Strona główna  |  Wiadomości  |  Polacy krytykują służbę zdrowia

Polacy krytykują służbę zdrowia

Data aktualizacji: 2013-10-04
Badanie przeprowadzone w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Europ Assistance wskazuje, że Polacy bardzo krytycznie oceniają polski system opieki medycznej. W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu.

Health Barometer przeprowadził badanie na grupie 5.500 osób z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Hiszpanii, Austrii i Czech. Najlepiej system opieki medycznej został oceniony przez Austriaków - na poziomie 6,2 pkt. W dalszej kolejności wysoko swoją służbę zdrowia oceniają Brytyjczycy (5,6 pkt.) i Hiszpanie (5,4 pkt.). Najgorzej w badaniu wypadła Polska - aż 35% respondentów oceniło nasz system opieki medycznej jako zły, 47% - przeciętny, 16% jako dobry, a zaledwie 1% jako bardzo dobry. Polska była jedynym krajem, w którym żaden z respondentów nie zaznaczył odpowiedzi "doskonała". Zdaniem Polaków (76%) w naszym kraju nie ma równego dostępu do usług medycznych. 88% respondentów obawia się dalszego wydłużania się czasu oczekiwania na leczenie.

Lekarz badanie Jako sposoby na poprawę sytuacji polskiej służby zdrowia badani najczęściej wymieniali prywatne ubezpieczenia zdrowotne (30%), podniesienie podatków lub obowiązkowych opłat za poszczególne świadczenia medyczne (23%). Dla większości badanych ze Szwecji, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA najlepszym sposobem jest podniesienie podatków.

Polacy również bardzo negatywnie ocenili system pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych - 85% badanych określiło go jako zły lub przeciętny. Zaledwie 11% oceniło go jako dobry, a 1% jako bardzo dobry. Ponownie żaden z respondentów nie udzielił odpowiedzi "doskonały".

Lepiej Polska wypada, jeżeli chodzi o zakres prewencji i badań kontrolnych. Respondenci z Polski zapytani o badania kontrolne odpowiadali, że nie było takich badań w ogóle - 21%, że były, ale na własną prośbę - 35%, a 44% że zostali na takie badania skierowani. Jest to jednocześnie najwyższy wskaźnik ze wszystkich badanych państw. Największym zapotrzebowaniem objęte są programy zwalczające bóle kręgosłupa (77%), pozwalające radzić sobie ze stresem (65%), profilaktyczne (63%), zapobiegające otyłości (40%) i ryzyku chorób związanych z paleniem (33%).

Badanie Health Barometer organizowane jest na zlecenie Europ Assistance corocznie, już od 2006 roku. Polska została włączona do badania w roku 2009.

Źródło: Biuro Prasowe Europ Assistance

Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2016-09-19

Polacy wolą polisy medyczne od NFZ-u

W najnowszym rankingu publicznych systemów ochrony zdrowia Polska zajęła przedostatnią pozycję. Niewydolność systemu zarządzanego przez NFZ sprawia, że Polacy coraz częściej wykupują prywatne...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2016-04-22

Polisolokaty w centrum zainteresowania - piątkowy przegląd tygodnia

Spór wokół polisolokat coraz bardziej się zaognia. W tym tygodniu PiS zapowiedział, że będzie walczył o pieniądze ludzi chcących zrezygnować z umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2015-11-25

Polisy zdrowotne coraz szybciej zdobywają rynek

Chroniczna niewydolność polskiego systemu opieki zdrowotnej, skutkuje wzrostem popularności polis medycznych. Takie ubezpieczenia kupują nie tylko firmy. Mieszkańcy naszego kraju są coraz bardziej...

Czytaj więcej
Komentarze
E.zasat.
2011-10-16 12:53
Ubezpieczenie do kitu niemówiąc juz o lekarzu specjaliscie czekanie w kolejce pół roku lub dłużej. Była pani minister brak wypowidzi {totak jak się ma oko u Pr}
odpowiedz