Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Polacy krytykują służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 2013-10-04

Badanie przeprowadzone w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Europ Assistance wskazuje, że Polacy bardzo krytycznie oceniają polski system opieki medycznej. W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu.

Health Barometer przeprowadził badanie na grupie 5.500 osób z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Hiszpanii, Austrii i Czech. Najlepiej system opieki medycznej został oceniony przez Austriaków - na poziomie 6,2 pkt. W dalszej kolejności wysoko swoją służbę zdrowia oceniają Brytyjczycy (5,6 pkt.) i Hiszpanie (5,4 pkt.). Najgorzej w badaniu wypadła Polska - aż 35% respondentów oceniło nasz system opieki medycznej jako zły, 47% - przeciętny, 16% jako dobry, a zaledwie 1% jako bardzo dobry. Polska była jedynym krajem, w którym żaden z respondentów nie zaznaczył odpowiedzi "doskonała". Zdaniem Polaków (76%) w naszym kraju nie ma równego dostępu do usług medycznych. 88% respondentów obawia się dalszego wydłużania się czasu oczekiwania na leczenie.

Lekarz badanie Jako sposoby na poprawę sytuacji polskiej służby zdrowia badani najczęściej wymieniali prywatne ubezpieczenia zdrowotne (30%), podniesienie podatków lub obowiązkowych opłat za poszczególne świadczenia medyczne (23%). Dla większości badanych ze Szwecji, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA najlepszym sposobem jest podniesienie podatków.

Polacy również bardzo negatywnie ocenili system pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych - 85% badanych określiło go jako zły lub przeciętny. Zaledwie 11% oceniło go jako dobry, a 1% jako bardzo dobry. Ponownie żaden z respondentów nie udzielił odpowiedzi "doskonały".

Lepiej Polska wypada, jeżeli chodzi o zakres prewencji i badań kontrolnych. Respondenci z Polski zapytani o badania kontrolne odpowiadali, że nie było takich badań w ogóle - 21%, że były, ale na własną prośbę - 35%, a 44% że zostali na takie badania skierowani. Jest to jednocześnie najwyższy wskaźnik ze wszystkich badanych państw. Największym zapotrzebowaniem objęte są programy zwalczające bóle kręgosłupa (77%), pozwalające radzić sobie ze stresem (65%), profilaktyczne (63%), zapobiegające otyłości (40%) i ryzyku chorób związanych z paleniem (33%).

Badanie Health Barometer organizowane jest na zlecenie Europ Assistance corocznie, już od 2006 roku. Polska została włączona do badania w roku 2009.

Źródło: Biuro Prasowe Europ Assistance

Tagi:

Komentarze

2011-10-16 12:53

E.zasat.

Ubezpieczenie do kitu niemówiąc juz o lekarzu specjaliscie czekanie w kolejce pół roku lub dłużej. Była pani minister brak wypowidzi {totak jak się ma oko u Pr}