Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2020 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2020 r.

Data publikacji: 2020-11-09
We wrześniu przeciętna cena polis OC wróciła do poziomu z początku 2020 r. Czy w październiku polscy kierowcy mogli cieszyć się z obniżek składek ubezpieczenia?

Barometr porównywarki Ubea.pl dotyczący września 2020 r. sygnalizował powrót średnich cen polis dla kierowców do poziomu ze stycznia (wynik = 100). Była to już druga taka sytuacja w bieżącym roku. Właśnie dlatego można stwierdzić, że jak dotąd wyraźny trend cenowy dotyczący obowiązkowego OC nie był widoczny. Warto sprawdzić, co na temat cen OC mówią dane z października 2020 r.

Poziom barometru cenowego z października 2020 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↗)

Spis treści:

  1. Barometr OC Ubea.pl – jak jest tworzony?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie OC w październiku?

Barometr OC Ubea.pl – jak jest tworzony?

Barometr OC - październik 2020 Comiesięczny barometr cenowy porównywarki Ubea.pl zawsze opiera się na tych samych zasadach. Tym niemniej, warto wyjaśnić, od czego zależą wyniki, które analitycy Ubea.pl regularnie przedstawiają na wykresie. Mianowicie, wspomniani specjaliści co miesiąc obliczają średnią składkę OC oferowaną internautom. Jest to średni wynik z ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez rzeczywistych właścicieli aut na Ubea.pl.

Taka średnia wartość z każdego miesiąca jest odnoszona do przeciętnej składki OC, którą w identyczny sposób obliczono dla stycznia danego roku.

W przypadku 2020 roku składkowym punktem odniesienia jest wynik 1345 zł. Wyznacza on dla tegorocznego barometru bazowy poziom wskazań równy 100 - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w październiku?

Po sprawdzeniu danych z października 2020 r. okazało się, że średnia cena OC była bliska styczniowemu wynikowi. Wyniosła ona około 99% analogicznej składki OC obliczonej w styczniu 2020 r. Dlatego październikowy poziom barometru OC wynosi 99.

Sprawdź też, ile średnio kosztuje OC dla Hyundaia

Taki wynik nie zmienia wcześniejszego wniosku dotyczącego względnej stabilizacji cen obowiązkowych polis OC. Wydaje się, że na ograniczenie skali podwyżek (mimo inflacji) mogły wpłynąć dobre wyniki zakładów ubezpieczeń po pierwszym półroczu. Przez sześć miesięcy bieżącego roku towarzystwa ubezpieczeniowe zarobiły bowiem na OC dla kierowców około 495 mln zł.

Cena OC - październik 2020

Analogiczny zysk techniczny z minionego roku (I - VI 2019 r.) był nieco wyższy, gdyż wynosił 511 mln zł. Tym niemniej, tegoroczny wynik można uznać za bardzo dobry w warunkach recesji. Niebawem ubezpieczyciele mogą jednak bardziej odczuć zaległości składkowe kierowców - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2020 r. (1345 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2020 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze