Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 2015-02-25

Już ponad rok minął, odkąd kobiety zmuszone zostały do rezygnacji ze swoich zniżek na składki ubezpieczeniowe OC samochodu. Dlaczego do tego doszło i co stało za ich uprzywilejowaniem w oczach towarzystw ubezpieczeniowych?

Płeć a bezpieczeństwo na drodze

Jeżeli pojawiał się gdziekolwiek temat dyskryminacji, przeważnie rzecz dotyczyła kobiet. W tym jednak przypadku to mężczyźni przez wiele lat byli poszkodowani. Chodzi oczywiście o kierowców, którzy z tytułu bycia mężczyzną musieli liczyć się z droższymi składkami za ubezpieczenia.

Kobieta w aucie Europejskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli CEA poinformowało, że wedle wszystkich statystyk kobiety w znacznie mniejszym stopniu są sprawczyniami kolizji niż mężczyźni, a tym samym mają pełne prawo do posiadania zniżek na ubezpieczenie samochodu.

Koniec nierówności

Wbrew oczekiwaniom kobiet oraz towarzystw ubezpieczeniowych postąpiła Bruksela. Pod koniec 2012 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że płeć nie powinna być czynnikiem wpływającym na wysokość zniżek ubezpieczeniowych. Od tego czasu zarówno mężczyźni jak i kobiety płaca tyle samo za składki.

Kobieta, która podpisała umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawie uzyskania OC komunikacyjnego przed wejściem w życie nowych przepisów, objęta jest polisą na starych zasadach, ale do końca nierżącego roku umowy.

Niezależnie od płci, jeżeli szukasz idealnego pakietu OC i AC dla siebie, koniecznie skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu w niespełna 10 minut uzyskasz informacje na temat wysokości składek oraz zakresu działań polisy z 17 towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie polski.

Tagi:

Komentarze