Majowy spadek średniej składki OC na pewno mógł wydawać się nieoczekiwany. Chodzi o fakt, że taka ujemna zmiana przeciętnego kosztu polis OC miała miejsce w warunkach wysokiej inflacji. Nie można również zapominać o zapowiadanym jeszcze na ten rok wprowadzeniu rekomendacji KNF-u dotyczącej likwidacji szkód komunikacyjnych (głównie z OC). Ze względu na prokonsumencki charakter wspomnianej rekomendacji, wzrost kosztów ponoszonych przez ubezpieczycieli w ramach OC wydaje się praktycznie pewny. Warto sprawdzić, czy czerwcowe dane Ubea.pl nadal wskazywały na zaskakujący w obecnych warunkach spadek kosztów OC.
Poziom barometru cenowego z czerwca 2022 r. = wzrost o 4,5% względem maja 2022 roku i wzrost o 7,6% względem czerwca 2021 r.
Spis treści:
Czerwcową podwyżkę potwierdza duża liczba kalkulacji
Już pierwszy rzut oka na poniższy wykres upewnia nas, że w czerwcu 2022 r. przeciętny koszt polis OC znacząco wzrósł. Informacje Ubea.pl na temat tej zmiany wydają się wiarygodne, gdyż podobnie jak w poprzednich miesiącach bazują one na ponad 100 000 anonimowych i rzeczywistych kalkulacji internautów. Dzięki wynikom wyliczeń w kalkulatorze OC, które samodzielnie przeprowadzają kierowcy, można ustalić średnią składkę obowiązkowych ubezpieczeń OC z danego miesiąca. Od niedawna taka przeciętna cena OC jest na potrzeby barometru podawana tylko w postaci kwotowej - bez odnoszenia jej do styczniowej wartości stanowiącej wyjściowy poziom barometru (100). „Nowy system prezentacji naszych danych może być bardziej przejrzysty dla wielu osób” - uważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Drożeją nie tylko polisy OC z najniższej półki cenowej ...
Najnowsze dane Ubea.pl potwierdzają, że majowy, spory spadek średniego kosztu OC był jednorazowym odchyleniem, a nie zapowiedzią spadkowego trendu. W czerwcu bieżącego roku odnotowano bowiem średnią składkę OC na poziomie 1289 zł. To drugi najwyższy wynik z ostatnich 12 miesięcy. Czerwcowy odczyt sygnalizuje też drugi największy miesięczny wzrost kosztu OC (+4,5%) z poprzednich 12 miesięcy. Znamienny jest fakt, że w czerwcu wzrosły składki wszystkich badanych polis OC - nie tylko tych najtańszych. W ujęciu rocznym (czerwiec 2021 r. - czerwiec 2022 r.) obowiązkowe ubezpieczenia podrożały natomiast o 7,6%. Oznacza to możliwość częściowego zrekompensowania wpływu inflacji. „Dane KNF z I kw. 2022 r. sugerują jednak, że w celu zachowania dotychczasowej zyskowności polis OC, ubezpieczyciele muszą szybciej podnosić składki” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.