Strona główna  |  Wiadomości  |  W jaki sposób funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe?

W jaki sposób funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Każdy posiadacz ubezpieczenia OC lub AC samochodu wie, że w razie wypadku może liczyć na odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobnie jest w przypadku ubezpieczeń na życie czy też polis od nieruchomości. Jak to się dzieje, że ubezpieczyciel jest w stanie wypłacić wszystkim poszkodowanym należyte odszkodowania?

Każdego dnia dochodzi do wypadków lub nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, a na pewno niekorzystnie odbiją się na stanie naszego majątku. Osoby przezorne, które wolą dmuchać na zimne, wykupują zawczasu ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Tacy ludzie zyskują gwarancję, że w razie nieszczęśliwego wypadku nie zostaną pozostawieni sami sobie z problemem. W tym miejscu warto przytoczyć, że tylko w pierwszej połowie 2013 roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły swoim klientom około 20 mld zł odszkodowań i świadczeń.

Spis treści:

  1. Sekret tkwi w statystyce
  2. Ubezpieczenia - jak to wygląda w praktyce?

Sekret tkwi w statystyce

Współczesny sektor ubezpieczeniowy czerpie garściami z wielu różnych gałęzi nauki, począwszy od matematyki, a kończąc na socjologii, jednak podstawą funkcjonowania ubezpieczycieli jest rachunek prawdopodobieństwa. Znając dane odnośnie występowania zagrożenia opisanego w umowie ubezpieczeniowej, towarzystwa ubezpieczeniowe mają solidną podstawę do tego, by obliczyć wysokość danej składki. Istotą jest tworzenie puli wspólnego ryzyka i odpowiednie rozłożenie zebranej sumy na dużą liczbę członków tej zbiorowości.

Kości do gry - statystyka Ubezpieczyciele zbierają fundusze z dziesiątek tysięcy mieszkań, a zgodnie z teorią wielkich liczb, im większa liczba ludzi przynależałoby do funduszu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia feralnego roku, w którym nieszczęśliwe wydarzenie przydarzyłoby się dwa razy częściej niż zwykle.

Ubezpieczenia - jak to wygląda w praktyce?

Powiedzmy, że ubezpieczam mieszkanie od skutków powodzi. Ewentualne straty z tego tytułu wyceniliśmy na 40 tys. zł, a samo zjawisko posiada około 0,5% szans wystąpienia. Co powinniśmy zrobić, aby się zabezpieczyć? Najlepszą opcją jest wykup ubezpieczenia domu.

Przyjmując, że prawdopodobieństwo powodzi wynosi 0,5%, szacujemy, że co 200 dom będzie narażony na łaskę żywiołu. Cała filozofia ubezpieczenia polega na tym, że te 200 osób tworzą wspólny fundusz ubezpieczeniowy. Wpłacając roczną składkę w wysokości 200 zł, są w stanie zebrać w ciągu roku kwotę, która pozwala naprawić wynikłe szkody.

Nie obawiaj się zatem, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci ubezpieczenia i wybierz polisę odpowiednią dla Ciebie - kalkulator.ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-17

Wypadek na drodze prywatnej to tylko nasz problem?

Wypadki na wewnętrznych drogach (np. polnych) często zdarzają się w czasie wakacji. Wyjaśniamy, czy w takiej sytuacji można wysuwać roszczenia do właściciela działki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-05-30

Małpia ospa - czy polisa zapewni leczenie?

Małpia ospa to nowy temat w kontekście zagrożenia epidemią. Wyjaśniamy, czy ta choroba jest objęta ochroną zapewnianą przez polisy turystyczne.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-01-31

Polisa narciarska: jak zgłosić szkodę?

Zgłoszenie szkody, którego wymaga firma oferująca np. ubezpieczenie kosztów leczenia, podlega pewnym wymogom. Sprawdziliśmy te wymagania dotyczące polis narciarskich.

Czytaj więcej
Komentarze