1. Rzecznik Finansowy sprawdza także liczbę reklamacji
Ukazało się sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2015 r. Po raz pierwszy w raporcie uwzględniono także informacje dotyczące liczby reklamacji. Prawo do zbierania takich danych Rzecznik Finansowy otrzymał bowiem dopiero w momencie przekształcenia się z Rzecznika Ubezpieczonych. Okazuje się, że od 11 października klienci złożyli 318 tysięcy reklamacji na instytucje finansowe.
Sprawozdanie możecie przejrzeć tutaj, a my już niedługo zaprezentujemy analizę tego raportu.
2. Liderzy Ubezpieczeń nagrodzeni
Podczas Gali Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń, która odbyła się 6 kwietnia w Warszawie, wręczono także nagrody wyróżniającym się ubezpieczycielom.
W kategorii Najciekawsza Innowacja dla Ubezpieczeń zwyciężyła aplikacja „Bezpieczna Jazda z Link4”. Link4 jako pierwsza firma ubezpieczeniowa w Polsce wprowadziła rozwiązania telematyczne, aby lepiej dopasować poziom składki do klienta. Najszybciej Rozwijającą się Firmą Ubezpieczeniową została AXA, a Najlepszą Firmą Ubezpieczeniową PZU.
Prezes Grupy Ergo Hestia, Piotr Maria Śliwicki, otrzymał natomiast nagrodę specjalną za kreowanie rozwoju branży ubezpieczeń.
Sprawdź sposoby na najtańsze OC >
3. Klienci skarżą się na BLS
1 kwietnia minął rok od wprowadzenia systemu BLS. Według Rzecznika Finansowego nadal sprawia on jednak nieco kłopotów klientom. Skargi związane z Bezpośrednią Likwidacją Szkód są bardzo podobne do tych kierowanych pod adresem zwykłego OC. Konsumenci skarżą się przede wszystkim na:
- stosowanie zbyt niskich stawek za roboczogodzinę pracy warsztatu naprawczego,
- pomniejszenie odszkodowania np. w wyniku uwzględnienia w wycenie tzw. zamienników, a nie części oryginalnych;
- ograniczenie czasu wynajmu samochodu zastępczego;
- kwestionowanie stawek za wynajem.
4. Na Zachodzie większe kary za brak OC
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zwraca uwagę, że w całej Europie Zachodniej obowiązują wyższe niż w Polsce kary za brak OC. We Francji, Irlandii, Niemczech,Portugalii czy we Włoszech brak ubezpieczenia może zakończyć się konfiskatą auta. W Luksemburgu natomiast za brak OC grozi kara nawet 3 lat więzienia.
Także kary finansowe są o wiele ostrzejsze niż w Polsce: w Belgii może ona wynieść nawet 6 tysięcy euro, a w Luksemburgu 10 tysięcy.
Zobacz, jakie kary za brak OC obowiązują aktualnie w Polce
5. AXA TUiR ma prawo przejąć Liberty Ubezpieczenia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił na przejęcie Liberty Ubezpieczenia przez AXA Ubezpieczenia TUiR. Analiza UOKiK wykazała, że nie ograniczy to konkurencji na rynku.
Co nowego na ubea.pl?
W tym tygodniu zaprezentowaliśmy najnowszy ranking OC, AC, NNW (za marzec 2016 oraz cały pierwszy kwartał tego roku), a także powiedzieliśmy, co grozi za zniszczenie wynajmowanego mieszkania i kiedy pomoże nam polisa OC najemcy.