Strona główna  |  Wiadomości  |  Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Data aktualizacji: 2015-02-25
Już ponad rok minął, odkąd kobiety zmuszone zostały do rezygnacji ze swoich zniżek na składki ubezpieczeniowe OC samochodu. Dlaczego do tego doszło i co stało za ich uprzywilejowaniem w oczach towarzystw ubezpieczeniowych?

Płeć a bezpieczeństwo na drodze

Jeżeli pojawiał się gdziekolwiek temat dyskryminacji, przeważnie rzecz dotyczyła kobiet. W tym jednak przypadku to mężczyźni przez wiele lat byli poszkodowani. Chodzi oczywiście o kierowców, którzy z tytułu bycia mężczyzną musieli liczyć się z droższymi składkami za ubezpieczenia.

Kobieta w aucie Europejskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli CEA poinformowało, że wedle wszystkich statystyk kobiety w znacznie mniejszym stopniu są sprawczyniami kolizji niż mężczyźni, a tym samym mają pełne prawo do posiadania zniżek na ubezpieczenie samochodu.

Koniec nierówności

Wbrew oczekiwaniom kobiet oraz towarzystw ubezpieczeniowych postąpiła Bruksela. Pod koniec 2012 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że płeć nie powinna być czynnikiem wpływającym na wysokość zniżek ubezpieczeniowych. Od tego czasu zarówno mężczyźni jak i kobiety płaca tyle samo za składki.

Kobieta, która podpisała umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawie uzyskania OC komunikacyjnego przed wejściem w życie nowych przepisów, objęta jest polisą na starych zasadach, ale do końca nierżącego roku umowy.

Niezależnie od płci, jeżeli szukasz idealnego pakietu OC i AC dla siebie, koniecznie skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu w niespełna 10 minut uzyskasz informacje na temat wysokości składek oraz zakresu działań polisy z 17 towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie polski.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2022 r.

Obawy dotyczące podwyżek średniej składki OC nadal są spore. Sprawdzamy, czy kwietniowe dane uzasadniają wspomniane obawy wielu polskich kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-27

Jak wyglądała mapa wypadków w 2021 roku?

Mamy już dokładne dane o liczbie wypadków, które przez cały 2021 r. wydarzyły się w powiatach. Warto sprawdzić, gdzie tragicznych zdarzeń było najwięcej.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
Komentarze