pan na miejscu który nie przedstawił się jako ekspert rzeczoznawca od spraw technicznych.Prosze o pomoc co dalej pozostaje mi zrobic w tej sprawie

2021-01-25 09:38

Ubea.pl78.8.x.x

Jeśli reklamacja nie pomogła i mimo przedstawienie ekspertyz PZU nadal odmawia wypłaty odszkodowania, warto zgłosić się po pomoc do Rzecznika Finansowego. Jego pomoc jest bezpłatna, a możliwe że po jego interwencji PZU zmieni opinię.

2021-01-26 18:18

Bogdan31.0.x.x

Dziękuję bardzo serdecznie za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

2021-01-21 12:29

Kasia188.147.x.x

Dzień dobry mam sytuację,że 17 lat temu podkrecilam staw skokowy za co PZU DAŁO 4 %.Kostka całkowicie wyzdrowiała bo grałam i biegałam i przez 17 lat nic się nie działo W wrześniu na skakanie źle stanęłam i naderwałam wiązało z boku i tyłu.Po komisji lekarz przydzielil 5%Ale że 17 lat temu dali mi 4%to teraz wypłacili 1%!!!To są jakieś jaja bo inna część kostki uległa uszkodzeniu i fakt że to było bardzo dawno temu.Odwołałam się do PZU bo stara wyleczona kontuzja nie miała żadnego wpływu z tym co teraz się stało. Proszę o pomoc czy jest szansa na wygranie z nimi tych 5%?

2021-01-21 15:12

Ubea.pl83.3.x.x

Jeśli za pierwszym razem uszczerbek całej kostki został oceniony na 4%, a teraz uszczerbek tej samej kostki w całości oceniono na 5%, to ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie tylko za ten uszczerbek, który był skutkiem obecnego wypadku. Jeśli jednak lekarz oceniał uszczerbek nie całej kostki, a jedynie jej części, to odszkodowanie powinno zostać wypłacone w całości.

2021-01-13 15:02

Ewa37.30.x.x

Dzien dobry. Miałam dwa ubezpieczenia grupowe w PZU u dwoch pracodawcow - jedna na wyższa kwota drugie na nizsza. W zwiazku z wypadkiem przeszlam operacje chirurgiczną nogi. Za operacje PZU wyplacil mi 1500 zł kwalifikując ją jako 30 % i II grupe ( w umowie były 3 grupy) _ to było to ubezpieczenie grupowe niższe. Natomiast z drugiego ubezpieczenia wyższego PZU wypłaciło mi tylko 1.000 złmimo ze ubezpieczenie bylo dużo wyższe poniewaz tutaj było az 5 grup operacji i PZUzakwalifkował to tylko na 10%. Nie rozumiem tego, gdyż patrzac na tabelke moja operacja była złożona z kilku zabiegów z tabelki - nastawienie, rekonstrukcja, więzadła itp- odnosiła się do kilku punktów tabelki itp czy ubezpieczyciel nie powinien ich zsumować , a nie wybrać sobie tylko jeden zabieg z IV grupy? Moim zdaniem po to oplaca sie wyższe ubezpieczenie zeby dostac wyzsze odszkodowanie a nie niższe.

2021-01-13 15:25

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, w takiej sytuacji warto złożyć odwołanie do PZU, wskazując na wszystkie punkty z tabeli, które odnoszą się do Pani.

2021-01-12 16:47

Aga81.190.x.x

Witam, w marcu 2020 r. miałam operację ucha otrzymałam z ubezpieczenia za pobyt w szpitalu jednak za operację już nie ponieważ skierowanie od lekarza laryngologa było wystawione w lutym 2019 a ubezpieczona jestem od kwietnia 2019 czy to jest podstawa do odmowy odszkodowania dodam że na wizytę do szpitala dostałam się w lipcu 2019 gdzie ustalono termin operacji na marzec 2020

2021-01-13 08:08

Ubea.pl83.3.x.x

Ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj te choroby, wypadki i operacje, które wyniknęły już po zawarciu umowy polisy. Jeżeli zatem już w lutym 2019 było wiadome, że taka operacja będzie konieczna, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

