Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

W jaki sposób wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-13

W ciągu ostatnich kilku lat ubezpieczenia na życie zyskały dużą popularność - coraz więcej osób decyduje się na zakup polisy dla siebie oraz swoich bliskich. Przed podjęciem decyzji o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego należy przeanalizować kilka aspektów, które będą miały wpływ na poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa.

Spis treści:

 1. Rodzaje ubezpieczeń
 2. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Rodzaje ubezpieczeń

Osoby decydujące się na zakup ubezpieczenia na życie w pierwszej kolejności oczekują, aby polisa zabezpieczała finansowo bliskich w razie wypadku lub śmierci. Dodatkowo polisa na życie może zagwarantować wypłatę gotówki dziecku po osiągnięciu określonego wieku.

Para ludzi Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwa rodzaje ubezpieczeń:

 1. Polisy ochronne, które gwarantują ubezpieczonemu i jego bliskim wypłatę świadczeń w przypadkach opisanych w umowie ubezpieczeniowej. Często ubezpieczenia takie zawierają zarówno funkcje ochronne jak i inwestycyjne, co oznacza, że osoba ubezpieczona zyska sumę ubezpieczenia wraz ze zgromadzonym kapitałem. W przypadku śmierci ubezpieczonego całą kwotę otrzymuję osoba uposażona.
 2. Polisy oszczędnościowe, dzięki którym osoba ubezpieczona będzie miała zagwarantowane korzyści finansowe bez względu na wystąpienie wypadku. Taki rodzaj ubezpieczenia zawiera się długoterminowo (okres powyżej 10 lat), a świadczenia, będące zabezpieczeniem, wypłacane są najczęściej w postaci dodatkowej emerytury.

Umowy ubezpieczeniowe na życie mogą być zawierane terminowo i dożywotnio.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Pośpiech jest złym doradcą, dlatego wybierając ubezpieczenie na życie nie należy podejmować pochopnych decyzji. Umowy ubezpieczeniowe na życie zawierane są na kilkanaście lat, dlatego przy podjęciu decyzji co do wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego oraz rodzaju umowy pomocne będę następujące wskazówki:

 1. Zawsze podawaj prawidłowe i zgodne z prawdą dane.
 2. Na wysokość składek wpływa rodzaj wykonywanej pracy (niebezpieczna praca może podwyższyć składkę, podobnie jak ekstremalne hobby).
 3. Na ilość zgromadzonych środków ze składek wpływa okres, w którym dokonujemy składek oraz ich wysokość.
 4. Pamiętaj, że polisa na życie stanowi zabezpieczenie finansowe w przypadku, kiedy stracisz pracę lub staniesz się niezdolny do pracy wskutek wypadku lub przewlekłej choroby.
 5. Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z OWU – znajdziesz tam niezbędne i najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia.
Tagi:

Komentarze