Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile kosztuje OC Tesli?

Ile kosztuje OC Tesli?

Data publikacji: 2022-05-10
Samochody marki Tesla są coraz bardziej popularne w Polsce. Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje OC Tesli.

Samochody elektryczne wciąż nie są dominującym typem pojazdów w Polsce. Można przypuszczać, że jeszcze przez długie lata pojazdy spalinowe będą utrzymywały palmę pierwszeństwa w naszym kraju. Niemniej jednak, rynek samochodów elektrycznych w Polsce zasługuje na uwagę. Jedną z przyczyn jest bardzo szybki rozwój wspomnianego rynku. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w ciągu zaledwie czterech miesięcy 2021 r. (wrzesień - grudzień) liczba elektrycznych samochodów w Polsce wzrosła z 29 820 do 38 001. Ten imponujący wzrost sprawia, że coraz częściej poszukiwane jest OC samochodu elektrycznego. Jedną z najpopularniejszych marek samochodów elektrycznych w Polsce pozostaje Tesla (np. Tesla Model S). Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego na przykładzie modeli samochodów marki Tesla.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Ubezpieczenie auta elektrycznego - czy są jakieś różnice w ochronie?

Ubezpieczenie samochodów z napędem elektrycznym wciąż pozostaje w naszym kraju nowinką finansową. Warto zatem odpowiedzieć na często zadawane pytanie dotyczące zakresu ochrony w ramach samego OC dla właściciela pojazdu elektrycznego, pakietu OC i AC lub jednego z większych pakietów (np. OC AC Assistance lub OC AC Assistance NNW). Na całe szczęście, właściciel Tesli lub innego samochodu elektrycznego nie musi się martwić, że ochrona z OC będzie inna niż w przypadku pozostałych aut. "Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje bowiem, że parametry samochodu związane np. z rodzajem spalanego paliwa nie powinny mieć wpływu na zakres ubezpieczenia OC" - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osobną kwestią pozostaje wysokość składki OC, która musi zapłacić właściciel samochodu elektrycznego. Na całe szczęście, ceny ubezpieczenia OC dotyczącego aut elektrycznych znacząco nie różnią się od stawek dla spalinowych odpowiedników. Potwierdziła to chociażby niedawna analiza ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl (zobacz artykuł pod tytułem: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego będzie drogie?). Zatem OC Tesli nie powinno kosztować dużo więcej niż obowiązkowe ubezpieczenie dla auta spalinowego o podobnej mocy (przeliczonej na kilowaty). W przypadku "elektryków", pojemność silnika jako nieistniejący parametr oczywiście nie ma wpływu na składkę OC. "Inne zasady obliczania składki dotyczą oczywiście autocasco dla właścicieli elektrycznych aut. Warto bowiem pamiętać, że ubezpieczenie AC pod względem rocznej składki jest mocno uzależnione od wartości samochodu" - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tesla biała

Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego - przykład

Nasz artykuł powinien odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje OC samochodów elektrycznych (na przykładzie Tesli). Warto zatem zaprezentować przykładowe obliczenia z kalkulatora Ubea.pl, które dotyczą OC, OC i AC oraz OC i NNW. W naszym przykładzie, ubezpieczane auto elektryczne to Tesla Model S (Tesla Model S 75 rok 2020, 320 KM/235 kW). Właściciel czarnej Tesli potrzebuje ochrony w ramach obowiązkowego OC od 20 maja 2022 r. Ten warszawski lekarz mieszkający na Żoliborzu urodził się w 1975 roku, a prawo jazdy uzyskał 20 lat później. Jego składka OC jest dość niska, ponieważ ostatni wypadek spowodował osiem lat temu. Warto też wspomnieć, że posiadacz Tesli to żonaty mężczyzna i ojciec jednego dziecka w wieku 17 lat. "Przykładowy właściciel auta użytkuje go tylko prywatnie, a za granicą jako kierowca przebywa nie dłużej niż 2 miesiące rocznie. Prognozowany przebieg, jaki osiąga auto elektryczne to 10 000 km/rok" - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po uwzględnieniu przykładowych założeń okazuje się, że najtańsze ubezpieczenie OC dla posiadacza Tesli kosztuje 1197 zł. Cena OC Tesli od pozostałych ubezpieczycieli wyniosła ok. 1200 zł - 1300 zł. Dla pakietu OC + NNW, najbardziej atrakcyjna cena rocznej ochrony to 1207 zł. Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl podpowiada również najniższe składki OC + AC. W przypadku pierwszego autocasco dotyczącego wspomnianego auta, cena za pakiet OC + AC kształtuje się na minimalnym poziomie 3523 zł. Warto jednak pamiętać, że zostały uwzględnione założenia zwiększające zakres ochrony (tzn. wariant serwisowy, minimalny udział własny, naprawa tylko oryginalnymi częściami oraz brak amortyzacji części). "Osoba, którą stać na nowe lub niemal nowe auto elektryczne, może sobie jednak pozwolić na dość drogą polisę AC" - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy ubezpieczenie Tesli można łatwo kupić przez Internet?