2021-01-12 13:27

Aneta185.24.x.x

Witam mąż leżał miesiąc w szpitalu z powodu choroby, po szpitalu dostał miesiąc zwolnienia chorobowego, myślałam że sprawa jest prosta, dostanie za pobyt w szpitalu i rekonwalescencję niestety dostał pismo że PZU wysłało pismo do szpitala o wyjaśnienie i uzupełnienie dokumentów. Nie rozumiem o co chodzi

2021-01-12 15:22

Ubea.pl83.3.x.x

Proszę cierpliwie poczekać. Jeśli w ubezpieczeniu jest mowa o świadczeniu za pobyt w szpitalu, to najprawdopodobniej zostanie ono wypłacone. PZU chce zapewne jedynie uzupełnić informacje.

2021-01-04 18:55

Anna37.47.x.x

Dzień dobry, mojej cioci w październiku zmarł syn. W ostatnim czasie otrzymała decyzję z PZU o odmowie wypłaty świadczenia za śmierć dziecka. Nie widziałam osobiście tej decyzji, ale z tego co słyszałam przez telefon ( ciocia czytała mi pismo, które otrzymała)zrozumiałam ,że przyczyną wypłaty świadczenia było to , że syn umierając miał powyżej 25 roku życia. ( syn cioci kiedy zmarł miał 41 lat).Nadmieniam, że ciocia systematycznie opłaca składki 60 zł/m-c. Czy taka sytuacja jest możliwa? Czy PZU mogło odmówić wypłaty świadczenia?

2021-01-05 08:23

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, bez znajomości dokładnych warunków ubezpieczenia Pani cioci nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. W takiej sytuacji trzeba uważnie przeczytać warunki polisy i sprawdzić, czy jest tam punkt mówiący o tym, że świadczenie za śmierć dziecka przysługuje jedynie wtedy, kiedy śmierć nastąpiła przed ukończeniem przez dziecko 25. roku życia.

2021-01-05 12:44

Anna37.47.x.x

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2021-01-04 15:01

Sławomir94.254.x.x

Witam mialem operacje przegrody nosa na wypisie ze szpitala napisali mi septoplastyka i lekarz tłumaczył mi ze to jest to samo i napisał mi nawet zaświadczenie ze w dniu....mialem operacje przegrody nosa z powodu zdrowia pzu wypłaciło mi za pobyt w szpitalu ale za operacje nie co zrobic

2021-01-04 15:20

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, czy w warunkach ubezpieczenia jest wymienione, że za operację przegrody nosa należy się świadczenie? Czy ubezpieczyciel podał powód, dla którego nie wypłacił odszkodowania za operację?

2021-01-04 18:26

Sławomir109.95.x.x

Witam w ubezpieczeniu jest wyszczególnione chirurgia i pod nią w tabelkach różne operacje w tym jest operacja przegrody nosa i plastyka nosa klasa operacji 3 ubezpieczenie odp mi ze u nich nie ma w tabelce septoplastyki szpital dając mi wypis napisał rozpoznanie Skrzywiona przegroda nosa- wykonano Septoplastyka,znieczulenie ogólne i w opisie wykonano operacje plastyki przegrody nosa odwołałem się i lekaz dal mi zaświadczenie wyjaśnienie ze pacjet mial operacje przegrody nosa i nr zabiegu a oni zas to samo odp o septoplastyce

2021-01-04 18:44

Sławomir109.95.x.x

Do tego lekarz dając mi zaświadczenie wyjaśnił i pokazal ze operacja przegrody nosa teraz nazywa sie septoplastyka

2021-01-05 08:20

Ubea.pl83.3.x.x

Jeśli ubezpieczyciel nie uznał odwołania oraz nie zareagował na zaświadczenie lekarza mówiące, że septoplastyka oraz operacja przegrody nosa są tym samym, warto zwrócić się do Rzecznika Finansowego i poprosić o jego interwencję w tej sprawie (w przypadku kiedy ubezpieczyciel odrzucił już reklamację, to taka interwencja Rzecznika jest darmowa).

2021-01-05 08:45

Sławomir94.254.x.x

Witam mam pytanie co to tego rzecznika to z pzu czy mam się gdzieś zglosic?

