Strona główna  |  Wiadomości  |  Ceny OC w największych miastach Polski

Ceny OC w największych miastach Polski

Data aktualizacji: 2013-09-14
Na wysokość składki ubezpieczenia OC bezpośrednio wpływa miejsce, w którym zarejestrowany jest nasz samochód. Stopień szkodowości w dużych aglomeracjach może drastycznie wpłynąć na finalną cenę ubezpieczenia OC. Składka w najdroższym polskim mieście może być nawet dwukrotnie wyższa niż w najtańszym, liczącym ponad 100 tys. mieszkańców.

Miejsce zamieszkania różnicuje w polskim społeczeństwie nie tylko tradycje kulturowe, mentalność i dialekt, ale także koszty życia. Ceny dóbr i usług w mniejszych miejscowościach i wsiach są niższe niż w dużych aglomeracjach. Podobnie jest z regionem. Wschodnie obszary Polski charakteryzują się niższymi kosztami życia, przy jednocześnie niższych zarobkach. Odwrotna tendencja panuje na terenach zachodnich, czy w Polsce centralnej. Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu odgrywa także kluczową rolę przy określaniu składki za ubezpieczenie OC.

Polskie miasto Miejsce zarejestrowania pojazdu a cena OC

Finalna składka za ubezpieczenie OC kształtowana jest na podstawie taryfy podstawowej i odpowiednich zwyżek i zniżek. Składka bazowa ustalana jest przede wszystkim na podstawie pojemności silnika (im mniejsza tym niższa składka), rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy), jego wieku i przeznaczenia (taxi, nauka jazdy) oraz miejsca zarejestrowania pojazdu.

Składka bazowa OC przekształca się, osiągając końcową wartość, po naliczeniu odpowiednich zniżek i zwyżek, m.in. za wiek i płeć właściciela pojazdu, liczbę lat bezszkodowej jazdy, jak i czas posiadania prawa jazdy.

Średnie ceny OC w największych polskich miastach

Średnie składki OC w największych miastach Statystyki przeprowadzonych kalkulacji wszystkich właścicieli samochodów osobowych zarejestrowanych w polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców w serwisie Ubea.pl w sierpniu 2011 r. przeprowadzonych w kalkulatorze OC wskazują, że najwięcej za OC płacą kierowcy z Warszawy i Gdyni. Średnia składka dla mieszkańców stolicy wynosi aż 1 732 zł. W Gdyni kierowca za ubezpieczenie OC płaci średnio 1 760 zł. Polisa sporo kosztuje również mieszkańców Wrocławia – 1 607 zł. W dalszej kolejności jest Łódź (1 544 zł), Białystok (1 515 zł), Gdańsk (1 467 zł), Poznań (1 368 zł), Bytom (1 329 zł) i Toruń (1 323 zł). Dziesiątkę najdroższych miast zamyka Bydgoszcz ze średnią składką 1 322 zł.

Najtańszym miastem spośród tych, które liczą powyżej 100 tys. mieszkańców jest Rzeszów. Kierowcy z Rzeszowa za OC płacą średnio 836 zł, bez względu na pozostałe czynniki wpływające na wysokość składki. Drugim najtańszym w Polsce miastem pod względem OC jest Kalisz (967 zł), później Tarnów (1 032 zł), Częstochowa (1 042 zł), Płock (1 081 zł), Olsztyn (1 085 zł), Włocławek (1 112), Radom (1 130 zł) i Bielsko-Biała (1 152 zł). Na dziesiątym miejscu wśród najtańszych miast pod względem OC znalazły się Tychy ze średnią składką za ubezpieczenie 1 159 zł.

Analizie poddanych zostało 39 polskich miast, które liczą ponad 100 tys. mieszkańców. Można zauważyć, że w wybranych 10 najdroższych i najtańszych miastach znajdują się takie, które mają analogiczną liczbę mieszkańców, a jednak znacznie różnią się średnią składką za OC. Na przykład Gdynia jest w czołówce najdroższych miast w rankingu, a podobna do niej pod względem liczby mieszkańców Częstochowa jest czwartym miastem najtańszym.

Wykres 1. Średnie ceny OC w sierpniu 2011 roku dla kierowców polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Wartości składek podane w złotych.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-12-08

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2021 r.

Czy listopad 2021 r. przyniósł korzystne dla kierowców zmiany średniej składki obowiązkowych polis OC? Porównywarka Ubea.pl odpowiedziała na to ciekawe pytanie.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-24

Ubezpieczenie OC droższe przez przerwę w jeździe?

Wielu kierowców dopiero po kilku latach od uzyskania prawa jazdy kupuje pierwsze auto i zaczyna regularnie jeździć. Sprawdzamy, jaką składkę ubezpieczenia OC towarzystwa zaproponują w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
Komentarze