Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2017 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2017 r.

Data publikacji: 2017-09-05
Sprawdziliśmy ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC w sierpniu 2017. Czy ponownie było widać wzrosty składek?

Wartość barometru cenowego z sierpnia 2017 r. = 120 ↑ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 115 ↗)

Barometr OC - sierpień 2017 Komentarz ekspertów Ubea.pl:

Lipiec bieżącego roku przyniósł dość niejednoznaczne informacje dla kierowców. W pierwszym miesiącu wakacji przeciętne składki za OC komunikacyjne wzrosły o mniej więcej 2,4%. Optymiści mogli jednak argumentować, że taka podwyżka jest minimalna i znacząco nie zmienia sytuacji kierowców.

Ocena danych z sierpnia 2017 r. może być już bardziej jednoznaczna. Szacunki Ubea.pl wskazują bowiem, że miało miejsce przyspieszenie tempa podwyżek składki za obowiązkowe polisy OC - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dane porównywarki Ubea.pl mówią, że w drugim miesiącu wakacji wartość barometru cenowego dla polis OC wynosiła 120 (patrz wykres obok). Taki wynik oznacza wzrost przeciętnego kosztu polis OC o 20% w stosunku do stycznia 2017 r.

Warto przypomnieć, że przeciętny poziom składki proponowany użytkownikom porównywarki Ubea.pl w styczniu 2017 r. (1666 zł) stanowi punkt wyjściowy dla dalszych analiz (wartość barometru cenowego = 100). Dane z sierpnia br. wskazują, że przeciętna składka OC wyliczana przez internautów w ramach kalkulatora ubezpieczeń Ubea.pl wyniosła już 1993 zł.

Barometr cen OC Przekroczenie poziomu 2000 zł dla przeciętnej składki OC obliczanej w kalkulatorze Ubea.pl niestety wydaje się tylko kwestią czasu. Wzrosty odnotowane w trakcie kilku poprzednich miesięcy (patrz poniższy wykres) wskazują bowiem, że ubezpieczyciele nie zrezygnowali ze stopniowego podwyższania składek. Wzrostowy trend w składkach polis OC znów zaczął być widoczny po stabilizacji trwającej od kwietnia do czerwca 2017 r.

Sumarycznym efektem podwyżek może być roczny wzrost kosztów OC nawet o 30% - 35%. Scenariusz zakładający wzrost składek za polisy OC o jedną trzecią w 2017 roku stał się bardziej prawdopodobny po likwidacji zwolnienia z podatku VAT dla niektórych usług nabywanych przez ubezpieczycieli (m.in. naprawy samochodów).

Niestety wszystko wskazuje na to, że kierowcy, zamiast zapowiadanych regulacji obniżających koszt OC, doczekali się innej zmiany przepisów, która dodatkowo podwyższy składki obowiązkowych ubezpieczeń - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, który ubezpieczyciel proponował najtańsze OC w sierpniu

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze
Warmiak
2017-10-04 20:40
IP: 46.76.x.x
Złodzieje
odpowiedz
Warmiak
2017-10-04 20:39
IP: 46.76.x.x
Jakim prawem płacić trzeba kwartalnie za ubezpieczenie samochodu 594 złote chociazby po niewielkiej kraksie stłuczce.Może ktoś wyjaśni.
odpowiedz
Ubea.pl
2017-10-05 08:21
IP: 81.190.x.x
Ostateczna cena ubezpieczenia OC zależy od bardzo wielu czynników. Szkodowość jest jednak jednym z tych najważniejszych. Problem jest taki, że ubezpieczyciele sprawdzają, czy z ubezpieczenia OC były w ostatnim czasie zgłaszane jakieś szkody, ale nie patrzą już na ich wielkość. Dlatego właśnie nawet niewielka stłuczka skutkuje dużym wzrostem składki. Poszczególni ubezpieczyciele stosują jednak różne tabele zwyżek i zniżek, dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić w porównywarce OC https://kalkulator.ubea.pl , kto będzie miał dla nas najlepszą ofertę.
odpowiedz