2021-01-05 15:45

Ubea.pl83.3.x.x

Rzecznik Finansowy jest niezależną instytucją (tutaj pisaliśmy o nim więcej: https://ubea.pl/Jak-Rzecznik-Finansowy-dawniej-Rzecznik-Ubezpieczonych-pomaga-kierowcom%2Cartykul%2C1734/ ).

2020-12-22 19:44

K.M.178.213.x.x

Dzień dobry. Mam następujące pytanie. Posiadam ubezpieczenie domu w PZU z dodatkowym ubezpieczeniem NNW osób. Uległem wypadkowi w domu przecinając stopę wraz ze ścięgnem palucha. Zgłosiłem wypadek ubezpieczycielowi lecz ten odmówił wypłaty świadczenia pisząc, że nie może zakwalifikować urazu do wymienionej w ogólnych warunkach ubezpieczenia "tabeli - rodzaj uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia". W OWU jest tylko zapis o utracie palca (palucha) ze stawem międzypaliczkowym; palców II, III, IV,V. Palca nie mogę zginać co de facto można zaliczyć to jego utraty ponieważ w słowniku PZU nie ma definicji utraty (utrata może być fizyczna jak i funkcjonalna - co by tyczyło się mojej sytuacji). Czy jest szansa by po odwołaniu się od decyzji odmownej ubezpieczyciela co do wypłaty świadczenia została ona zmieniona na moją korzyść? Co musiałbym w takim odwołaniu napisać? Dodam, że znalazłem wyrok sądu w jednej sprawie na korzyść poszkodowanego, który stracił fizycznie 2 palce a w kolejnych 2 stracił funkcjonowanie, których ubezpieczyciel nie uwzględnił w wypłacie świadczenia (nie było definicji utraty kończyny na którą się powołał).

2020-12-23 08:19

Ubea.pl83.3.x.x

Odwołanie na pewno warto złożyć. Dobrze byłoby udać się do lekarza i jego poprosić o wystawienie opinii na temat Pana uszczerbku na zdrowiu. Najlepiej gdyby odniósł się bezpośrednio do konkretnych zapisów w OWU.

2020-12-18 19:50

Piotr31.60.x.x

Mam pytanie byłem ubezpieczony w AXA w byłej firmie teraz pracuję gdzie indziej i mam inne ubezpieczenie. Moje pytanie jest takie moja żona miała 2 lata temu operację na kręgosłup szyjny gdy byłem ubezpieczony w AXA. Czy mogę starać się po takim czasie o odszkodowanie, dodam że żona ma orzeczenie o niepełnosprawności.

2020-12-21 07:47

Ubea.pl78.8.x.x

W przypadku szkód osobowych ubezpieczyciele przewidują zwykle dość długi czas, w którym można ubiegać się o odszkodowanie. Musiałby jednak Pan przeczytać uważnie warunki swojego ubezpieczenia w AXA (przede wszystkim rozdział poświęcony zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela).

2020-12-15 18:38

Karolina37.47.x.x

Witam, zachorowałam na czerniaka złośliwego. Przeprowadzono u mnie zabieg wycięcia węzłów wartowniczych oraz poszerzenie znamienia tzw radykalizację blizn. Ubezpieczyciel odmówił mi wypłacenia świadczenia, pisząc, iż "operacja chirurgiczna nie znajduje się w Wykazie Operacji Chirurgicznych, za które firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność". Czy w takim przypadku jest szansa na wygranie "sprawy", pisząc odwołanie od decyzji

2020-12-16 08:38

Ubea.pl78.8.x.x

Musiałaby Pani zacząć od dokładnego przeglądnięcia Wykazu Operacji Chirurgicznych oraz innych świadczeń zapisanych w OWU polisy. Jeśli znajdzie Pani jakieś świadczenie, które powinno Pani przysługiwać w opisanej sytuacji, warto oczywiście złożyć odwołanie. Jeśli jednak faktycznie przeprowadzona u Pani operacja nie znajduje się w Wykazie Operacji ani też nie podlega Pani pod żadne inne świadczenie, to nie będzie mogła Pani otrzymać odszkodowania.

2020-12-15 01:04

Zainteresowana188.147.x.x

Witam, Moj maz w zeszłym roku uległ wypadkowi w pracy wypadnięcie dysku oraz niedowład kończyny dolnej. W pracy posiadam ubezpieczenie indywidualne. Po przeanalizowaniu owu okazuje się, że przy wypłacie odszkodowania pobyt w szpitalu nie zistala wypłacona kwota 440 zł za dzien tylko 90 zł gdyż operacja misla miejsce 14 dni po zajściu zdarzenia i ubezpieczyciel uznaje to jako chorobę, a nie wypadek. Co jest absurdem gdyż samo badanie TK okres oczekiwania prywatnie i Państwo to ok miesiąca, a na operacje czeka się ok 7 mies. Czy istnieje możliwość odwsnia dur od owu?? Dodatkowo posiadam swoją polisę gdzie za pobyt w szpitalu małżonka w wyniku nnw powinnam dostać świadczenie, ale ubezpieczyciel uznanial to za chorobę i odmówił wypłaty odszkodowania.

2020-12-15 08:14

Ubea.pl83.3.x.x

Jak najbardziej może się Pani odwoływać. Warto przesłać do ubezpieczyciela dokument od lekarza, który jasno wskazuje, że operacja oraz pozostałe leczenie były skutkiem wypadku.

2020-12-07 08:48

x-man83.30.x.x

dzień dobry, żona i córka jechały samochodem, w tył uderzył inny pojazd, sprawca przyznał się do winy, napisał oświadczenie, wieczorem zaczął się ból i drętwienie okolic szyi, karku, i ramienia, następnego dnia z uwagi na nasilający się bóle, udano się do lekarza, który stwierdził skręcenie kręgosłupa szyjnego, stłuczenia, leki, kołnierz na szyję, napisaliśmy do ubezpieczyciela wniosek o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu polisy oc sprawcy, który odmówił wypłaty odszkodowania z uwagi na fakt, że nie było na miejscu karetki pogotowia i brak związku z tym zdarzeniem. Przecież nikt by tego nie wymyślał, po zdarzeniu był jakiś tam szok, a potem emocje opadły i coraz bardziej bolało, był wizyty u lekarzy, zwolnienie od zajęć szkolnych itp. Pismo odmowne było wysłane kilka m-cy temu, potem jeszcze wizyty w przychodni, leki, od tamtej pory nie wysyłaliśmy nic do ubezpieczyciela. Jest tu jakaś szansa na zadośćuczynienie, przecież w wyniku tego były negatywne następstwa, chcieliśmy dać spokój, ale z drugiej strony, nie widzę powodu, dlaczego nie mielibyśmy nie żądać takiego zadośćuczynienia. Prośba o radę.

2020-12-07 14:54

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, czy na zaświadczeniu od lekarza o skręceniu kręgosłupa szyjnego i pozostałych urazach jest podany wypadek samochodowy jako przyczyna? Jeśli tak, to czy przesłali Państwo kopię / skan tego zaświadczenia do ubezpieczyciela?

2020-12-07 23:00

x-man83.30.x.x

no właśnie, nie ma tego, mimo, że od razu na izbie przyjęć była o tym mowa, że to w wyniku zdarzenia drogowego - córka nieletnia była u lekarza ortopedy dziecięcego, żonę od razu przyjął ortopeda, który tylko dorosłych przyjmuje. Tylko wpisane, jaki rodzaj urazów. Zobaczę, co jest potem wpisywane w historii choroby z przychodni lekarskiej, może tam jest adnotacja o zdarzeniu drogowym i dam jutro znać. Natomiast na drugim zaświadczeniu, od żony, jest napisane co dolega oraz, że to w wyniku kolizji drogowej - tej sprawy jeszcze nie zgłaszaliśmy. Żona nie musiała jechać do ortopedy dziecięcego, inny lekarz od razu wpisał ten fakt. Była też likwidacja szkody uszkodzenia pojazdu. Wszystko w tym samym czasie, uszkodzony tył pojazdu i te urazy. Jakieś rozwiązanie jest ? Przecież możemy napisać stosowne oświadczenie.

2020-12-08 08:42

Ubea.pl83.3.x.x

Na pewno przydałby się choć jeden dokument od lekarza czy przychodni, na której byłaby wskazana kolizja jako przyczyna urazu córki. Jeśli żaden taki dokument się nie znajdzie, warto udać się do lekarza, u którego było prowadzone leczenie, i poprosić o napisanie oświadczenia wskazującego przyczyny urazu. Oświadczenie lekarza będzie miało większą wagę niż samo oświadczenie Państwa.

