Strona główna  |  Wiadomości  |  Ceny ubezpieczenia OC w lutym 2020 r. - barometr Ubea.pl

Ceny ubezpieczenia OC w lutym 2020 r. - barometr Ubea.pl

Data publikacji: 2020-03-10
Barometr cen ubezpieczenia OC Ubea.pl przynosił ostatnio kierowcom same dobre wiadomości. Czy w najkrótszym miesiącu roku sytuacja zmieniła się?

Eksperci Ubea.pl w pierwszym miesiącu nowego roku nie publikują standardowego barometru, który pokazuje wahania średniej składki polis OC. Taka sytuacja ma swoje uzasadnienie. Chodzi o to, że średni poziom cen obowiązkowych polis OC ze stycznia stanowi punkt odniesienia dla kolejnych miesięcy. Wartość barometru w styczniu wynosi więc zawsze 100.

Ceny OC - luty 2020 Lutowy wykres cen OC jest więc pierwszym barometrem w 2020 roku. Okazało się niestety, że przyniósł on wyniki niekorzystne dla kierowców. Jakie są przyczyny takiej sytuacji?

Barometr cen OC w lutym 2020 r. = 106↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↔)

Tak jak już wcześniej wspomniano, średnia składka OC ze stycznia 2020 r. stała się nowym punktem odniesienia dla tegorocznych wskazań barometru Ubea.pl.

Warto podkreślić, że taka przeciętna cena OC z pierwszego miesiąca nowego roku (1345 zł) okazała się znacznie niższa od wyniku notowanego dwanaście miesięcy wcześniej (1624 zł). Ta roczna różnica potwierdza długoterminowy spadek średniej ceny OC - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr ceny OC - luty 2020 Lutowe dane Ubea.pl wskazują niestety, że obniżka przeciętnego kosztu polis OC nie była widoczna w ujęciu miesięcznym. Wręcz przeciwnie: średnia składka OC oferowana przez dziewięciu ubezpieczycieli wzrosła o 6% względem stycznia 2020 r. Można to uznać za dużą miesięczną zmianę (również w porównaniu z wahaniami dotyczącymi poprzednich lat).

Sprawdź również ranking OC, AC i NNW za 2020 rok

Przeciętna lutowa składka ubezpieczenia OC dostępnego przez Internet (na Ubea.pl) wynosząca 1423 zł była jednak nadal niższa od analogicznego wyniku sprzed 12 miesięcy (1465 zł). Powinni o tym pamiętać również kierowcy narzekający na podwyżkę z lutego 2020 r. Na razie nie można przesądzać, że będzie ona początkiem dłuższego trendu.

Być może ubezpieczyciele postanowili sobie zrekompensować promocje, które zawsze pojawiają się na przełomie starego i nowego roku - przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2020 r. (1345 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2020 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze