Bonus-malus jest tabelą zniżek oraz zwyżek stosowanych przez danego ubezpieczyciela. Jest ona związana z dotychczasowym przebiegiem szkodowości klienta. Za okresy bezszkodowe ubezpieczyciel przyznaje zniżki, a za lata ze szkodami zwyżki. Na tej podstawie dany kierowca jest przypisywany do konkretnej klasy taryfowej. Tabela bonus-malus jest więc jednym z czynników w największym stopniu wpływającym na ostateczną cenę polisy.
Ustawodawca nie określił, jak ma wyglądać tabela bonus-malus, więc każdy ubezpieczyciel ustala indywidualnie, jakie zasady stosuje w tej kwestii. Kiedyś standardem było przyznawanie 10% zniżki za każdy rok jazdy bez szkód. Jedna stłuczka skutkowała natomiast zwyżką wynoszącą od 10 do 20%. Obecnie jedynak sytuacja jest o wiele bardziej zróżnicowana. Zwyżka na OC za szkodę w ostatnim roku może wynieść nawet 40%. Jeśli zatem masz na koncie jedną lub więcej szkód, sprawdź przy pomocy kalkulatora OC, które z towarzystw potraktuje Cię najłagodniej. Z porównywarki dobrze jest skorzystać także wtedy, kiedy od wielu lat jeździsz bez szkód. Niektóre towarzystwa doceniają kierowców jeżdżących bez kolizji bardziej niż inne firmy.
System bonus-malus funkcjonuje zarówno w przypadku ubezpieczenia OC, jak i AC. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku autocasco, to Ty decydujesz o tym, czy zgłosić daną szkodę do ubezpieczyciela. Pamiętaj, że system bonus-malus nie bierze pod uwagę tego, jak poważna była szkoda. Zwyżka na polisie będzie taka sama, niezależnie od tego czy doszło jedynie do lekkiego obtarcia auta na parkingu czy też do zderzenia z dzikiem. W przypadku drobnych szkód przelicz zatem, czy kilkaset złotych odszkodowania jest warte podwyżki na autocasco (które dodatkowo będzie się ciągnęło przynajmniej przez kilka lat, jako że ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę jedynie ostatniego roku). Możliwe, że lepiej jest samemu naprawić szkodę i cieszyć się bezszkodową historią na AC.
Inaczej wygląda to w przypadku OC, gdzie to od poszkodowanego zależy, czy zgłosi daną szkodę do Twojego ubezpieczyciela.
Innym sposobem na ochronę uzbieranych zniżek jest wykupienie ubezpieczenia zniżek. Dzięki niemu towarzystwo ubezpieczeniowe wybaczy Ci jedną szkodę zgłoszoną w ciągu roku i nie odbierze Ci dotychczas posiadanych zniżek. Będziesz więc nadal w tej samej klasie taryfowej. Należy jednak pamiętać, że ochrona zniżek działa jedynie w tym towarzystwie, w którym się ją wykupi. Jeżeli po roku będziesz chcieć zmienić ubezpieczyciela, musisz liczyć się z tym, że inne towarzystwo uwzględni wszystkie szkody, jakie były na Twoim koncie. Ochrona zniżek nie przyda Ci się więc za bardzo, jeśli co roku zmieniasz ubezpieczyciela, szukając najtańszej oferty.
Warto zauważyć, że tabela bonus-malus nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę OC czy AC. Na koszt polisy wpływają także
Sprawdź, za co są udzielane zniżki na OC