2020-12-08 11:40

x-man83.30.x.x

pierwsza wizyta w przychodni lekarskiej jest adnotacja i zapisek, tzn. coś takiego: "stłuczenie barku i ramienia prawego", "03.09.2020 wypadek drogowy", "zgłoszone dn 10.09.2020 w SOR Wo..............w. Co ciekawe, ta sama lekarka była na SOR, i ta sama w przychodni przyjmuje pacjentów, ale to jest czysty przypadek, tak akurat trafiło, może to lepiej ? Czy to jakoś zmienia sytuację ?

2020-12-08 15:27

Ubea.pl83.3.x.x

Już sama taka adnotacja może być pomocna w dochodzeniu do ubezpieczyciela. Warto wysłać kopię tej adnotacji do ubezpieczyciela wraz z innymi dokumentami od lekarza potwierdzającymi związek urazu z wypadkiem i poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli ubezpieczyciel odmówi odszkodowania, radzimy skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i poprosić go o poradę lub interwencję u ubezpieczyciela (jest to bezpłatne).

2020-11-21 11:12

Angela31.0.x.x

Wiatam mój mąż został pobity . Po 2 miesiącach ma znaczne blizny na twarzy a ubezpieczalnia daje nam odmowę. Jest ubezpieczony w pracy

2020-11-23 08:10

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, niestety bez znajomości warunków ubezpieczenia posiadanego przez Pani męża nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy odszkodowanie powinno zostać wypłacone. Możemy udzielić jedynie ogólnej rady: proszę spojrzeć na powody odmowy wypłaty odszkodowania podane przez ubezpieczyciela i sprawdzić, czy mają one pokrycie w zapisach umowy polisy.

2020-11-18 12:43

Piotr89.64.x.x

Dzien dobry, Pod koniec pazdziernika mialem drobna sluczke nie z mojej winy. Na miejscu byla policja, sprawca sie przyznal, przyjal mandat. Zglosilem szkode do mojego ubezpieczyciela i po tygodniu dostalem wycene.Przeslalem ta wycene na swoj warsztat do sprawdzenia i okazalo sie, ze wykazana kwota jest za niska do przeprowadzenia tych napraw, ponadto warsztat zalecil mi wymiane na nowy poszycia tylnego blotnika zamiast naprawy (ze wzgledu na uszkodzenia). Dodam, ze ubezpieczyciel zlecil w wycenie naprawe wszystkich elementow karoserii zamiast wymiany na nowe. Napisalem odwolanie do ubezpieczyciela z prosba o ponowne ogledziny i przeliczenie kwoty z naprawy na wymiane podanego elementu. Ubezpieczyciel prosil o miejsce ogledzin co oczywiscie podalem i zostalem poinformowany, ze mam czekac na telefon od ich rzeczoznawcy odnosnie terminu ogledzin (mial dzwonic nastepnego dnia wg zapewnien ubezpieczyciela podczas rozmowy). Po 4 dniach czekania na telefon wyslalem mailowe zapytanie, kiedy sie ze mna skontaktuja na te ogledziny. Nastepnego dnia otrzymalem odpowiedz: "w związku z uzyskaną informacją z działu technicznego informujemy, że podtrzymujemy stanowisko o kwalifikacji elementu do naprawy. W opinii Wiener brak jest podstaw do zmiany kwalifikacji: zakres, charakter i umiejscowienie uszkodzenia pozwalają na naprawę w zadanym czasie /4,5 rbh/." Czyli mimo wczesniejszych zapewnien do ogledzin odrzucono moja prosbe pod kazdym wzgledem. Moje pytania: 1. Czy ubezpieczyciel moze liczyc usuniecie szkody poprzez naprawe elementow karoserii zamiast ich wymiany na nowe (przed wypadkiem byly cale, nie uszkodzone)? 2. Czy ubezpieczyciel ma prawo bez ogladania samochodu "na zywo" odrzucic moja prosbe o zmiane wyceny jak i wogole odrzucic dodatkowe ogledziny? 3. Moja prośba co mam dalej robic w tej sytuacji? Dziękuję

2020-11-18 15:37

Ubea.pl83.3.x.x

Czy szkodę zgłosił Pan z AC czy też ma ona zostać naprawiona z OC, ale korzysta Pan z systemu BLS i dlatego zgłosił Pan szkodę do swojego ubezpieczyciela?

