Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2017 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2017 r.

Data publikacji: 2017-06-06
W maju ceny OC w porównaniu z kwietniem nieznacznie wzrosły. Są jednak duże szanse na to, że w najbliższych miesiącach składki ubezpieczeń OC zmniejszą się.

Maj 2017 roku to kolejny miesiąc, w którym porównywarka Ubea.pl sprawdziła poziom składek za ubezpieczenia OC. Tym razem zmiana barometru cenowego była dodatnia. To oznacza, że po miesięcznej przerwie znów nastąpiły podwyżki składek za obowiązkowe ubezpieczenia dla kierowców. Warto sprawdzić, czy majowe wzrosty były duże.

Cena OC - maj 2017 Wartość barometru cenowego z maja 2017 r. = 113 ↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 110 ↘)


Komentarz Ubea.pl:

Kwietniowa obniżka średniej składki ubezpieczeń OC, mogła rozbudzić nadzieje wielu kierowców. Nasze wyniki z maja 2017 r. niestety wskazują, że poprzedni miesiąc dla rynku polis OC upłynął pod znakiem niewielkich podwyżek.

Wartość barometru cenowego Ubea.pl dla maja 2017 r. wynosi 113. Taki wynik oznacza miesięczny wzrost składek o 2,5% (względem kwietnia) i średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC o 13% wyższy niż w styczniu 2017 r.

Warto przypomnieć, że dla naszych analiz to właśnie styczeń 2017 r. jest punktem wyjściowym (wartość barometru = 100) - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Poziom cen składek ubezpieczeń OC Po kolejnych zmianach (tzn. obniżce składek w kwietniu i majowej podwyżce), przeciętny koszt ubezpieczeń OC dla kierowców jest zbliżony do wyników z marca br. Niestety na razie nie wiemy, czy majowa zmiana zapowiada dłuższy trend wzrostowy.

Wyniki ubezpieczycieli z I kw. 2017 r. wskazują, że tempo podwyżek w OC powinno spaść. Według danych KNF-u, zakładom ubezpieczeń od początku stycznia do końca marca udało się wypracować niewielki zysk techniczny na sprzedaży polis OC (+0,09 mld zł). To pierwszy dodatni wynik kwartalny od długiego czasu.

Nawet jeśli podwyżki składek za OC rzeczywiście zwolnią albo zupełnie się zatrzymają, to większość kierowców nadal będzie niezadowolona. Trudno się temu dziwić, gdyż dwa lata wcześniej składki płacone przez wielu posiadaczy samochodów były o 60% - 80% niższe.

Nadzieją dla kierowców są zapowiadane zmiany prawne, które mają doprowadzić do obniżenia składek za OC (m.in. poprzez standaryzację wypłacanych zadośćuczynień).

Wyniki dla minionego roku niestety sugerują, że trudno liczyć na obniżki składek wynikające ze spadku liczby stłuczek i wypadków - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, ile będzie wynosiła najniższa składka Twojego ubezpieczenia OC, AC lub NNW >

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze