Zakres ochrony dawanej przez Zieloną Kartę jest taki sam jak w przypadku OC. Oba ubezpieczenia chronią nas od konieczności wypłaty odszkodowania, jeśli spowodujemy wypadek, jadąc samochodem. Polisy różni jednak zakres terytorialny. Chcąc otrzymać Zieloną Kartę w Warcie, trzeba złożyć specjalny wniosek.
Spis treści:
- Gdzie jest wymagana Zielona Karta?
- Zielona Karta w Warcie
- Ile kosztuje Zielona Karta w Warcie?
- Kiedy opłaca się wyrobić Zieloną Kartę w Warcie?
Gdzie jest wymagana Zielona Karta?
Od czasu przystąpienia naszego kraju do Porozumienia Wielostronnego (1 maja 2004 r.) polski kierowca potrzebuje Zielonej Karty w o wiele mniejszej liczbie państw. W większości krajów, w których często można spotkać Polaków, wystarczy zwykłe ubezpieczenie OC.
Gdzie jednak nadal potrzebujemy Zielonej Karty? Należy ją posiadać, wjeżdżając do następujących krajów:
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Iran,
- Izrael,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Macedonia,
- Rosja,
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
Zielona Karta w Warcie
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych rozdaje Zielone Karty za darmo osobom posiadającym u nich ubezpieczenie OC. W przypadku Warty wszyscy muszą jednak zapłacić za wyrobienie tego dokumentu. Osoby, które wykupiły OC w Warcie, otrzymają jedynie zniżkę.
Chcąc otrzymać Zieloną Kartę, należy złożyć wniosek u przedstawiciela Warty. Dokument można wyrobić na okres od 15 dni do 12 miesięcy (w przypadku kupna dokumentu na cały rok płatność można rozłożyć na raty).
Ile kosztuje Zielona Karta w Warcie?
Cena Zielonej Karty jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby chcącej wyrobić ten dokument. Wysokość składki zależy od:
- rodzaju pojazdu,
- miejsca zarejestrowania / użytkowania samochodu,
- okresu ubezpieczenia,
- sposobu opłaty (raty / jednorazowo),
- posiadania OC w Warcie w tym samym czasie,
- dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia.
Kiedy opłaca się wyrobić Zieloną Kartę w Warcie?
Jeżeli ktoś już kupił ubezpieczenie OC w Warcie, najbardziej opłacalnym wyjściem będzie dla niego wyrobienie Zielonej Karty w tym towarzystwie. Co prawda będzie musiał zapłacić za ten dokument, ale dzięki zniżce składka będzie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku kupna Zielonej Karty u innego ubezpieczyciela.
Jeżeli jednak ktoś właśnie kupuje ubezpieczenie OC, a wie, że w najbliższym roku czeka go podróż do jednego z krajów, gdzie nie wystarczy zwykłe polskie OC, powinien od razu kupić obowiązkową polisę w tym towarzystwie, którego klienci mogą liczyć na darmową Zieloną Kartę.
Sprawdź, które towarzystwa wydają Zieloną Kartę bezpłatnie swoim klientom