2020-11-18 22:49

Piotr89.64.x.x

Korzystam z systemu BLS, tak mi też doradziła to zrobić policja. Zgłosiłem do swojego, a on ma pobrać z OC sprawcy.

2020-11-19 07:49

Ubea.pl78.8.x.x

Jasne. Radzimy poprosić warsztat o przygotowanie pisemnej opinii, dlaczego w przypadku Pana auta potrzebna byłaby wymiana na nowy poszycia tylnego błotnika, a nie jego naprawa. Taką opinię można przesłać do ubezpieczyciela z prośbą o ponowne rozpatrzenie. Jeśli i ta opinia zostanie odrzucona przez ubezpieczyciela, warto poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego. Proszę także pamiętać, że w przypadku naprawy z OC można wybrać likwidację w wariancie bezgotówkowym. Wstawia Pan wtedy auto do warsztatu, który samodzielnie rozlicza się już z ubezpieczycielem. Warto porozmawiać z ubezpieczycielem, czy na obecnym etapie może Pan jeszcze zdecydować się na taki wariant.

2020-11-17 20:14

Ubezpieczony31.0.x.x

Ubezpieczyciel odmawia wyplaty, poniewaz sprawca kolizji nie przyjął mandatu i sprawa o wykroczenie toczy się nadal. Czy to jest legalne i znajduje odzwierciedlenie w przepisach. Szkoda wyliczona, polisa ważna, wiec chodzi chyba o rozliczenie pomiedzy oboma ubezpieczeniami?

2020-11-18 08:06

Ubea.pl83.3.x.x

Odszkodowanie z OC jest wypłacane z polisy sprawcy. Dopóki więc nie zostanie ostatecznie ustalone, kto był odpowiedzialny za kolizję, ubezpieczyciel nie musi wypłacać odszkodowania.

2020-11-04 16:24

Katarzyna185.81.x.x

Witam w grudniu 2019 roku miałam wypadek w pracy posiadam protokół wypadkowy . Miałam operację pourazowa neuropatia nerwu łokciowego z cechami kauzalgii . PZU odmówiło mi odszkodowania bo twierdzi że to nie wypadek w pracy . Pomóżcie proszę co mogę robić ?

2020-11-05 08:08

Ubea.pl83.3.x.x

Czy w przesłanej odmowie PZU wyjaśniło, dlaczego uważa, że wypadek nie miał miejsca w pracy? Czy protokół wypadkowy stwierdza jednoznacznie, że do wypadku doszło w pracy?

2020-11-05 13:41

Kasia185.81.x.x

Tak protokół stwierdza że do wypadku doszło w pracy . A PZU napisało że to nie był wypadek tylko że to się przyczyniło prędzej do mojego urazu . W wypisie ze szpitala też mam napisane że to było pourazowa neuropatia nerwu łokciowego .

2020-11-05 15:21

Ubea.pl83.3.x.x

W takim przypadku można spróbować napisać odwołanie do PZU. Warto by było powołać się w nim na opinię lekarza stwierdzającą jasno bezpośredni związek między wypadkiem a zdarzeniem. Jeśli reklamacja zostanie odrzucona, może poprosić Pani o bezpłatną pomoc Rzecznika Finansowego lub w ostateczności skierować sprawę do sądu.

2020-11-04 10:43

kasia89.71.x.x

witam, miałam operację endoprotezy stawu biodrowego. Jestem ubezpieczona w zakładzie pracy od początku pracy zyli od 2001 r. Zaczęłam chorowac w 2012, a mój zakład pracy zmienił ubezpieczyciela w 2013 r. Z tego powodu ubezpieczyciel nie chce mi wypłacić odszkodowania za operację, bo choroba zaczęła się wcześniej niż zaczęło obowiązywac ubezpieczenie. Czy można się od tego odwołać? I w jaki sposób?

