Strona główna  |  Wiadomości  |  Uproszczona likwidacja szkody - kto, kiedy i do jakiej kwoty

Uproszczona likwidacja szkody - kto, kiedy i do jakiej kwoty

Data aktualizacji: 2020-09-14
Sprawdzamy i podpowiadamy którzy ubezpieczyciele stosują uproszczoną likwidację szkody, w jakim zakresie szkody i do jakiej kwoty jej wartości.

Poszkodowany klient ubezpieczyciela zwykle chce jak najszybciej otrzymać kwotę pozwalającą na naprawę zniszczeń. Czas likwidacji szkody i wypłaty środków jest jednym z najważniejszych kryteriów, które wpływają na ocenę firmy ubezpieczeniowej. Dlatego większość wiodących towarzystw przewiduje uproszczone zasady likwidowania szkód. Dzięki tym rozwiązaniom, odszkodowanie już po kilku dniach pojawia się na koncie bankowym klienta. odszkodowanie

Spis treści:

  1. Wypłata odszkodowania - czasem wystarczy tylko zdjęcie
  2. Uproszczona likwidacja szkód w wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych
  3. Niska wartość zgłoszonej szkody i inne warunki

Wypłata odszkodowania - czasem wystarczy tylko zdjęcie

Na podstawie informacji uzyskanych z biur prasowych ubezpieczycieli oraz ich stron internetowych można stwierdzić, że uproszczona likwidacja szkód jest dość popularnym rozwiązaniem. W zależności od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, tzw. szybka ścieżka likwidacyjna obejmuje szkody komunikacyjne, szkody związane z całym majątkiem klienta, a nawet niektóre szkody osobowe (patrz poniższa tabela). W większości przypadków, do podjęcia uproszczonej decyzji o wypłacie odszkodowania, wystarczy zgłoszenie telefoniczne klienta oraz zdjęcie dokumentujące szkodę. Fotografie muszą być jednak wyraźne i szczegółowe. Tylko na podstawie zdjęć dokładnie przedstawiających uszkodzenia (np. wgniecenie karoserii), ubezpieczyciel może podjąć wiążącą decyzję. W tym kontekście warto pamiętać, że fotografia przesłana przez klienta zastępuje wizytę likwidatora. Jeżeli ubezpieczyciel będzie miał wątpliwości dotyczące kosztów naprawienia szkody lub jej przyczyn, to na pewno zastosuje standardowe procedury. Klient musi zdawać sobie sprawę, że uproszczona likwidacja szkód jest rozwiązaniem, którego nie można zastosować w więcej niż 30% - 50% przypadków.

Uproszczona likwidacja szkód w wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych

Allianz

Uproszczone procedury można zastosować, jeżeli szkoda w pojeździe cechuje się nieskomplikowanym charakterem i niewielkim zakresem.

Prosta ścieżka likwidacji szkód jest przeznaczona dla osób rozliczających się metodą kosztorysową.

Do podjęcia decyzji przez ubezpieczyciela wystarcza opis telefoniczny lub zdjęcie.

Odszkodowanie jest przekazywane w ciągu 2 - 3 dni. Allianz nie wymaga potwierdzenia naprawy pojazdu poprzez przesłanie rachunków czy faktur.

Concordia Ubezpieczenia

Z uproszczonej procedury można skorzystać jeśli klient wcześniej nie zgłaszał szkody z tego samego tytułu, a wartość powstałej szkody osobowej lub majątkowej nie przekracza 5000 zł.

Wypłata środków w ramach uproszczonej procedury zwykle zajmuje kilka dni.

Ergo Hestia

Uproszczone procedury likwidacyjne stosuje się w przypadku szkód majątkowych o wartości nieprzekraczającej 3000 zł.

Klient może dokonać zgłoszenia przez telefon lub system eKonta ubezpieczeniowego.

Ergo Hestia nie wymaga przedstawiania dokumentacji w formie papierowej, jeśli klient korzysta z systemu eKonto.

InterRisk

InterRisk proponuje trzy ścieżki uproszczonej likwidacji szkód: przez telefon, na etapie likwidacji technicznej albo na etapie likwidacji merytorycznej.

