Strona główna  |  Wiadomości  |  Polisa OC za 400 zł - czy to w ogóle możliwe?

Polisa OC za 400 zł - czy to w ogóle możliwe?

Data publikacji: 2017-08-25
Ubezpieczyciele reklamują się niekiedy, że najtańsze ubezpieczenia OC kosztuje u nich zaledwie 400 zł. Czy taka składka polisy jest możliwa?

Za samochód na wsi zapłacimy niższe OC Od wielu miesięcy polscy kierowcy narzekają na podwyżki cen OC. Pojawiające się w reklamach ubezpieczycieli składki ubezpieczenia za 400-500 zł są bardzo kuszące dla wielu z nich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że minimalny poziom cen OC jest zarezerwowany tylko dla nielicznych klientów.

Na podstawie anonimowych wyliczeń przeprowadzonych przez internautów porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl postanowiła sprawdzić, którzy kierowcy mogą liczyć na najniższe składki. W analizowanym okresie (30 dni) żadnemu z Internautów nie zaproponowano rocznej składki na poziomie 400 zł. Dwie osoby otrzymały jednak propozycje niewiele wyższych minimalnych składek.

Najniższe składki OC dla internautów wynoszą 500 zł - 600 zł

Po sprawdzeniu tysięcy kalkulacji wykonanych od 19 lipca do 17 sierpnia 2017 roku porównywarka Ubea.pl wskazała dwóch internautów, którzy otrzymali propozycje bardzo niskich składek. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze informacje o ubezpieczeniowym profilu tych kierowców.

Pierwszy z nich otrzymał propozycję rocznej składki na poziomie 479 zł - 629 zł (średnio: 555 zł). W drugim przypadku roczna ochrona została wyceniona na 532 zł - 1177 zł (średnia składka: 693 zł).

Zdecydowana większość kierowców wybiera najtańsze ubezpieczenie OC. Po wyborze najmniej kosztownej polisy obydwie analizowane osoby mogły wykupić roczną ochronę za mniej więcej 500 zł. Taka składka może budzić zazdrość naprawdę dużej grupy kierowców (nie tylko młodych) - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, jak zapłacić mniej za OC:

Kto płaci najmniej za OC?

Poziom składki dla dwóch osób, które w ciągu miesiąca otrzymały najtańsze propozycje ubezpieczenia OC, z pewnością nie jest przypadkiem. Po przeanalizowaniu danych z poniższej tabeli można stwierdzić, że przykładowi kierowcy posiadają cechy szczególnie cenione przez ubezpieczycieli. Mowa o następujących kwestiach:

  • zamieszkaniu na terenie małej miejscowości (pierwszy kierowca: mazowiecka Pilawa, drugi kierowca: podkarpacka Głowienka)
  • posiadaniu samochodu z niewielką pojemnością silnika (pierwszy kierowca: Fiat Seicento 0,9, drugi kierowca: Renault Clio 1,2)
  • niedużym zadeklarowanym przebiegu w kolejnym roku ochrony (pierwszy kierowca: 4900 km, drugi kierowca: 10 000 km)
  • średnim wieku kierującego (rok urodzenia pierwszego kierowcy: 1955 rok, rok urodzenia drugiego kierowcy: 1967 rok)
  • braku szkód w ostatnim czasie (pierwszy kierowca: siedem polis OC w ostatnich siedmiu latach i zero szkód, drugi kierowca: trzy polisy OC w ostatnich siedmiu latach i zero szkód)

Na poziom analizowanych składek pozytywnie wpłynął również sposób wykorzystania auta. Obydwaj przykładowi kierowcy zadeklarowali, że będą używać samochodu tylko w kraju (regularnie i wyłącznie do celów prywatnych). Pewne znaczenie miał również brak innych użytkowników i współwłaścicieli aut - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wejdź na kalkulator i sprawdź, ile Ty zapłacisz za OC

Przykłady dwóch kierowców z najniższym poziomem składek za OC (lipiec/sierpień 2017 r.)

Czynnik Kierowca nr 1 Kierowca nr 2
Miejsce zamieszkania ubezpieczonego Pilawa (kod pocztowy: 08 - 440) Głowienka (kod pocztowy: 38 - 455)
Model samochodu Fiat Seicento 0.9
Citymatic
Renault Clio 1.2 16V
Expression
Rok produkcji samochodu 2000 r. 2003 r.
Przewidywany roczny przebieg 4900 km 10 000 km
Data urodzenia ubezpieczającego 1955 r. 1967 r.
Data otrzymania prawa jazdy przez ubezpieczającego 1999 r. 1986 r.
Stan cywilny ubezpieczającego żonaty/zamężna żonaty/zamężna
Zawód ubezpieczającego emeryt/rencista pracownik techniczny
Liczba szkód w poprzednich 7 latach 0 0 (polisy OC od 3 lat)
Zniżka u poprzedniego ubezpieczyciela 60% 0%
Poziom proponowanej składki za OC od 479 zł (MTU)
do 629 zł (AXA)
średnio: 555 zł
od 532 zł (MTU)
do 1177 zł (GOTHAER)
średnio: 693 zł

Metodologia: Uwzględniono internautów posiadających najtańsze oferty składki za OC od 19 lipca do 17 sierpnia 2017 r.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Średnia składka online za OC zbliża się już do granicy 2000 zł

Kierowcy nie posiadający cech szczególnie cenionych przez ubezpieczycieli muszą się pogodzić z poziomem rocznej składki za OC, który będzie znacznie wyższy niż wspomniane 500 zł. O wielkości różnicy pomiędzy minimalnymi oraz typowymi kosztami obowiązkowego ubezpieczenia wiele mogą powiedzieć dane, które porównywarka Ubea.pl prezentuje w ramach comiesięcznych rankingów oraz tzw. Barometru Cenowego.

Sprawdź ile wyniosły wzrosty OC do lipca 2017 r. >

Informacje Ubea.pl pochodzące z tysięcy anonimowych i rzeczywistych kalkulacji internautów wskazują, że przeciętny poziom składek za OC jest obecnie znacznie wyższy od wartości prezentowanych w powyższej tabeli. Od 1 do 31 lipca 2017 roku średnia roczna składka OC proponowana użytkownikom Ubea.pl przez ubezpieczycieli wynosiła dokładnie 1921 zł.

To duża kwota nawet jeśli przyjmiemy, że kierowcy wybierają najtańszą, a nie przeciętną ofertę obowiązkowego ubezpieczenia. Posiadaczy samochodów nie może cieszyć również fakt, że przeciętna składka OC wzrosła o kolejne 15% pomiędzy styczniem oraz lipcem 2017 r. - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-19

Gdzie kierowcy lubią diesla i auta na gaz?

Dzięki danym GUS można sprawdzić, gdzie kierowcy najczęściej używają samochodów z silnikiem diesla oraz aut na gaz. Prezentujemy popularność takich pojazdów w każdym powiecie.

Czytaj więcej
Komentarze