2020-11-04 15:37

Ubea.pl83.3.x.x

Bez znajomości dokładnych warunków ubezpieczenia, nie jesteśmy w stanie z całą pewnością odpowiedzieć na to pytanie. Zazwyczaj jednak ubezpieczyciele nie obejmują ochroną zdarzeń związanych z chorobą, która została wykryta jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

2020-11-03 22:53

dd5.173.x.x

witam synek 6lat upadl u znajomych ze schodow i zlamal obojczyk Czy nalezy mu sie odszkodowanie z polisy ich domu, posiadaja takie. Czy ja odpowiadam za niego bo jest maly i ze nie dopilnowalam?

2020-11-04 08:17

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dołączane do polisy domu zazwyczaj obejmuje ochroną jedynie osoby wymienione w umowie polisy. Pani syn raczej nie będzie mógł więc otrzymać z tej polisy świadczenia (choć oczywiście warto sprawdzić dokładne warunki ubezpieczenia posiadanego przez znajomych). Pani dziecko może być jednak objęte ochroną w ramach polisy NNW dołączonej do pani polisy domu, na życie czy jeszcze innej. Jeśli posiada Pani takie ubezpieczenie, warto z niego zgłosić szkodę.

2020-10-28 17:16

Ewaa34437.248.x.x

Witam mam problem bo ubezpieczalnia compensa odmówiła wypłaty świadczenia za operacjie przepukliny pępkowej u syna. Wysłałam dokumenty ze szpitala a oni odpisali. Polisa swoim zakresem nie obejmuje świadczenia z tytułu hospitalizacji z powodu choroby brak rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o klauzulę na 10 dzienne świadczenie szpitalne z powodu choroby. Klauzura nr 2 dotyczy pobytu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Przecież ta przepuklina wyszła mu z dnia na dzień byliśmy u pediatry i odrazu dała skierowanie do szpitala. Co mam zrobić w tej sytuacji.iść do pediatry i ma wystawić zaświadczenie ze to nieszczęśliwy wypadek czy co. Pozdrawiam

2020-10-29 08:08

Ubea.pl83.3.x.x

Nieszczęśliwy wypadek to w ubezpieczeniach zdarzenie nagłe, niespodziewane, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest trwałe uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć (np. dziecko przewraca się na placu zabaw i łamie rękę). W opisywanym przez Panią przypadku brakuje tej przyczyny zewnętrznej, aby ubezpieczyciel mógł wypłacić świadczenie za nieszczęśliwy wypadek.

2020-10-27 23:33

Tomek5.173.x.x

Przy zawarciu umowy ubezpieczenia zostały wskazane rodzaje zabezpieczeń pojazdu: Immobilizer, Alarm, GPS. Miałem wypadek w który został zakfalikowany jako szkoda całkowita . Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na brak Gps . Gdy zawierałam umowę faktycznie to zaznaczyłem ze będzie miał ale nie zderzyłem go założyć bo po 2 miesiącach miałem wypadek . Czy faktycznie maja do tego prawo? Gps moim zdaniem jest zabezpieczeniem od kradzieży a nie ma wpływu na to czy uderzę w inny pojazd . Czy ktoś jest w stanie mi pomoc ?

2020-10-28 08:05

Ubea.pl83.3.x.x

Radzimy napisać odwołanie, w którym wskaże Pan na brak związku między posiadaniem przez auto GPS a prawdopodobieństwem stłuczki. Jeśli ubezpieczyciel odrzuci Pana reklamację, warto zwrócić się po pomoc do Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę do sądu.

2020-10-01 14:41

M jan91.227.x.x

niesłuszne i opisać tą sytuacje ze ze wzgledu na charakter wykonywanej pracy / stanowiska było niezdolność do pracy ? Czy posiadają Państwo jakiś wzór takiego odwołania ?

