Strona główna  |  Wiadomości  |  Wyniki Grupy Generali Polska za I półrocze 2011 roku

Wyniki Grupy Generali Polska za I półrocze 2011 roku

Data aktualizacji: 2013-09-16
Po I półroczu 2011 roku składka przypisana brutto Grupy Generali wzrosła o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła 940 mln złotych. Generali kontynuuje stabilne tempo rozwoju i wykazuje poprawę rentowności we wszystkich głównych liniach biznesowych.

„Wyniki działalności Grupy Generali w I połowie br. są powodem optymizmu na dalszą część roku. Po pierwsze dlatego, że w podstawowych segmentach biznesu życiowego i emerytalnego wciąż notujemy szybsze tempo rozwoju niż pokazują to trendy rynkowe, co jest szczególnie istotne w przypadku pozyskiwaniu nowych klientów ubezpieczeń życiowych. Ponadto – w odróżnieniu od lat ubiegłych – wreszcie obserwujemy pierwsze pozytywne symptomy ożywienia na polskim rynku ubezpieczeń majątkowych, które rozwijały się w Generali w imponującym tempie 27%. Cieszy zwłaszcza stała poprawa rentowności portfela ubezpieczeń komunikacyjnych, które poddawane były w ostatnich latach wielkiej presji, prowadząc do szeregu niekorzystnych zjawisk - zarówno dla klientów jak i firm ubezpieczeniowych - będących pochodną wyniszczającej wojny cenowej. Wreszcie pierwsza połowa roku to okres niższej liczby szkód wywoływanych przez anomalie pogodowe, które były bolączką dla rynku w tym samym czasie przed rokiem.” – mówi Prezes Zarządu Grupy Generali w Polsce, Artur Olech.

Ubezpieczenia majątkowe - poprawa rentowności portfela ubezpieczeń komunikacyjnych

Wyniki Generali W I półroczu 2011 r. przypis składki brutto działającej na rynku ubezpieczeń majątkowych spółki Generali T.U. S.A. wzrósł do 490 mln zł, tj. o 27,2% w porównaniu do roku ubiegłego.

W ostatnich miesiącach widać było pozytywne efekty przyjętej przez spółkę strategii opartej o rentowny rozwój portfela ubezpieczeń komunikacyjnych, pomimo presji konkurencyjnej, charakteryzującej polski rynek szczególnie w tej linii biznesu. Przypis składki brutto w tym segmencie rynku wzrósł w Generali o 26,8% do 292 mln zł. Jest to efekt głównie bardzo dobrej dynamiki sprzedaży w kanałach sieci własnej, multiagencyjnej i brokerskiej, ze wzrostami rzędu 30-40%.

Ubezpieczenia masowe nie-komunikacyjne, czyli mieszkaniowe, MSP, turystyczne i NNW były dynamicznie rozwijającą się linią biznesu spółki i zanotowały 18,6% wzrost. Ubezpieczenia korporacyjne, które od początku roku rozwijają się najprężniej wykazały 31,2% wzrost. Łącznie w segmencie ubezpieczeń masowych nie-komunikacyjnych oraz korporacyjnych po dwóch kwartałach br. Generali udało się zanotować 27,8% wzrost do 198 mln zł. Ubezpieczenia korporacyjne oraz ubezpieczenia masowe nie-komunikacyjne stanowiły, tak jak i w roku 2010, 40% sprzedaży ubezpieczeń majątkowych Generali T.U. S.A.

Generali Życie - wzrost ubezpieczeń ze składką regularną (+24%)

Generali Życie T.U. S.A. na koniec I półrocza 2011 r. odnotowała przypis składki 450 mln zł, wobec 499 mln zł przed rokiem. Nieco niższy poziom przypisu składki na rynku życiowym jest wynikiem turbulencji na rynkach kapitałowych i niższym zainteresowaniem klientów produktami inwestycyjnymi ze składką jednorazową, w tym zwłaszcza tzw. „polisolokatami”, zawieranymi we współpracy z bankami.

