Wstępne dane potwierdzają, że koronawirusowy kryzys skutkował sporym spadkiem sprzedaży nowych aut. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podaje, że w 2020 r. na terenie Polski zarejestrowano o 23% mniej nowych samochodów osobowych (względem 2019 r.).
Tak duże ujemne zmiany nie są rzadkością w skali Starego Kontynentu. Niewiele mniejszy spadek (o 19%) odnotowano w przypadku Niemiec. Liczba rejestracji nowych aut jeszcze bardziej skurczyła się na terenie następujących państw:
- Hiszpania: -32%
- Włochy: -28%
- Francja: -26%
Jeżeli chodzi o Polskę, to może rodzić się pytanie, czy spadek sprzedaży nowych aut ma duże znaczenie z punktu widzenia zakładów ubezpieczeń sprzedających polisy OC oraz autocasco (AC). Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści:
- Spadek sprzedaży aut to ponad 100 000 mniej OC
- Ubezpieczyciele co roku sprzedają 28 mln ubezpieczeń OC
- Czy ubezpieczyciele odczują spadek sprzedaży AC?
- Czy sprzedaż nowych aut zaczęła już rosnąć?
Spadek sprzedaży aut to ponad 100 000 mniej OC
Wstępne dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) mówią, że od początku stycznia do końca grudnia 2020 r. na terenie Polski zarejestrowano 428 347 nowych samochodów osobowych. Analogiczny wynik z całego 2019 r. oscylował na poziomie 555 598. Jak nietrudno zatem obliczyć, roczny spadek liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w naszym kraju wyniósł aż 127 251.
Praktycznie każdy właściciel nowego auta kupuje od razu obowiązkowe ubezpieczenie OC jako samodzielny produkt lub w pakiecie (np. OC + AC).
Można zatem założyć, że w razie utrzymania sprzedaży nowych aut na poziomie z 2019 r. krajowe firmy ubezpieczeniowe sprzedałyby o 125 000 - 130 000 więcej ubezpieczeń OC - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ubezpieczyciele co roku sprzedają 28 mln ubezpieczeń OC
Podane wcześniej szacunki warto porównać z informacjami, które mówią o tym, ile obowiązkowych ubezpieczeń OC rocznie sprzedają firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Polski. Niestety, nie mamy jeszcze pełnych danych za 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego informuje natomiast, że od 1 stycznia do 30 września 2020 r. krajowi ubezpieczyciele sprzedali ponad 21,5 miliona obowiązkowych ubezpieczeń OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Z kolei wyniki dotyczące całego 2019 r. mówią o sprzedaży ponad 28,0 milionów analizowanych ubezpieczeń.
Można przypuszczać, że ubiegłoroczny oraz tegoroczny wynik również ukształtują się na zbliżonym poziomie - prognozuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Jeżeli porównamy potencjalny spadek liczby sprzedanych OC dla właścicieli nowych samochodów osobowych (ok. 0,13 mln) oraz roczną sprzedaż takich ubezpieczeń (ok. 28,0 mln umów), to wydaje się, że gorsze wyniki sprzedażowe dealerów oferujących nowe auta nie miały dużego znaczenia dla ubezpieczycieli pod względem OC.
Czy ubezpieczyciele odczują spadek sprzedaży AC?
W kontekście polis autocasco warto nadmienić, że co roku sprzedaje się ich około 7,0 milionów. Różnica dotyczy nie tylko czterokrotnie mniejszej skali sprzedaży AC (względem OC). Warto też pamiętać, że nie każdy nabywca nowego samochodu osobowego kupuje autocasco. Szacunki sugerują, że wpływ spadku sprzedaży nowych aut na rynek autocasco był nieco większy niż w przypadku OC, ale też nie miał istotnego przełożenia na sytuację ubezpieczycieli.
Można przyjąć, że zakłady ubezpieczeń nie odczuły również spadku sprzedaży innych nowych pojazdów wymagających obowiązkowego OC i często chronionych w ramach AC (np. ciężarówek i autobusów) - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Czy sprzedaż nowych aut zaczęła już rosnąć?
W nawiązaniu do wcześniejszej analizy warto wspomnieć o innych ciekawych informacjach, które podaje ACEA. Mianowicie z danych tej organizacji wynika, że w grudniu 2020 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych na terenie Polski (51 507) była tylko o 1,9% mniejsza niż analogiczny wynik odnotowany rok wcześniej (52 499). Dane dotyczące stycznia 2021 r. okazały się jednak dużo gorsze, ponieważ analizowana liczba rejestracji nowych aut w ujęciu rocznym spadła o 18,3% (z 39 471 do 32 262).
Pewnym pocieszeniem jest fakt, że w skali całej Unii Europejskiej odnotowano większy spadek (o 24,0%) - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Rejestracja nowego samochodu - sprawdź, o czym należy pamiętać