1. Nowe rekomendacje KNF dla towarzystw ubezpieczeniowych
We wtorek, 22 marca, KNF ogłosiła dwie nowe rekomendacje dla zakładów ubezpieczeniowych dotyczące:
- badania adekwatności produktu,
- systemu zarządzania produktem.
Pierwsza z tych rekomendacji dotyczy produktów o charakterze inwestycyjnym, których skomplikowanie często sprawia problemy wykupującym je osobom. KNF określiło, jak ubezpieczyciele mają badać potrzeby i przede wszystkim możliwości klienta, tak aby móc dopasować produkt do wiedzy i sytuacji finansowej odbiorcy. Rekomendacja zwraca także uwagę na brak wystarczającej polityki informacyjnej, w wyniku czego klienci często nie dostrzegają w pełni ryzyka inwestycyjnego.
Druga rekomendacja określa prawidłową organizację systemu zarządzania produktem, od chwili jego projektowania do momentu wycofania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają czas do dnia 1 lipca 2016 r. na wprowadzenie zalecanych zmian.
2. Warta nagrodzona „Gwiazdą Jakości Obsługi 2016”
Warta osiągnęła najlepszy wynik na rynku w badaniu Polski Program Jakości Obsługi, jednym z największych sondaży opinii publicznej dotyczącym jakości obsługi. W związku z tym otrzymała wyróżnienie: Gwiazdę Jakości Obsługi 2016. Warta o 2,3 punkty procentowe przewyższyła średni wynik dla branży firm ubezpieczeniowych.
Sprawdź ceny OC w Warcie w kalkulatorze ubezpieczeń >
3. Czy kursant szkoły jazdy odpowie za skutki kolizji?
Z raportu Fundacji SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy wynika, że prawie 67% uzupełniających kursów nauki jazdy nie jest formalnie rejestrowanych. Zaniepokojony tymi wynikami Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Rzecznika Finansowego z prośbą o wypowiedzenie się w sprawie odpowiedzialności finansowej kursantów. Według autorów raportu brak wpisu kursanta do ewidencji osób szkolonych może być bowiem podstawą uznania, że taka osoba nie miała uprawnień do kierowania pojazdem. Jeżeli dojdzie do kolizji, zakład ubezpieczeń może więc dochodzić od kursanta zwrotu wypłaconego świadczenia.
4. Raport Rzecznika Finansowego dla osób sądzących się z ubezpieczycielami
II Raport na temat ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) pomoże osobom, które sądzą się z ubezpieczycielami w sprawie opłat za przedterminowe rozwiązanie umów. Raport będzie dostępny od 31 marca i ma zawierać opisy konkretnych spraw zakończonych wygraną klientów ubezpieczeń. Z dokumentu dowiemy się także, jaką pomoc możemy otrzymać od Rzecznika Finansowego i kiedy można odstąpić od umowy bez ponoszenia kosztów.
Zobacz, jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie >
5. Zmiany personalne w PZU SA
Pod koniec ubiegłego tygodnia dwóch członków władz PZU SA (Przemysław Dąbrowski oraz Paweł Surówka) złożyło rezygnacje. Nie podano przyczyn tej decyzji. 22 marca rada nadzorcza powołała na ich miejsce Sebastiana Klimka i Macieja Rapkiewicza.