Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2021 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2021 r.

Data publikacji: 2021-06-09
W kwietniu 2021 r. przeciętny koszt obowiązkowego OC był taki sam, jak miesiąc wcześniej. Czy w maju ceny OC również były stabilne?

Dane z barometru Ubea.pl wskazują, że kwiecień przyniósł stabilizację średniego kosztu ubezpieczeń OC. Z tej zmiany raczej nie mogą być zadowolone osoby, które spodziewały się kontynuacji spadków widocznych w lutym i marcu bieżącego roku.

Barometr Ubea.pl jest comiesięcznym badaniem, na podstawie którego można łatwo zweryfikować, czy pewne zmiany przekształcają się w trendy. Warto zatem sprawdzić, czy maj, jako drugi miesiąc z rzędu, przyniósł stabilizację średniego kosztu polis OC dla kierowców.

Spis treści

  1. Jak powstaje barometr OC Ubea.pl?
  2. Czy w maju ceny OC spadły?

Poziom barometru cenowego z maja 2021 r. = 94↔ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 94↔)

Jak powstaje barometr OC Ubea.pl?

Samochód - barometr OC maj 2021 Porównania dotyczące kolejnych miesięcy, a nawet lat, mocno ułatwia fakt, że barometr cenowy Ubea.pl jest cały czas przygotowywany według tych samych zasad. Przeciętna składka OC jest obliczana na podstawie ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji internautów z każdego miesiąca.

Kierowcy porównujący koszt OC w popularnych towarzystwach pomagają nam w sposób anonimowy badać zmiany cenowe na rynku. Później wyniki ich kalkulacji są uśredniane i tworzą wynik dotyczący wszystkich ubezpieczycieli - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy w maju ceny OC spadły?

Barometr OC - maj 2021 Po wykonaniu wcześniej wspomnianych obliczeń okazało się, że w maju 2021 r. przeciętny koszt ubezpieczenia OC oferowanego za pośrednictwem Ubea.pl wyniósł 1170 zł. Bardzo podobne wyniki odnotowano dla marca (1171 zł) oraz kwietnia (1167 zł).

Majowy wynik po porównaniu do wartości dotyczącej stycznia 2021 r. (1243 zł) i zaokrągleniu wyniósł 94%, czyli tyle samo co w marcu i kwietniu. To tłumaczy, dlaczego na wykresie jest widoczna taka, a nie inna wartość barometru cenowego. Trzeba podkreślić, że w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli również nie odnotowano znaczących zmian cenowych względem marca i kwietnia 2021 r.

Na razie nie można jeszcze przesądzać, czy miejsce dla cenowych obniżek się już skończyło. Bardziej jednoznaczne wnioski będą możliwe po podsumowaniu bieżącego kwartału - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze