Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny ubezpieczenia OC w lipcu 2019 r.

Barometr Ubea.pl: ceny ubezpieczenia OC w lipcu 2019 r.

Data publikacji: 2019-08-06
Czerwiec przyniósł dość wyraźny spadek średniej składki ubezpieczenia OC. Sprawdziliśmy, czy taka sytuacja powtórzyła się w lipcu.

Półroczny bilans zmian cenowych na rynku obowiązkowego OC był jednoznaczny. Informacje porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdziły bowiem, że od stycznia do czerwca 2019 r. średnia składka OC oferowana przez Internet spadła o 13%.

Cena OC - lipiec 2019 Po przeanalizowaniu danych Ubea.pl z lipca br. okazało się, że sytuacja na rynku obowiązkowych polis OC nieco się skomplikowała. Informacje pochodzące z ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji internautów wskazują, że obowiązkowe polisy nieco podrożały w pierwszym miesiącu wakacji.

Wartość barometru cenowego z lipca 2019 r. = 90↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 87↘)

Sprawdź także lipcowy ranking ubezpieczeń OC, AC i NNW

Komentarz ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Lipcowy barometr Ubea.pl opiera się na dokładnie takich samych założeniach, jak wcześniejsze odsłony tej analizy. Eksperci porównywarki Ubea.pl znów wzięli pod uwagę średnią składkę ubezpieczeń OC oferowanych w kalkulatorze online przez dziewięć analizowanych firm i marek ubezpieczeniowych.

Podstawą analizy była średnia składka OC wyliczona łącznie dla tych dziewięciu ubezpieczycieli.

Taka przeciętna cena polisy OC oferowanej przez Internet wyniosła w lipcu 1466 zł. Był to wynik bardzo zbliżony do wartości odnotowanych w lutym 2019 r. (1465 zł) oraz maju 2019 r. (1459 zł) - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr cen ubezpieczenia OC Lipcowa średnia składka OC równocześnie wyniosła 90% analogicznego wyniku ze stycznia (1624 zł), który stanowi punkt odniesienia dla całego bieżącego roku. Właśnie dlatego poziom barometru cenowego Ubea.pl w lipcu to 90. Identyczny wynik odnotowano również w lutym oraz maju 2019 r.

Oczywiście nie oznacza to, że poszczególne zakłady ubezpieczeń w lipcu wyceniały obowiązkową ochronę dokładnie tak samo jak dwa miesiące oraz pięć miesięcy wcześniej - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, dlaczego ceny OC są coraz bardziej zróżnicowane

Czy w sierpniu wrócą obniżki składek OC?

Eksperci porównywarki Ubea.pl już wcześniej sugerowali, że czerwcowy spadek średniej składki OC nie przesądza o kontynuacji obniżek w kolejnych miesiącach. Lipcowe dane wskazują, że takie ostrożne podejście było jak najbardziej uzasadnione.

Trudno bowiem liczyć na trwały spadek wartości odszkodowań z OC komunikacyjnego, który zachęciłby zakłady ubezpieczeń do dalszego obniżania składek za obowiązkowe polisy. O wyraźnym zmniejszeniu rentowności takich ubezpieczeń nie ma natomiast mowy, bo nad sytuacją rynkową czuwa KNF - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2019 r. (1624 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2019 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2019 r.

Ponownie sprawdziliśmy, jak zmieniała się średnia cena OC dla kierowców. Tym razem właścicieli aut czeka miła niespodzianka cenowa.

Czytaj więcej
Komentarze