Strona główna  |  Wiadomości  |  Stłuczka drogowa - gdzie w Polsce o nią najłatwiej?

Stłuczka drogowa - gdzie w Polsce o nią najłatwiej?

Data publikacji: 2021-08-23
Stłuczki, mimo że często kończą się tylko niewielkimi uszkodzeniami samochodów, są zawsze źródłem stresu dla kierowców. Warto sprawdzić, gdzie w Polsce stłuczki były najczęstsze w 2020 r.

Częstotliwość stłuczek jest różna w poszczególnych regionach kraju. W niektórych powiatach kolizje drogowe są codziennością, w innych kierowcy mogą się czuć o wiele bezpieczniej. Na podstawie danych GUS analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, w których częściach kraju stłuczki są szczególnie częste.

Taka analiza ma również swój ubezpieczeniowy aspekt. Warto bowiem pamiętać, że stłuczki, mimo niewielkiej jednostkowej wartości szkody, stanowią spore obciążenie dla ubezpieczycieli sprzedających OC. Powodem jest oczywiście ich duża roczna liczba. Częstość stłuczek w danym regionie ma więc znaczny wpływ na cenę OC w tym miejscu.

Sprawdź, jak otrzymać wysokie odszkodowanie po stłuczce.

Spis treści:

  1. Kolizja drogowa to nie to samo co wypadek
  2. Niebezpiecznie jest w pobliżu Wrocławia oraz Łodzi
  3. Stłuczki w południowo-wschodniej części kraju są rzadsze
  4. Powiaty z największą i najmniejszą liczbą kolizji w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców - 2020 r.

Kolizja drogowa to nie to samo co wypadek

Samochód i stłuczka Na wstępie analizy przygotowanej przez Ubea.pl warto zwrócić uwagę na dość specyficzne nazewnictwo stosowane przez Główny Urząd Statystyczny. Ta instytucja, podobnie jak krajowa Policja, wypadkiem drogowym nazywa jedynie zdarzenie, które skutkowało koniecznością udzielenia pomocy lekarskiej minimum jednemu uczestnikowi lub śmiercią co najmniej jednej osoby.

Mowa o śmierci na miejscu wypadku lub zgonie, który nastąpił w ciągu kolejnych 30 dni i był związany ze zdarzeniem drogowym - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Eksperci Ubea.pl w ramach swojej analizy sprawdzili, jak wygląda ogólnokrajowa mapa częstości kolizji, czyli mniej poważnych zdarzeń drogowych, które nie skutkowały zgonem i obrażeniami ciała. Kolizje, liczone według definicji przyjętej przez GUS, można potocznie nazywać również stłuczkami. Są one oczywiście zdecydowanie częstsze niż wypadki.

W 2020 r. na polskich drogach doszło do 23 540 wypadków oraz 382 046 kolizji. Analogiczne wyniki dla pierwszej połowy 2021 r. to 9 795 wypadków oraz 198 463 kolizje - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niebezpiecznie jest w pobliżu Wrocławia oraz Łodzi

Na podstawie danych GUS eksperci Ubea.pl samodzielnie obliczyli, ile stłuczek w 2020 r. przypadało na 10 000 mieszkańców powiatów i miast pełniących funkcję powiatu.

Poniższa mapa oraz tabela informują, że w 2020 r. niebezpiecznie było między innymi na terenie takich miast jak Katowice, Szczecin, Słupsk, Rzeszów, Kielce, Toruń, Opole, Wrocław, Koszalin, Olsztyn, Częstochowa oraz Bydgoszcz - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Stłuczki w Polsce - tabela Ubea Uwagę zwracają też kiepskie wyniki dotyczące na przykład powiatu wrocławskiego, radomszczańskiego i pruszkowskiego.

Generalnie rzecz biorąc, pod względem bezpieczeństwa drogowego (mierzonego częstością stłuczek) słabo prezentuje się obszar Dolnego Śląska, metropolia warszawska oraz pas ciągnący się od Częstochowy do Łodzi - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Stłuczki w południowo-wschodniej części kraju są rzadsze

Przygotowana mapa pokazuje również, że niewiele kolizji (stłuczek) zdarza się na terenie wschodniej części województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. W ogólnym ujęciu, Polska wschodnia oraz południowo-wschodnia jest bezpieczniejsza pod względem częstości kolizji niż pozostała część kraju.

Pewne znaczenie w tym kontekście z pewnością ma wskaźnik urbanizacji, czyli udział ludności zamieszkującej na terenie miast - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto odnotować, że Polska wschodnia i południowo-wschodnia wypada najlepiej również pod względem częstości poważniejszych zdarzeń drogowych (wypadki drogowe) w 2020 roku. Jeżeli natomiast chodzi o obszary cechujące się najgorszymi wynikami odnośnie wypadkowości, to sytuacja nieco różni się od wyników z poniższej mapy i tabeli.

Należy wspomnieć, że po uwzględnieniu liczby ofiar wypadków na 10 000 mieszkańców w minionym roku najgorzej prezentowały się następujące części kraju: pow. kutnowski, pow. piotrkowski, pow. leszczyński, pow. miechowski, pow. sierpecki, pow. częstochowski, pow. tomaszowski (woj. łódzkie), pow. średzki (woj. wielkopolskie), pow. gdański oraz Łódź - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Powiaty z największą i najmniejszą liczbą kolizji w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców - 2020 r.


Nazwa powiatu / miasta na prawach powiatu ↓ Liczba kolizji na 10000 mieszkańców Nazwa powiatu / miasta na prawach powiatu ↓ Liczba kolizji na 10000 mieszkańców

Katowice

184

pow. radziejowski

38

pow. wrocławski

184

pow. lubaczowski

41

Szczecin

167

pow. leżajski

43

Słupsk

160

pow. dąbrowski

43

Rzeszów

160

pow. kolski

45

Kielce

160

pow. gołdapski

46

Toruń

159

pow. sejneński

46

Opole

156

pow. żniński

48

Wrocław

156

pow. przeworski

48

Koszalin

156

pow. janowski

49

pow. radomszczański

154

pow. gorlicki

49

Olsztyn

153

pow. kolneński

50

Częstochowa

151

pow. lipski

50

pow. pruszkowski

151

pow. sztumski

50

Bydgoszcz

149

pow. sokołowski

50

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-31

Polska coraz wyżej w drogowym rankingu UE

Bezpieczny rok 2022 pozwolił Polsce awansować w rankingu bezpieczeństwa drogowego. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda pozycja naszego kraju w UE.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-29

Przeciętna kolizja kosztuje ubezpieczyciela już prawie 8000 zł

W minionym roku na drogach miało miejsce stosunkowo niewiele kolizji. Znacząco wzrósł natomiast średni koszt wypadku lub stłuczki dla ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
Komentarze