2020-10-01 15:16

Ubea.pl83.3.x.x

Wzoru nie posiadamy, ale w poniższym artykule znajdzie Pan wskazówki dotyczące tego, co powinno się znaleźć w odwołaniu: https://ubea.pl/Brak-odpowiedzi-na-reklamacje-przez-30-dni%2Cartykul%2C1224/

2020-09-30 14:52

MJan91.227.x.x

Witam, znajomy miał wypadek komunikacyjny ze swojej winy w wyniku wypadku złamał palec i miał zwolnienie 2 mce gdyz w zaleceniach lekarskich była informacja o koniecznopsci oszczedzania tej czesczi reki i nie dźwiganiu. Znajmomy wyknujac prace fizyczną tynarz majać dotycznieni i trzymajac na codzien cieżki sprzet musiał isc na L4 dostał odmowną decyzje z ubezpieczalni czy jest możłiwość odwołania się jeżeli tak to jak to argumentowac ?

2020-09-30 16:22

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, bez znajomości warunków ubezpieczenia trudno nam będzie doradzić coś konkretnego. Mówiąc ogólnie, w odwołaniu zawsze warto odwołać się do zapisów w OWU, które wskazują, że powody odmowy podane przez ubezpieczyciela są niesłuszne.

2020-10-01 10:00

Majan91.227.x.x

niesłuszne i opisać tą sytuacje ze ze wzgledu na charakter wykonywanej pracy / stanowiska było niezdolność do pracy ? Czy posiadają Państwo jakiś wzór takiego odwołania ?

2020-09-25 16:23

Paweł. B.94.254.x.x

Dzień dobry. W styczniu przeszedłem zabieg witrektomii na lewym oku po wcześniejszej wymianie soczewki (wrzesień - zaćma pourazowa). Składałem wniosek o wypłatę odszkodowania i okazało się, że moja operacja - witrektomia(tak jest na wypisie) nie znajduje się wukazie OWU. Jednak witrektomia to usunięcie ciała szklistego a taki zabieg widnieje w wykazie OWU. Chodzi zatem tylko o nazwę operacji. Lekarz na wykazie nue wpisze, że wykonał usunięcie ciała szklistego, ponieważ szpital nie otrzyma zapłaty z NFZ i kółko się zamyka. Czy PZU może zasłaniać się tylko nazwą, aby nie wypłacić wg mnie należnego odszkodowania? Na moją reklamację odpowiedzieli takim samym stwierdzeniem, że witrektomia nie widnieje w wykazie OWU. Dodam, że miałem już 4 takie operacje, ponieważ mam komplikacje i za żadną nie otrzymałem złamanego grosza. Dzięki i pozdrawiam Paweł.

2020-09-28 08:36

Ubea.pl83.3.x.x

Jeżeli różnica jest faktycznie tylko w nazwie, odszkodowanie powinno być raczej wypłacone (o ile nie ma jeszcze innego powodu odmowy wypłaty). Warto poprosić lekarza o pisemne potwierdzenie, że te operacje są tożsame i takie pismo dołączyć do odwołania składanego do ubezpieczyciela.

2020-09-28 15:30

Paweł. B.156.67.x.x

Dziękuję za poradę. 6 X jadę na kontrolę i zapytam lekarza. Jeśli potwierdzi Państwa opinię odwołam się ponownie i poinformuję jak sprawa się potoczyła. Dzięki, Paweł.

2020-09-16 18:30

Monika37.248.x.x

Przesyłam zabieg usunięcia zaćmy oka lewego w dniu 09.06.2020r. W dniu 22.07.2020r. dokonano zabiegu usunięcia zaćmy oka prawego. Ubezpieczyciel przyznał wypłatę świadczenia z tytułu operacji chirurgicznej jedynie raz motywując to tym iż pomiędzy jednym a drugim zabiegiem nie upłynęło 60 dni. O operacji decydował lekarz. Mój stan się pogarsza. Dzięki szybkim decyzjom wróciłam do pracy i jestem czynna zawodowo. Czy to jest normalne że mając operowanie dwoje oczu świadczenie otrzymuje się jedno?

2020-09-17 08:23

Ubea.pl83.3.x.x

Prosimy sprawdzić w OWU Pani ubezpieczenia, czy zapisano tam jakieś limity dotyczące wypłaty świadczenia z tytułu operacji. W przypadku takich świadczeń ubezpieczyciele zazwyczaj stosują pewne ograniczenia (czy to dotyczące wielkości wypłacanej sumy czy możliwej liczby takich świadczeń w określonym czasie), ale każde takie ograniczenie musi być zapisane w warunkach polisy.