Skoro już wiemy, ile może kosztować ubezpieczenie auta z napędem elektrycznym, to warto wyjaśnić, czy taka polisa OC, AC i ewentualnie NNW może być zakupiona przez Internet. Na całe szczęście, niektóre porównywarki ubezpieczeń (np. Ubea.pl) pozwalają już na sprawdzenie, ile kosztuje ubezpieczenie OC, NNW oraz autocasco dla posiadacza samochodu elektrycznego (takiego jak chociażby Tesla Model S). Wynika to z faktu, że samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Gdy dowiemy się, ile wynosi cena polisy OC chroniącej pojazd elektryczny i jego właściciela, to warto też sprawdzić koszt autocasco. "W tym przypadku, ważną kwestią będą jednak różnice zakresu ochrony, które są widoczne również po porównaniu droższych polis" - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego - jak szukać tanich ofert?

Posiadacz auta elektrycznego takiego jak np. Tesla model S, zwykle jest człowiek zamożnym. Nie oznacza to jednak, że cena ubezpieczenia OC dla takiej osoby jest nieważna. Nie ma sensu dużo dopłacać za ubezpieczenie OC Tesli, skoro wszystkie dostępne polisy zapewniają taki sam poziom ochrony. Ewentualnym argumentem na rzecz dopłaty składki OC może być jedynie możliwość naprawy auta w systemie BLS. To dość istotna kwestia, ponieważ samochody elektryczne nie są naprawiane w każdym warsztacie. Przyczyną jest między innymi specjalistyczna wiedza wymagana od mechaników i konieczność zamawiania rzadkich części. "W Polsce naprawa pojazdów elektrycznych wciąż jest specjalistyczną usługą, na której nie warto oszczędzać" - uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co ważne, nasza porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl podaje, które firmy ubezpieczeniowe uczestniczą w systemie bezpośredniej likwidacji szkód. Można zatem sprawdzić, czy najtańsze OC będzie również zapewniało możliwość likwidacji szkody u własnego ubezpieczyciela. Jeżeli tanie OC oferuje firma uczestnicząca w systemie BLS, to warto dowiedzieć się, czy osoby korzystające z likwidacji szkód u danego ubezpieczyciela często skarżyły się do Rzecznika Finansowego. "Nasza porównywarka co roku publikuje analizę na ten temat. Pokazuje ona, że składka OC (cena ubezpieczenia OC) ma pewne przełożenie na jakość likwidacji szkód" - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Autocasco samochodu elektrycznego - nie tylko cena jest istotna

Cena ubezpieczenia autocasco w dużym stopniu zależy natomiast od zakresu ochrony. Dlatego dla właścicieli Tesli przygotowaliśmy możliwość porównania składek AC z uwzględnieniem różnych wariantów dotyczących np. wysokości udziału własnego. Podobnie jak w przypadku OC, nasz kalkulator uwzględnia m.in. bezszkodową jazdę przez kilka lat i długą historię ubezpieczenia. Przed wyborem jednej z ofert AC, warto jeszcze zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Na całe szczęście, warunki ochrony w ramach autocasco nie różnią się zbytnio od oferty dla właścicieli aut z silnikami spalinowymi. Niekiedy możliwe są nawet rozszerzenia ochrony. "Od pewnego czasu, polski posiadacz auta elektrycznego (takiego jak np. Tesla Model S) może w ramach AC wykupić ochronę przed szkodami dotyczącymi ładowarek, kabli ładujących i baterii "- podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Tesla ładowarka

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-07-31

Rok 2023 może być bezpieczniejszy na drogach od poprzedniego?

Pierwszy kwartał 2023 r. był na drogach najbezpieczniejszy od długiego czasu. Sprawdzamy, czy niedawno zakończone pierwsze półrocze prezentuje się tak samo dobrze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-28

Sprzedaż OC: po rekordowych zyskach nie ma śladu

Wiemy, jak dużo ubezpieczyciele zarobili w 2022 r. na sprzedaży obowiązkowego OC. Miniony rok z pewnością nie był dla nich bardzo dobry.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
Komentarze