Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Rzecznik Finansowy opublikował raport za 2015 – piątkowy przegląd tygodnia

Data publikacji: 2016-04-08

Gdzie za brak OC możesz trafić nawet na 3 lata do więzienia? Ile reklamacji składali klienci na instytucje finansowe? Odpowiedzi w najnowszym przeglądzie wydarzeń.

1. Rzecznik Finansowy sprawdza także liczbę reklamacji

Ukazało się sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2015 r. Po raz pierwszy w raporcie uwzględniono także informacje dotyczące liczby reklamacji. Prawo do zbierania takich danych Rzecznik Finansowy otrzymał bowiem dopiero w momencie przekształcenia się z Rzecznika Ubezpieczonych. Okazuje się, że od 11 października klienci złożyli 318 tysięcy reklamacji na instytucje finansowe.

Nagroda dla najlepszych Sprawozdanie możecie przejrzeć tutaj, a my już niedługo zaprezentujemy analizę tego raportu.

2. Liderzy Ubezpieczeń nagrodzeni

Podczas Gali Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń, która odbyła się 6 kwietnia w Warszawie, wręczono także nagrody wyróżniającym się ubezpieczycielom.

W kategorii Najciekawsza Innowacja dla Ubezpieczeń zwyciężyła aplikacja „Bezpieczna Jazda z Link4”. Link4 jako pierwsza firma ubezpieczeniowa w Polsce wprowadziła rozwiązania telematyczne, aby lepiej dopasować poziom składki do klienta. Najszybciej Rozwijającą się Firmą Ubezpieczeniową została AXA, a Najlepszą Firmą Ubezpieczeniową PZU.

Prezes Grupy Ergo Hestia, Piotr Maria Śliwicki, otrzymał natomiast nagrodę specjalną za kreowanie rozwoju branży ubezpieczeń.

Sprawdź sposoby na najtańsze OC >

3. Klienci skarżą się na BLS

1 kwietnia minął rok od wprowadzenia systemu BLS. Według Rzecznika Finansowego nadal sprawia on jednak nieco kłopotów klientom. Skargi związane z Bezpośrednią Likwidacją Szkód są bardzo podobne do tych kierowanych pod adresem zwykłego OC. Konsumenci skarżą się przede wszystkim na:

  • stosowanie zbyt niskich stawek za roboczogodzinę pracy warsztatu naprawczego,
  • pomniejszenie odszkodowania np. w wyniku uwzględnienia w wycenie tzw. zamienników, a nie części oryginalnych;
  • ograniczenie czasu wynajmu samochodu zastępczego;
  • kwestionowanie stawek za wynajem.

4. Na Zachodzie większe kary za brak OC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zwraca uwagę, że w całej Europie Zachodniej obowiązują wyższe niż w Polsce kary za brak OC. We Francji, Irlandii, Niemczech,Portugalii czy we Włoszech brak ubezpieczenia może zakończyć się konfiskatą auta. W Luksemburgu natomiast za brak OC grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Także kary finansowe są o wiele ostrzejsze niż w Polsce: w Belgii może ona wynieść nawet 6 tysięcy euro, a w Luksemburgu 10 tysięcy.

Zobacz, jakie kary za brak OC obowiązują aktualnie w Polce

5. AXA TUiR ma prawo przejąć Liberty Ubezpieczenia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił na przejęcie Liberty Ubezpieczenia przez AXA Ubezpieczenia TUiR. Analiza UOKiK wykazała, że nie ograniczy to konkurencji na rynku.

Co nowego na ubea.pl?

W tym tygodniu zaprezentowaliśmy najnowszy ranking OC, AC, NNW (za marzec 2016 oraz cały pierwszy kwartał tego roku), a także powiedzieliśmy, co grozi za zniszczenie wynajmowanego mieszkania i kiedy pomoże nam polisa OC najemcy.

Tagi:

Komentarze

2016-09-21 07:27

pytajacy5.172.x.x

chcialem sie dowiedziec jakie kary poniosa ubespieczyciele za wyludzanie ubexpieczenia od samochodu ktory woglule nie jezdzi i jest remontowany skoro jestesmy w Uni dlaczego wyludzacie za ubezpieczenie przyklad nie placenia Niemcy

2016-09-21 10:14

Ubea81.190.x.x

Według obowiązującej w Polsce ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (jej pełną treść można znaleźć tutaj: https://ubea.pl/dokumenty/ustawa-o-ubezpieczeniach-obowiazkowych.pdf) każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi być ubezpieczony (z wyłączeniem pojazdów zabytkowych). A zatem niestety także remontowany pojazd musi posiadać OC.