Na rynku ubezpieczeń na życie spółka nadal notuje szczególnie dobre rezultaty w segmencie produktów ze składką regularną, które stanowią sedno działalności stricte ubezpieczeniowej towarzystw życiowych. Wzrost w tym obszarze wyniósł 24,0% do 270 mln zł, podczas gdy – wg najświeższych dostępnych danych za I kw. 2011 rynek ten w Polsce urósł o zaledwie 3,5%.

Tak dobre wyniki Generali zawdzięcza przede wszystkim doskonałym wynikom w pozyskiwaniu nowych klientów, osiągając w II kw. br. 14, 7% wzrost w tym obszarze. Szczególnie zauważalna jest wysoka dynamika wzrostu w ubezpieczeniach grupowych, która sięgnęła 37,7%. Niezmiennie na pozytywny wynik sprzedażowy przekłada się również wysoka efektywność sprzedaży we wszystkich kanałach dystrybucji, ze szczególnym uwzględnieniem sieci własnych.

Generali OFE - ponad 850 tys. rachunków, wzrost aktywów w zarządzaniu i udziału w rynku

Na koniec II kwartału 2011 r. Generali OFE prowadził 852 tys. aktywnych rachunków emerytalnych, tj. o 17,8% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to niemal 4-ro krotnie szybsze tempo rozwoju, w porównaniu ze średnią rynku, na którym liczba aktywnych rachunków wzrosła w ciągu roku o 4,7%.

Generali OFE zarządzał na koniec czerwca 2011 r. aktywami w wysokości 12 mld zł, tj. o 32,8% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym czasie aktywa wszystkich funduszy emerytalnych wzrosły o 22,6%. Po II kwartale bieżącego roku udział w rynku Funduszu pod względem liczby klientów wzrósł z 5,0% do 5,6%.

Bardzo dobre od lat wyniki inwestycyjne skutkowały faktem, że Generali OFE stał się jedynym funduszem emerytalnym, który brał udział we wszystkich dotychczasowych losowaniach nowych członków OFE, prowadzonych przez ZUS.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Generali

Na koniec I półrocza 2011 r. skonsolidowany zysk netto Grupy Generali wyniósł 45 mln zł wobec 6,1 mln zł na koniec czerwca 2010 r. Tak znaczący wzrost zysków firmy jest pochodną wyższej efektywności w pozyskiwaniu nowych klientów, dobrą penetracją tych segmentów rynku, które pozwalają generować zyskowność firmy oraz zwłaszcza niższą liczbą szkód wywoływanych przez zdarzenia katastroficzne, które bardzo negatywnie wpływały na działalność polskich ubezpieczycieli w tym samym okresie roku 2010.

W czerwcu br. fundusz emerytalny Generali został drugi rok z rzędu laureatem czerwcowego rankingu Najlepszych Instytucji Finansowych przygotowywanego przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”.

Źródło: Grupa Generali

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-04-07

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - marzec 2015

Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili, które polisy OC dla kierowców są „najtańsze”. Marcowy ranking Ubea.pl, podobnie jak dwa poprzednie zestawienia opiera...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-03-02

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2015

W styczniowym rankingu porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl pierwsze miejsce zajęła firma Link4. Miesiąc później eksperci Ubea.pl znów sprawdzili wyniki 150 000 pojedynczych kalkulacji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-02-02

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - styczeń 2015

Co miesiąc ponad 150 000 użytkowników porównywarki Ubea sprawdza składki ubezpieczeń OC dla kierowców. Wyniki tych wszystkich kalkulacji posłużyły do stworzenia największego i najbardziej wiarygodnego...

Czytaj więcej
Komentarze
łysy
2011-08-27 18:42
ludzie nie bierzcie ubezpieczenia tutaj bo to dziadostwo mam takie i się wykręcili kutafony bo złamałem rękę i to nie jest trwały uszczerbek na zdrowiu to h.. z taką firmą
odpowiedz