Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Bezpieczna Flota PZU – program edukacyjny dla kierowców flotowych

Data publikacji: 2010-12-02

1 grudnia br. w trosce o bezpieczeństwo kierowców flotowych i kondycję ich przedsiębiorstw ruszył program edukacyjny „Bezpieczna Flota PZU”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy kierowców i obniżenie kosztów utrzymania floty samochodowej.

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym oraz magazynem „Fleet”. W szkoleniach weźmie udział ok. 3900 kierowców flotowych. Chodzi głównie o utrwalenie znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, nabycie umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych oraz pomoc w organizacji zarządzania flotami. Adresatami programu są wszystkie osoby wykorzystujące samochody firmowe, kierownicy przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych oraz służb specjalistycznych. W pierwszej edycji udział weźmie ok. 250 flot, a przeszkolonych zostanie ok. 3900 kierowców.

Parking firmowy „PZU nie tylko ubezpiecza floty samochodowe, ale również dba o bezpieczeństwo ich kierowców” – mówi Aneta Zawistowska, Dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Biurze Sprzedaży Korporacyjnej PZU. „Jedną z potencjalnych korzyści udziału w programie „Bezpieczna Flota PZU” jest poprawa znajomości zasad bezpiecznej jazdy. Dla firm ma to ogromne znaczenie z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działalności, a co za tym idzie - płynności finansowej. Odnotowujemy dużą liczbę szkód w ubezpieczeniach klientów flotowych, szczególnie dotyczy to firm transportowych i spedycyjnych. Ten niekorzystny trend znajduje odbicie w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych dla flot, które są kalkulowane na poziomie adekwatnym do wielkości i częstotliwości szkód. Z obserwacji prowadzonych od momentu uruchomienia programu wynika, że w dłuższej perspektywie firmy inwestujące w szkolenia swoich kierowców odnotowują mniej kolizji i wypadków na drogach”.

Kierowcy, którzy wezmą udział w szkoleniu „Bezpieczna Flota PZU” będą mieć możliwość poznania mocnych i słabych stron floty każdego przedsiębiorstwa i sposobów podjęcia działań podnoszących poziom bezpieczeństwa. Za praktyczną część szkoleń odpowiedzialny jest partner programu – Polskie Stowarzyszenie Motorowe. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań potrzeb szkoleniowych każdej firmy. Określa poziom bezpieczeństwa danej firmy i rekomenduje działania edukacyjno – szkoleniowe dla tych obszarów danej floty, które wymagają usprawnienia.

„Polskie Stowarzyszenie Motorowe z wielką satysfakcją rozpoczyna realizację programu „Bezpieczna Flota PZU"” – mówi Mariusz Stuszewski, Wiceprezes Zarządu PSM. „Jest to pierwszy ogólnopolski kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego poprzez podniesienie standardów bezpieczeństwa w kilkuset firmach flotowych. Jego innowacyjność polega na wielostopniowym działaniu. Począwszy od określenia poziomu bezpieczeństwa w każdej firmie, poprzez wskazanie jednego z czterech modeli działań szkoleniowych i w efekcie wskazania procedur mających na celu długofalowe czuwanie nad ograniczeniem liczby kolizji i wypadków drogowych”.

Szkolenia kierowców będą dopasowane do indywidualnych wymagań flot klientów. Zależnie od określonych przez ekspertów PZU potrzeb szkoleniowych, firma sfinansuje specjalistyczne narzędzia edukacyjne, m.in. Doskonalenie techniki jazdy, e-learning i przewodniki dla kierowców.

Szkolenia teoretyczne programu „Bezpieczna Flota PZU” zostaną przeprowadzone online za pomocą platformy e-learningowej. Jej zaletą jest wysoka efektywność ze względu na indywidualny tryb nauki i interesujący sposób zapoznawania uczestnika szkolenia z materiałem merytorycznym. Ponadto platforma umożliwia dostęp do materiałów w dogodnym dla uczestnika czasie i miejscu pobytu, swobodne kształtowanie długości sesji lekcyjnej, możliwość powtórek oraz zastosowanie polekcyjnych testów wiedzy i egzaminu końcowego.

Zajęcia praktyczne odbywać się będą na profesjonalnie przygotowanym autodromie. Kierowcy będą mogli ćwiczyć hamowanie przy różnych prędkościach i przy obniżonej przyczepności, jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych, ćwiczenia podsterowności i nadsterowności pojazdu. Największą atrakcją szkoleń będzie możliwość skorzystania z symulatora dachowania, przy pomocy którego można przeżyć symulację wypadku w bezpiecznych warunkach.

Patronem medialnym programu „Bezpieczna Flota PZU” jest magazyn „Fleet”.

„Od zawsze, jeszcze przy okazji poprzednich projektów współtworzonych wspólnie z PSM-em i PZU, byliśmy zaangażowani w działania związane z poprawą bezpieczeństwa kierowców firmowych. Dlatego z ogromną satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie do udziału w tak dużym projekcie, jakim jest Bezpieczna Flota PZU. Wierzymy, że działanie tak poważnych i doświadczonych organizatorów, jakimi są PZU i PSM, przy współudziale magazynu Fleet, podniesie świadomość konieczności szkoleń, a jednocześnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wśród kierowców firmowych” – powiedziała Małgorzata Mikołajczyk, Prezes Zarządu Fleet Meetings, wydawcy „Fleet”.

Program „Bezpieczna Flota PZU” będzie realizowany w największych miastach Polski: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław do końca 2011 roku.

Inicjatywa PZU na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego finansowana jest z funduszu prewencyjnego spółki. Jest to kolejny program, realizowany przez ubezpieczyciela każdego roku. W ostatnich latach na liście podobnych przedsięwzięć znalazły się m.in. kampanie społeczne propagujące bezpieczeństwo na drogach skierowane do szerokiej rzeczy odbiorców: „Użyj wyobraźni” (2009 r.), „Resztę opowiem jak wrócę” (2008 r.) i „Stop wariatom drogowym” (2005-2006 r.). W ramach poprawy bezpieczeństwa drogowego Grupa PZU od lat współpracuje także z Komendą Główną Policji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Tagi:

Komentarze

2011-04-02 23:14

d

bezpieczna flota czyli jak zarabia Stuszewski