Strona główna  |  Wiadomości  |  Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Równouprawnienie składek ubezpieczenia

Data aktualizacji: 2015-02-25
Już ponad rok minął, odkąd kobiety zmuszone zostały do rezygnacji ze swoich zniżek na składki ubezpieczeniowe OC samochodu. Dlaczego do tego doszło i co stało za ich uprzywilejowaniem w oczach towarzystw ubezpieczeniowych?

Płeć a bezpieczeństwo na drodze

Jeżeli pojawiał się gdziekolwiek temat dyskryminacji, przeważnie rzecz dotyczyła kobiet. W tym jednak przypadku to mężczyźni przez wiele lat byli poszkodowani. Chodzi oczywiście o kierowców, którzy z tytułu bycia mężczyzną musieli liczyć się z droższymi składkami za ubezpieczenia.

Kobieta w aucie Europejskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli CEA poinformowało, że wedle wszystkich statystyk kobiety w znacznie mniejszym stopniu są sprawczyniami kolizji niż mężczyźni, a tym samym mają pełne prawo do posiadania zniżek na ubezpieczenie samochodu.

Koniec nierówności

Wbrew oczekiwaniom kobiet oraz towarzystw ubezpieczeniowych postąpiła Bruksela. Pod koniec 2012 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że płeć nie powinna być czynnikiem wpływającym na wysokość zniżek ubezpieczeniowych. Od tego czasu zarówno mężczyźni jak i kobiety płaca tyle samo za składki.

Kobieta, która podpisała umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawie uzyskania OC komunikacyjnego przed wejściem w życie nowych przepisów, objęta jest polisą na starych zasadach, ale do końca nierżącego roku umowy.

Niezależnie od płci, jeżeli szukasz idealnego pakietu OC i AC dla siebie, koniecznie skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu w niespełna 10 minut uzyskasz informacje na temat wysokości składek oraz zakresu działań polisy z 17 towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie polski.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-09-30

OC na raty oznacza dużą dopłatę?

Podwyżka cen OC może sugerować, że ratalna płatność składki to dobre rozwiązanie. Sprawdzamy, czy OC na raty wiąże się ze sporym wzrostem kosztów.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-09-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2022 r.

Eksperci Ubea.pl od kilku miesięcy zapowiadali podwyżki składek OC dla kierowców. W drugiej połowie 2022 r. ta prognoza zaczęła się spełniać.

Czytaj więcej
Komentarze