Strona główna  |  Wiadomości  |  Car-sharing lepszy od samochodu zastępczego z OC?

Car-sharing lepszy od samochodu zastępczego z OC?

Data publikacji: 2017-12-12
Ubezpieczyciele coraz częściej oferują kierowcom po kolizji usługę car-sharingu jako alternatywę dla auta zastępczego. To ciekawe rozwiązanie budzi jednak pewne kontrowersje.

System krótkoterminowego wynajmu samochodów znany jako car-sharing coraz bardziej interesuje krajowych ubezpieczycieli, którzy oferują obowiązkowe polisy OC dla kierowców. Taka usługa wybierana przez poszkodowanych zamiast samochodu zastępczego pozwala na obniżenie kosztów likwidacji szkód i zwiększenie zysków zakładu ubezpieczeń lub redukcję składek.

Ubezpieczyciele słusznie zauważyli, że wiele aut zastępczych przez większość dnia stoi bezużytecznie na parkingu. Dlatego można oczekiwać, że do pionierów w wykorzystaniu car-sharingu (Ergo Hestii oraz Warty), niebawem dołączą inne zakłady ubezpieczeń. Rodzi się jednak pytanie, jak KNF i Rzecznik Finansowy zareagują na tę zmianę.

Car-sharing nie będzie dobry dla każdego

Kluczyki do samochodu zastępczego Trudno ukryć, że kierowcy są dość mocno podzieleni przy ocenie nowego rozwiązania wdrażanego przez zakłady ubezpieczeń. Wielu poszkodowanych nie chce albo nie może skorzystać z car-sharingu zamiast samochodu zastępczego, ponieważ:

  • usługa car-sharingu na razie działa tylko w dużych miastach,
  • korzystanie z car-sharingu wymaga wykonania czynności uciążliwych dla mniej zaawansowanych informatycznie osób (m.in. instalacji odpowiedniego oprogramowania na smartfonie i przesłania skanu dokumentów - np. dowodu osobistego i prawa jazdy),
  • auta przeznaczone do krótkoterminowego wynajmu nie zawsze znajdują się w najbliższej okolicy (trzeba do nich dotrzeć na piechotę albo korzystając z systemu komunikacji miejskiej).

W związku z powyższym ubezpieczyciele nie mogą oczekiwać, że większość kierowców od razu skorzysta z opcji, która skutkuje „tańszą” likwidacją szkód. Na przeszkodzie stoją m.in. takie kwestie jak preferencje poszkodowanych kierowców i zasięg działania sieci car - sharingowych.

Zobacz także:

Na co skarżą się poszkodowani w wypadkach

Dodatkowe korzyści dla wybierających car-sharing

Dlatego ubezpieczyciele wprowadzający car - sharing w OC kuszą poszkodowanych pewnymi korzyściami finansowymi. Osoby likwidujące szkodę w Ergo Hestii przez trzy kolejne miesiące mogą spożytkować niewykorzystane środki, które ubezpieczyciel przekazał im w ramach usługi car sharing (stawka: 100 zł dziennie). Warta wprowadziła podobne rozwiązanie, które pozwala na darmowy wynajem samochodu nawet po zakończeniu likwidacji szkody komunikacyjnej.

Pomimo takich bonusów wybór car - sharingu przez poszkodowanego generuje dla zakładu ubezpieczeń mniejsze koszty niż zapewnienie samochodu zastępczego przez całą dobę - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Kierowca nie powinien być zmuszany do wybrania car-sharingu

Pomysł wprowadzenia krótkoterminowego wynajmu samochodów (car - sharingu), jako alternatywy dla zastępczego auta z OC sprawcy, na razie jest nowinką na polskim rynku. Dlatego takie instytucje jak Rzecznik Finansowy i Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze nie zajęły oficjalnego stanowiska w sprawie praktyk ubezpieczycieli.

Można przypuszczać, że instytucje czuwające nad rynkiem ubezpieczeniowym nie będą miały większych zastrzeżeń do nowej koncepcji wdrażanej przez ubezpieczycieli, o ile poszkodowane osoby nie zostaną zmuszone do wyboru car - sharingu zamiast samochodu zastępczego z OC.

Nie powinno również dojść do sprzedawania „tańszych” polis OC zapewniających poszkodowanym możliwość korzystania jedynie z car - sharingu (bez prawa do tradycyjnej alternatywy w postaci samochodu zastępczego). Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla ubezpieczonego kierowcy (ze względu na niższą stawkę), ale jednocześnie skutkowałoby dyskryminacją poszkodowanych, którzy niekoniecznie mogą i chcą skorzystać z krótkoterminowego wynajmu auta (car - sharingu).

Nadzór finansowy dążący do ujednolicenia standardów likwidacji szkód komunikacyjnych z pewnością nie pozwoli, aby car - sharing w niektórych towarzystwach był jedyną dostępną opcją dla poszkodowanych kierowców. Podobna sytuacja dotyczy również Rzecznika Finansowego - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jednoznaczna opinia nadzoru finansowego w temacie samochodu zastępczego z OC

Nie pojawiły się jeszcze żadne orzeczenia sądów dotyczące prawa poszkodowanego kierowcy do skorzystania z usługi car - sharingu. Wydaje się jednak, że obowiązywać powinny wszystkie zasady, które wcześniej sądy oraz instytucje publiczne (KNF, Rzecznik Finansowy/Rzecznik Ubezpieczonych) sformułowały w odniesieniu do wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy.

W tym kontekście warto przypomnieć, że ubezpieczyciel, decydując o przyznaniu zastępczego auta, nie powinien dyskryminować niektórych poszkodowanych, powołując się na nieprowadzenie przez nich działalności gospodarczej lub możliwość korzystania z środków komunikacji publicznej (patrz Uchwała SN z 17 listopada 2011 r. - sygn. III CZP 05/11).

Sąd Najwyższy wskazał również, że ubezpieczyciel nie może wymagać, aby poszkodowany na czas wynajmu auta zastępczego, zmieniał swój normalny sposób korzystania z samochodu - na przykład ograniczał przejeżdżany dystans (patrz uchwała SN z 22 listopada 2013 r. - sygn. akt III CZP 76/13).

Komisja Nadzoru Finansowego w swoich zaleceniach dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych (z końca 2014 r.), zwróciła uwagę na inną kwestię. Według stanowiska KNF-u okres wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy nie może zostać „sztywno” ograniczony do spodziewanego czasu naprawy pojazdu poszkodowanego kierowcy. Ubezpieczyciel musi uwzględnić rzeczywisty czas pracy warsztatu i jego ewentualne wydłużenie związane np. z dostawą dodatkowych części.

Taka zasada powinna być respektowana również przez towarzystwa ubezpieczeń proponujące car - sharing zamiast auta zastępczego - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dowiedz się więcej:

Zasady wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy wypadku

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-29

Przeciętna kolizja kosztuje ubezpieczyciela już prawie 8000 zł

W minionym roku na drogach miało miejsce stosunkowo niewiele kolizji. Znacząco wzrósł natomiast średni koszt wypadku lub stłuczki dla ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-08-23

Czy będzie nowy powód do podwyżki składek ubezpieczenia OC?

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące wyczerpywalności sum gwarancyjnych z ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy wpłynie to na wysokość składek obowiązkowych polis.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-03-14

Łatwiej dostaniemy samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku?

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy to przyczyna wielu sporów między kierowcami a ubezpieczycielem. Ostatnio Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych.

Czytaj więcej
Komentarze