Strona główna  |  Wiadomości  |  Ceny OC w grudniu 2020 r. - barometr Ubea.pl

Ceny OC w grudniu 2020 r. - barometr Ubea.pl

Data publikacji: 2021-01-07
Przyszedł czas na podsumowanie cen OC w grudniu i całym 2020 roku. Sprawdzamy, czy kierowcy mają wreszcie powody do zadowolenia.

Spadek średnich składek OC pod koniec roku wynikający z większej liczby rabatów i promocji jest już regułą, którą potwierdzają poprzednie barometry cenowe Ubea.pl. Przykładowo w grudniu 2019 r. przeciętna składka OC wyniosła tylko 87% wartości notowanej dla stycznia tego samego roku.

Koniec roku - barometr

Ponad rok temu spore spadki cen polis OC były odczuwalne już w listopadzie. Poprzedni barometr Ubea.pl wskazuje jednak, że podobne listopadowe zmiany w roku 2020 nie miały miejsca. Warto zatem sprawdzić, czy w grudniu 2020 r. ubezpieczyciele zdecydowali się na obniżki.

Poziom barometru cenowego z grudnia 2020 r. = 92↓ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 97↘)

Spis treści:

  1. Jak powstaje barometr OC?
  2. W grudniu kierowcy otrzymali spadki cen OC

Jak powstaje barometr OC?

Barometr OC - grudzień 2020 Przed zaprezentowaniem grudniowych informacji na temat poziomu składek OC (również w kontekście całego roku) warto przypomnieć, jak eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyliczają średnią składkę OC. Taki wynik jest co miesiąc ustalany na podstawie analizy ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji internautów.

Porównywarka Ubea.pl bierze pod uwagę średni poziom cen polis OC oferowanych online przez współpracujących z nią ubezpieczycieli. Następnie wyliczana jest przeciętna składka, którą eksperci porównują do styczniowego wyniku.

Wynik ze stycznia co roku stanowi punkt odniesienia i jest oznaczany na wykresie jako 100. - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W grudniu kierowcy otrzymali spadki cen OC

Po przeanalizowaniu danych Ubea.pl z grudnia 2020 r. okazało się, że w tym miesiącu średnia składka OC wyniosła zaledwie 1232 zł. Zatem miesięczny spadek wyniósł 5,5% względem listopada 2020 r. Warto też podkreślić, że grudniowa składka wynosiła zaledwie 92% wyniku obliczonego dla stycznia 2020 r. Tym samym pod koniec roku barometr cenowy Ubea.pl osiągnął poziom 92.

Nie można wykluczyć, że zakłady ubezpieczeń utrzymają podobny poziom składek w I kw. 2021 r.

Okazuje się bowiem, że zysk techniczny ze sprzedaży OC dla kierowców po trzech kwartałach 2020 r. (0,69 mld zł) był podobny jak 12 miesięcy wcześniej (0,74 mld zł) - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2020 r. (1345 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2020 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze