Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl - kwiecień 2017: polisy OC przestały drożeć!

Barometr Ubea.pl - kwiecień 2017: polisy OC przestały drożeć!

Data publikacji: 2017-05-08
Dane z kwietnia 2017 r. są bardzo optymistyczne dla kierowców. W tym miesiącu składki OC przestały w końcu rosnąć.

Kwietniowe dane porównywarki Ubea.pl są dość zaskakujące, ale bardzo pozytywne dla polskich kierowców. Po sprawdzeniu średnich składek, jakie ubezpieczyciele proponowali tysiącom użytkowników Ubea.pl okazało się, że koszty ubezpieczeń OC przestały wreszcie wzrastać.

Cena OC - kwiecień 2017 Co więcej w kwietniu br. odnotowano nawet niewielkie spadki średnich składek za OC (u pięciu ubezpieczycieli). Na razie nie wiemy jednak, czy jest to zapowiedź dłuższego trendu.

Wartość barometru cenowego z kwietnia 2017 r. = 110 ↘ (wynik z poprzedniego miesiąca: 112 ↗)

Komentarz Ubea.pl:

Jeżeli przyjmiemy styczeń 2017 r. za okres wyjściowy w naszej analizie (wartość barometru cenowego = 100), to okaże się, że spory wzrost średniej składki miał miejsce w lutym. Przeciętna składka OC oferowana kierowcom używającym kalkulatora OC Ubea.pl wzrosła wtedy o 9% (do 1824 zł). To oznaczało zmianę barometru cenowego do 109 (patrz poniższy wykres).

W marcu 2017 roku analizowany wskaźnik znów się zwiększył (do 112), ale tym razem zmiana była już mniejsza. Kwiecień przyniósł natomiast spadek barometru cenowego do wartości 110 (przeciętna składka = 1833 zł).

Barometr cen OC Ubea.pl „To oznacza, że obowiązkowe polisy OC dla kierowców były średnio o 10% droższe niż na początku 2017 roku” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Na razie stosunkowo trudno jest wyjaśnić przyczyny niewielkiego spadku składek za OC, jaki został odnotowany w kwietniu 2017 r. Niewykluczone, że ubezpieczyciele postanowili na jakiś czas przerwać podwyżki, bo kierowcy coraz częściej skarżą się do UOKiK-u oraz Rzecznika Finansowego.

„Możliwe jest też, że koszty likwidacji szkód komunikacyjnych w I kw. 2017 roku, których jeszcze nie znamy, pozwoliły ubezpieczycielom na okresowe wstrzymanie podwyżek za OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź ranking Ubea.pl i dowiedz się, który ubezpieczyciel w kwietniu 2017 r. oferował najtańsze polisy OC

Źródło barometru: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2019 r.

Ponownie sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia cena OC dla kierowców. Tym razem właścicieli aut czeka miła niespodzianka cenowa.

Czytaj więcej
Komentarze