Okres ubezpieczenia to czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.
Umowa ubezpieczenia może być zawarta na:
- czas określony - daty początku i końca są ustalone w polisie,
- czas nieokreślony - w polisie jest ustalona jedynie data początku. Dopiero kiedy strony zdecydują o zakończeniu umowy ubezpieczenia, pojawia się data końca.
W okresie ubezpieczenia występuje niekiedy także okres karencji. Karencja to czas bezpośrednio po zawarciu polisy, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zdarzenie lub też ponosi odpowiedzialność jedynie za niektóre zdarzenia.
W przypadku większości polis wybór okresu ubezpieczenia jest prosty. Wiele umów zawiera się standardowo na rok (ubezpieczenie OC, AC, mieszkania). Okres obowiązywania ubezpieczenia turystycznego zależy od terminu wyjazdu. Wybór okresu ubezpieczenia jest jednak nieco bardziej skomplikowany w przypadku polisy na życie.
Kupując taką polisę, można wybrać ubezpieczenie:
- terminowe (na czas określony),
- bezterminowe (na czas nieokreślony; w tych ubezpieczeniach można jednak wyróżnić jeszcze takie polisy, które przewidują maksymalny wiek osoby objętej ochroną).
Jeśli wybierasz ubezpieczenie terminowe, musisz podjąć decyzję, przez ile lat ma obowiązywać polisa. Wybór ten powinien być uzależniony od Twojej sytuacji oraz powodu zakupu polisy na życie.
Jeżeli jesteś rodzicem, kup ubezpieczenie na życie, które skończy się najwcześniej w momencie usamodzielnienia się Twoich dzieci. Jeżeli Twój partner zarabia mniej lub nie ma stabilnego zatrudnienia, wykup polisę nawet na kilkadziesiąt lat, by zapewnić mu wsparcie w razie Twojej śmierci. Polisa może zakończyć się w momencie przejścia na emeryturę lub trwać nawet potem. Na rynku ubezpieczeń na życie dostępnych jest bowiem wiele ofert przeznaczonych także dla seniorów. Takie umowy są często bezterminowe, a w momencie uzyskania przez ubezpieczonego określonego wieku przekształcają się automatycznie w polisy bezskładkowe. Oznacza to, że ochrona dalej obowiązuje (przynajmniej w podstawowym zakresie, ale nie płaci się już składek na ubezpieczenie).
Ubezpieczenie na życie o krótszym terminie ochrony przyda się natomiast wtedy, kiedy potrzebujesz wsparcia w czasie przejściowych okoliczności wymagających zwiększonych nakładów finansowych. Sytuacją tego typu jest choćby wzięcie kredytu. Okres ubezpieczenia na życie powinien być wtedy uzależniony od długości trwania kredytu.
Warto pamiętać, że kupując ubezpieczenie na życie w młodszym wieku, można zwykle liczyć na tańszą składkę. Jeśli więc szukasz polisy na życie ze względu na kredyt, zastanów się, czy lepiej nie zawrzeć od razu dłuższego ubezpieczenia, aby zapewnić wsparcie bliskim także w czasie, który nastąpi już po spłacie kredytu.