Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2020 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2020 r.

Data publikacji: 2020-09-08
Lipcowy spadek cen OC rozbudził nadzieje na większe obniżki. Sprawdzamy, czy w sierpniu 2020 r. obowiązkowe ubezpieczenia OC faktycznie potaniały.

Lipcowa obniżka średniej składki OC była dość znacząca. Pomimo tej zmiany i wcześniejszych spadków, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracali uwagę, że w sierpniu obniżki cen OC niekoniecznie muszą się powtórzyć.

Cena OC - sierpień 2020></img>
<p>Na niekorzyść scenariusza zakładającego dalsze spadki działała między innymi inflacja. Warto również pamiętać o pogorszeniu wyników finansowych ubezpieczycieli na początku bieżącego roku. Dzięki najnowszej analizie ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl można dowiedzieć się, <strong>czy w sierpniu trend dotyczący składek OC faktycznie zmienił swój kierunek</strong>.</p>
<p><strong>Poziom barometru cenowego z sierpnia 2020 r. = 97↗</strong> (wynik dla poprzedniego miesiąca: 96↘) </p>
<p><strong>Spis treści:</strong></p>
<ol>
<li><a href=Jak powstaje barometr OC?
 • Czy w sierpniu ceny OC spadły?
 • Jak powstaje barometr OC?

  Analitycy Ubea.pl przed prezentacją wyników ze swojego barometru cenowego każdorazowo przypominają zasady jego przygotowywania. Warto zatem jeszcze raz powtórzyć, że wspomniane badanie opiera się na ponad 100 000 wyników anonimowych kalkulacji kierowców korzystających z kalkulatora OC Ubea.pl. Te dane po podsumowaniu służą do wyznaczenia średniej składki OC oferowanej przez Internet.

  Aktualnie taka analiza uwzględnia siedmiu ubezpieczycieli współpracujących z Ubea.pl:

  • Link4,
  • Benefia,
  • Aviva,
  • Proama,
  • Wiener,
  • UNIQA
  • Generali.

  Po każdorazowym obliczeniu średniej ceny obowiązkowych polis z danego miesiąca eksperci Ubea.pl porównują ją do wyniku notowanego na początku danego roku. Styczniowa składka OC służy bowiem jako punkt odniesienia i poziom barometru równy 100 - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

  Czy w sierpniu ceny OC spadły?

  Barometr OC - sierpień 2020 Po wykonaniu odpowiednich obliczeń można stwierdzić, że w sierpniu 2020 r. średnia składka OC oferowana przez ubezpieczycieli współpracujących z Ubea.pl wyniosła 1302 zł. Oznaczało to niewielki wzrost względem analogicznego wyniku notowanego w lipcu br. (1294 zł).

  Sierpniowy wynik stanowił równocześnie 97% wartości dotyczącej stycznia 2020 r. Właśnie dlatego na wykresie ostatni poziom barometru cenowego wynosi 97. Oznacza to, że w stosunku do stycznia br. średnia cena OC dla kierowców spadła o mniej więcej 3%.

  Realna obniżka składek była większa ze względu na inflację, która utrzymuje się pomimo kryzysu. Inflacja jest jednym z czynników, które w kolejnych miesiącach będą zniechęcać ubezpieczycieli do ewentualnych obniżek cen OC - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

  Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl:

  Analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2020 r. (1345 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2020 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

  O autorze
  Andrzej Prajsnar
  Andrzej Prajsnar
  Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
  Podobne artykuły
  komunikacja
  Ubezpieczenie samochodu
  2021-11-07

  Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

  Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

  Czytaj więcej
  komunikacja
  Ubezpieczenie samochodu
  2021-09-08

  Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

  Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

  Czytaj więcej
  komunikacja
  Ubezpieczenie samochodu
  2021-08-12

  Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

  W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

  Czytaj więcej
  Komentarze