Strona główna  |  Wiadomości  |  Polisa OC w 2013 roku tańsza niż w latach ubiegłych?

Polisa OC w 2013 roku tańsza niż w latach ubiegłych?

Data publikacji: 2013-04-09
Polscy kierowcy narzekają na wysokie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, ubezpieczyciele zapowiadają podwyżki, a tymczasem średnia składka za OC, jaką w pierwszym kwartale 2013 roku płacili polscy kierowcy jest niższa o 133 zł niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Z jednej strony zacięta walka składką o Klienta, z drugiej balansowanie na granicy rentowności - właśnie tak w ostatnich latach kształtuje się sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kto nie ryzykuje, ten nie ma

Zgodnie z danymi KNF towarzystwa ubezpieczeniowe na ubezpieczeniu OC straciły w 2011 roku niemal pół miliarda złotych. W wywiadzie dla TVN CNBC 13 marca Prezes PZU, Andrzej Klesyk, po raz kolejny apelował do swoich konkurentów o zaprzestanie wojny cenowej.

Pieniądze w skarbonce Według Marcina Brody, eksperta ubezpieczeniowego, podwyżka cen o 30% zapewniłaby bieżącą stabilność. Uważa on, że składki powinny pójść w górę nie tylko ze względu na rosnąca wartość wypłacanych oszkodowań, “ale także z konieczności zapewnienia samochodu zastępczego w razie wypadku czy konieczność montowania oryginalnych zamienników podczas naprawy auta.”

Szybkie pozyskanie dużej ilości klientów, którym z czasem będzie można dosprzedać kolejne polisy na mieszkanie czy życie, podreperowanie przypisu w kończących się okresach rozliczeniowych oraz promocję marki. Patrząc długofalowo może to być jednak zysk wątpliwej jakości, gdyż szkodowość z tak pozyskanego portfela może szybko skonsumować przypis na konkretnym ryzyku i trzeba będzie do tego biznesu jeszcze dołożyć.

W praktyce zyskują kierowcy

Tymczasem na podstawie kalkulacji wykonanych w porównywarce ubezpieczeń Ubea.pl w pierwszych kwartałach ostatnich 3 lat można zauważyć, że średnia składka utrzymuje się na równym poziomie i o żadnych drastycznych podwyżkach nie ma mowy. W pierwszym kwartale 2013 roku średnia składka za OC dla wszystkich posiadaczy samochodów osobowych wynosiła 1019 zł. Dla porównania w tym samym okresie 2012 r. - 1152 zł, a w 2011 - 1089 zł.*

Średnia cena OC w I kwartale ostatnich 3 lat

Pomimo, że średnia składka za OC maleje, niektórzy kierowcy na pewno rozczarują się wyższą ceną przy zakupie polisy. Zwłaszcza Ci należący do grup podwyższonego ryzyka, czyli młodzi, niedoświadczeni kierowcy i tzw. szkodowcy. Warto jednak pamiętać, że średnia różnica między najtańszą a najdroższą polisą na rynku wynosi aż 260% - warto więc przed zakupem porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

*Średnia na podstawie 966 826 kalkulacji składek za ubezpieczenie OC przeprowadzonych w sumie we wszystkich 3 okresach w porównywarce Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-15

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego będzie drogie?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego to coraz bardziej popularna oferta. Postanowiliśmy sprawdzić, czy taka polisa dla właściciela „elektryka” będzie kosztowna.

Czytaj więcej
Komentarze