Strona główna  |  Wiadomości  |  Bezpieczna Flota PZU – program edukacyjny dla kierowców flotowych

Bezpieczna Flota PZU – program edukacyjny dla kierowców flotowych

Data publikacji: 2010-12-02
1 grudnia br. w trosce o bezpieczeństwo kierowców flotowych i kondycję ich przedsiębiorstw ruszył program edukacyjny „Bezpieczna Flota PZU”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy kierowców i obniżenie kosztów utrzymania floty samochodowej.

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym oraz magazynem „Fleet”. W szkoleniach weźmie udział ok. 3900 kierowców flotowych. Chodzi głównie o utrwalenie znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, nabycie umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych oraz pomoc w organizacji zarządzania flotami. Adresatami programu są wszystkie osoby wykorzystujące samochody firmowe, kierownicy przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych oraz służb specjalistycznych. W pierwszej edycji udział weźmie ok. 250 flot, a przeszkolonych zostanie ok. 3900 kierowców.

Parking firmowy „PZU nie tylko ubezpiecza floty samochodowe, ale również dba o bezpieczeństwo ich kierowców” – mówi Aneta Zawistowska, Dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Biurze Sprzedaży Korporacyjnej PZU. „Jedną z potencjalnych korzyści udziału w programie „Bezpieczna Flota PZU” jest poprawa znajomości zasad bezpiecznej jazdy. Dla firm ma to ogromne znaczenie z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działalności, a co za tym idzie - płynności finansowej. Odnotowujemy dużą liczbę szkód w ubezpieczeniach klientów flotowych, szczególnie dotyczy to firm transportowych i spedycyjnych. Ten niekorzystny trend znajduje odbicie w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych dla flot, które są kalkulowane na poziomie adekwatnym do wielkości i częstotliwości szkód. Z obserwacji prowadzonych od momentu uruchomienia programu wynika, że w dłuższej perspektywie firmy inwestujące w szkolenia swoich kierowców odnotowują mniej kolizji i wypadków na drogach”.

Kierowcy, którzy wezmą udział w szkoleniu „Bezpieczna Flota PZU” będą mieć możliwość poznania mocnych i słabych stron floty każdego przedsiębiorstwa i sposobów podjęcia działań podnoszących poziom bezpieczeństwa. Za praktyczną część szkoleń odpowiedzialny jest partner programu – Polskie Stowarzyszenie Motorowe. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań potrzeb szkoleniowych każdej firmy. Określa poziom bezpieczeństwa danej firmy i rekomenduje działania edukacyjno – szkoleniowe dla tych obszarów danej floty, które wymagają usprawnienia.

„Polskie Stowarzyszenie Motorowe z wielką satysfakcją rozpoczyna realizację programu „Bezpieczna Flota PZU"” – mówi Mariusz Stuszewski, Wiceprezes Zarządu PSM. „Jest to pierwszy ogólnopolski kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego poprzez podniesienie standardów bezpieczeństwa w kilkuset firmach flotowych. Jego innowacyjność polega na wielostopniowym działaniu. Począwszy od określenia poziomu bezpieczeństwa w każdej firmie, poprzez wskazanie jednego z czterech modeli działań szkoleniowych i w efekcie wskazania procedur mających na celu długofalowe czuwanie nad ograniczeniem liczby kolizji i wypadków drogowych”.

Szkolenia kierowców będą dopasowane do indywidualnych wymagań flot klientów. Zależnie od określonych przez ekspertów PZU potrzeb szkoleniowych, firma sfinansuje specjalistyczne narzędzia edukacyjne, m.in. Doskonalenie techniki jazdy, e-learning i przewodniki dla kierowców.

Szkolenia teoretyczne programu „Bezpieczna Flota PZU” zostaną przeprowadzone online za pomocą platformy e-learningowej. Jej zaletą jest wysoka efektywność ze względu na indywidualny tryb nauki i interesujący sposób zapoznawania uczestnika szkolenia z materiałem merytorycznym. Ponadto platforma umożliwia dostęp do materiałów w dogodnym dla uczestnika czasie i miejscu pobytu, swobodne kształtowanie długości sesji lekcyjnej, możliwość powtórek oraz zastosowanie polekcyjnych testów wiedzy i egzaminu końcowego.

Zajęcia praktyczne odbywać się będą na profesjonalnie przygotowanym autodromie. Kierowcy będą mogli ćwiczyć hamowanie przy różnych prędkościach i przy obniżonej przyczepności, jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych, ćwiczenia podsterowności i nadsterowności pojazdu. Największą atrakcją szkoleń będzie możliwość skorzystania z symulatora dachowania, przy pomocy którego można przeżyć symulację wypadku w bezpiecznych warunkach.

Patronem medialnym programu „Bezpieczna Flota PZU” jest magazyn „Fleet”.

„Od zawsze, jeszcze przy okazji poprzednich projektów współtworzonych wspólnie z PSM-em i PZU, byliśmy zaangażowani w działania związane z poprawą bezpieczeństwa kierowców firmowych. Dlatego z ogromną satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie do udziału w tak dużym projekcie, jakim jest Bezpieczna Flota PZU. Wierzymy, że działanie tak poważnych i doświadczonych organizatorów, jakimi są PZU i PSM, przy współudziale magazynu Fleet, podniesie świadomość konieczności szkoleń, a jednocześnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wśród kierowców firmowych” – powiedziała Małgorzata Mikołajczyk, Prezes Zarządu Fleet Meetings, wydawcy „Fleet”.

Program „Bezpieczna Flota PZU” będzie realizowany w największych miastach Polski: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław do końca 2011 roku.

Inicjatywa PZU na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego finansowana jest z funduszu prewencyjnego spółki. Jest to kolejny program, realizowany przez ubezpieczyciela każdego roku. W ostatnich latach na liście podobnych przedsięwzięć znalazły się m.in. kampanie społeczne propagujące bezpieczeństwo na drogach skierowane do szerokiej rzeczy odbiorców: „Użyj wyobraźni” (2009 r.), „Resztę opowiem jak wrócę” (2008 r.) i „Stop wariatom drogowym” (2005-2006 r.). W ramach poprawy bezpieczeństwa drogowego Grupa PZU od lat współpracuje także z Komendą Główną Policji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-21

Ubezpieczenie od przepięć – jak chroni dom i mieszkanie?

Trudno sobie obecnie wyobrazić dom bez choćby jednego urządzenia elektrycznego. Tymczasem nawet małe przepięcie może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Na szczęście proste i tanie ubezpieczenie...

Czytaj więcej
Komentarze
d
2011-04-02 23:14
bezpieczna flota czyli jak zarabia Stuszewski
odpowiedz