Strona główna  |  Wiadomości  |  Rzecznik Finansowy opublikował raport za 2015 – piątkowy przegląd tygodnia

Rzecznik Finansowy opublikował raport za 2015 – piątkowy przegląd tygodnia

Data publikacji: 2016-04-08
Gdzie za brak OC możesz trafić nawet na 3 lata do więzienia? Ile reklamacji składali klienci na instytucje finansowe? Odpowiedzi w najnowszym przeglądzie wydarzeń.

1. Rzecznik Finansowy sprawdza także liczbę reklamacji

Ukazało się sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2015 r. Po raz pierwszy w raporcie uwzględniono także informacje dotyczące liczby reklamacji. Prawo do zbierania takich danych Rzecznik Finansowy otrzymał bowiem dopiero w momencie przekształcenia się z Rzecznika Ubezpieczonych. Okazuje się, że od 11 października klienci złożyli 318 tysięcy reklamacji na instytucje finansowe.

Nagroda dla najlepszych Sprawozdanie możecie przejrzeć tutaj, a my już niedługo zaprezentujemy analizę tego raportu.

2. Liderzy Ubezpieczeń nagrodzeni

Podczas Gali Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń, która odbyła się 6 kwietnia w Warszawie, wręczono także nagrody wyróżniającym się ubezpieczycielom.

W kategorii Najciekawsza Innowacja dla Ubezpieczeń zwyciężyła aplikacja „Bezpieczna Jazda z Link4”. Link4 jako pierwsza firma ubezpieczeniowa w Polsce wprowadziła rozwiązania telematyczne, aby lepiej dopasować poziom składki do klienta. Najszybciej Rozwijającą się Firmą Ubezpieczeniową została AXA, a Najlepszą Firmą Ubezpieczeniową PZU.

Prezes Grupy Ergo Hestia, Piotr Maria Śliwicki, otrzymał natomiast nagrodę specjalną za kreowanie rozwoju branży ubezpieczeń.

Sprawdź sposoby na najtańsze OC >

3. Klienci skarżą się na BLS

1 kwietnia minął rok od wprowadzenia systemu BLS. Według Rzecznika Finansowego nadal sprawia on jednak nieco kłopotów klientom. Skargi związane z Bezpośrednią Likwidacją Szkód są bardzo podobne do tych kierowanych pod adresem zwykłego OC. Konsumenci skarżą się przede wszystkim na:

  • stosowanie zbyt niskich stawek za roboczogodzinę pracy warsztatu naprawczego,
  • pomniejszenie odszkodowania np. w wyniku uwzględnienia w wycenie tzw. zamienników, a nie części oryginalnych;
  • ograniczenie czasu wynajmu samochodu zastępczego;
  • kwestionowanie stawek za wynajem.

4. Na Zachodzie większe kary za brak OC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zwraca uwagę, że w całej Europie Zachodniej obowiązują wyższe niż w Polsce kary za brak OC. We Francji, Irlandii, Niemczech,Portugalii czy we Włoszech brak ubezpieczenia może zakończyć się konfiskatą auta. W Luksemburgu natomiast za brak OC grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Także kary finansowe są o wiele ostrzejsze niż w Polsce: w Belgii może ona wynieść nawet 6 tysięcy euro, a w Luksemburgu 10 tysięcy.

Zobacz, jakie kary za brak OC obowiązują aktualnie w Polce

5. AXA TUiR ma prawo przejąć Liberty Ubezpieczenia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił na przejęcie Liberty Ubezpieczenia przez AXA Ubezpieczenia TUiR. Analiza UOKiK wykazała, że nie ograniczy to konkurencji na rynku.

Co nowego na ubea.pl?

W tym tygodniu zaprezentowaliśmy najnowszy ranking OC, AC, NNW (za marzec 2016 oraz cały pierwszy kwartał tego roku), a także powiedzieliśmy, co grozi za zniszczenie wynajmowanego mieszkania i kiedy pomoże nam polisa OC najemcy.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-07-16

Czy ubezpieczeniowi giganci tracą rynek OC?

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość mocno skoncentrowany wokół kilku liderów. Sprawdzamy, jak zmienił się rynkowy udział tych firm przez ostatnie lata.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-04-24

Na których ubezpieczycieli rzadko się skarżymy?

Wiemy już, ile skarg na ubezpieczycieli Rzecznik Finansowy otrzymał w 2018 r. Warto porównać te wyniki z udziałem rynkowym poszczególnych zakładów ubezpieczeń.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-08-03

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych – lipiec 2015

Lipiec 2015 r. to siódmy miesiąc, w którym wyniki kalkulacji z porównywarki Ubea.pl posłużyły do stworzenia rankingu najtańszych polis.Po podsumowaniu indywidualnych kalkulacji internautów okazało...

Czytaj więcej
Komentarze
pytajacy
2016-09-21 07:27
IP: 5.172.x.x
chcialem sie dowiedziec jakie kary poniosa ubespieczyciele za wyludzanie ubexpieczenia od samochodu ktory woglule nie jezdzi i jest remontowany skoro jestesmy w Uni dlaczego wyludzacie za ubezpieczenie przyklad nie placenia Niemcy
odpowiedz
Ubea
2016-09-21 10:14
IP: 81.190.x.x
Według obowiązującej w Polsce ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (jej pełną treść można znaleźć tutaj: https://ubea.pl/dokumenty/ustawa-o-ubezpieczeniach-obowiazkowych.pdf) każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi być ubezpieczony (z wyłączeniem pojazdów zabytkowych). A zatem niestety także remontowany pojazd musi posiadać OC.
odpowiedz