W przypadku szkód likwidowanych z polis NNW, polis komunikacyjnych oraz pozostałych ubezpieczeń majątkowych, obowiązują inne limity kwotowe.

Link4

Uproszczoną procedurę stosuje się, jeśli szkoda jest niewielka i dotyczy maksymalnie trzech elementów zewnętrznych pojazdu. Szybsza ścieżka likwidacji szkód nie obowiązuje, jeśli uszkodzenia dotyczą takich elementów auta jak np. progi i poduszki powietrzne. Uproszczone procedury dotyczą głównie samochodów osobowych.

Link4 wymaga, aby szkoda nie nosiła znamion przestępstwa, a status właścicielski pojazdu był wyjaśniony. Wycena szkody jest dokonywana w czasie rozmowy telefonicznej.

Przelew do klienta zostaje wysłany w trakcie 24 godzin.

Proama

Uproszczony tryb likwidacji szkód jest stosowany w przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych (szkoda o wartości nieprzekraczającej 2000 zł) oraz ubezpieczeń Autocasco (szkoda o wartości nieprzekraczającej 1500 zł).

W przypadku polis mieszkaniowych wystarcza telefoniczny opis szkody oraz zdjęcie uszkodzonego mienia (nie zawsze wymagane).

Posiadacz polisy AC musi przesłać zdjęcie uszkodzonego pojazdu. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja.

Uniqa

Uproszczona procedura dotyczy drobnych i nieskomplikowanych szkód majątkowych oraz komunikacyjnych. Można z niej skorzystać, jeśli zdjęcie przesłane przez klienta pozwala na określenie zakresu uszkodzeń.

Szybka ścieżka likwidacji szkód jest przeznaczona dla osób, które spełniają dodatkowe warunki (np. uszkodzenie określonej liczby elementów lub zgłoszenie pierwszej szkody w danym roku polisowym).

Warta

Z uproszczonej likwidacji szkody może skorzystać m.in. posiadacz polisy komunikacyjnej, mieszkaniowej i osobowej.

W przypadku szybkiej ścieżki likwidacyjnej odszkodowanie jest wypłacane na podstawie informacji telefonicznej oraz zdjęć (bez oględzin szkody lub sprawdzania faktur za naprawę).

Źródło: opracowanie własne na podstawie odpowiedzi z biur prasowych ubezpieczycieli (25 - 28 sierpień 2015 r.) oraz informacji ze stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych

Niska wartość zgłoszonej szkody i inne warunki

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje na temat zasad uproszczonej likwidacji szkód w dziewięciu wiodących towarzystwach. Warto zwrócić uwagę, że czterech ubezpieczycieli podało dokładne limity wartości szkody, która może być zlikwidowana w uproszczonym trybie. Te ograniczenia kwotowe wynoszą:

  • Concordia Ubezpieczenia - 5000 zł
  • Ergo Hestia - 3000 zł
  • Gothaer - 5000 zł
  • Proama - 2000 zł (ubezpieczenia mieszkaniowe) i 1500 zł (ubezpieczenia Autocasco)

Dodatkowe wymagania zwykle dotyczą charakteru powstałej szkody. Zakres uszkodzeń nie może być duży i skomplikowany, a okoliczności zdarzenia nie powinny budzić wątpliwości. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ważnym kryterium może być też liczba uszkodzonych elementów pojazdu. Szkody likwidowane w takich firmach, jak Gothaer i Link4 muszą spełnić nieco więcej wymagań przed zakwalifikowaniem ich do uproszczonej ścieżki (patrz powyższe zestawienie). Trzeba również odnotować, że dwóch ubezpieczycieli (Concordia i Uniqa), deklaruje ograniczenie liczby szkód, które mogą zostać zlikwidowane na uproszczonych zasadach. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed wyłudzaniem odszkodowań.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość?

Niższa cena i wygoda zakupu to nie jedyne zalety kupna ubezpieczenia przez Internet. Zawierając polisę przez Internet, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, nie podając przyczyn. Jak skutecznie...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-05-27

Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się na nurkowanie. Warto wiedzieć, że ochrona podczas takiej czynności często oznacza wzrost składki.

Czytaj więcej
Komentarze